Co musíte ráno vědět (17. září)
|

Co musíte ráno vědět (17. září)

Jak se v úterý vyvíjelo obchodování na evropských i amerických trzích, co si analytici a investoři myslí o německé ekonomice a jak to dopadá, když musí letadlo plné naštvaných cestujících čekat na opozdilé politiky? To vše musíte ráno vědět.

Musíte vědět

1. Americké akcie v úterý v očekávání závěrů ze zasedání FOMC zdražily

Americké akcie se v úvodu úterní obchodní seance pohybovaly mírně v mínusu, během prvních dvou hodin však ztráty smazaly a dostaly se nad nulu. Růst vedly zejména akcie energetických firem, které po výrazném růstu cen ropy zažily nejlepší den za déle než měsíc. Obchodníci nyní vyhlížejí středeční konec zasedání měnového výboru americké centrální banky, přičemž čekají na signály toho, kdy by Fed mohl začít zvyšovat úrokové sazby. Dow posílil o 0,59 % na 17 131,97 bodu, širší S&P 500 přidal 0,75 % na 1 998,98 bodu a technologický Nasdaq zpevnil taktéž o 0,75 % na 4 552,76 bodu. V zelených číslech uzavřelo všech deset hlavních sektorů, nejvíce se dařilo odvětví energetiky, sektoru základních materiálů a titulům z odvětví služeb.

Leon Cooperman: Aktuální pohled investorské legendy na trhy

Známý býk hlásí: S&P 500 do konce roku vystoupá na 2 100 bodů, čekají nás ještě roky růstu cen akcií

2. Evropské akcie v úterý před blížícím se výsledkem zasedání Fedu zlevnily

Obchodování na evropských akciových trzích v úterý skončilo v červených číslech. Investoři byli před blížícím se středečním koncem zasedání americké centrální banky a čtvrtečním hlasováním o odtržení Skotska od Spojeného království opatrní, v důsledku čehož se vytvořil přetlak na straně prodávajících. Britský FTSE 100 klesl o 0,18 %, německý DAX odepsal 0,28 % a francouzský CAC 40 oslabil o 0,44 %. Jednotný evropský index DJ EuroStoxx 50 uzavřel se ztrátou 0,29 % na 3 222,34 bodu. Oslabila většina hlavních sektorů. Největší výprodeje zasáhly realitní sektor a technologické odvětví, dařilo se naopak sektoru ropy a zemního planu a titulům z mediálního odvětví.

Investiční sázka na Evropu: SWOT analýza

Skotské referendum jako zajímavá příležitost ke spekulaci: Librou zahýbe, ať dopadne jakkoli

3. Pražská burza v úterý výrazně klesla, stáhly ji ČEZ a Erste

Index PX klesl o 1,25 % na 978,38 bodu. Nejvíce zlevnily akcie energetické společnosti ČEZ, jejichž cena se propadla o více než dvě procenta na 617 korun. Nedařilo se ani akciím rakouského zástupce bankovního sektoru, Erste Group Bank, které oslabily o 2,23 % na 525,80 Kč. Akcie druhého zástupce bankovního sektoru na pražské burze, Komerční banky, naopak zdražily o 0,40 % na rekordních 5 061 korun. Oslabila většina titulů, cena akcií rakouské pojišťovny VIG klesla o 1,44 % na 981,20 Kč a cenné papíry petrochemického podniku Unipetrol zlevnily o 1,12 % na 128,05 Kč. Přes procento dále odepsaly také akcie mediální firmy CME a developera Orco. Posílily naopak například akcie skupiny Pivovary Lobkowicz (+1,35 %) a zhruba půl procenta připsaly také cenné papíry likérky Stock Spirits.

Český export do Ruska postupně nahradit lze, Moskva ale dovozy nejspíše nezakáže

Euro, dolar a koruna: Výhled podle technické analýzy

4. Očekávané události

Z Číny v noci na středu dorazí index ekonomického sentimentu. Itálie dopoledne zveřejní výsledek obchodní bilance (odhad červenec: přebytek: 1,33 miliardy eur, červen: +3,676 miliardy eur), Spojené království tříměsíční míru nezaměstnanosti (odhad za 3M do července: 6,3 %, předchozí: 6,4 %) a Bank of England zápis ze svého posledního zasedání. Eurozóna doplní údaje o stavební výrobě (červen: meziměsíčně -0,7 % a meziročně -2,3 %) a klíčovou zprávu týkající se vývoje inflace (odhad srpen: meziměsíčně +0,1 % a meziročně +0,3 %, červenec: meziročně +0,4 %). Také ve Spojených státech budou investoři pozorně sledovat index spotřebitelských cen (odhad srpen: meziměsíčně 0,0 % a meziročně +1,9 %, červenec: meziměsíčně +0,1 % a meziročně +2 %), výsledek běžného účtu (odhad 2Q2014: schodek 114 miliard dolarů, 1Q2014: -111,2 miliardy dolarů), index cen domů NAHB (odhad září: 56 bodů, srpen: 55 bodů) a pravidelné zprávy o vývoji zásob ropy na území USA. Vrcholem dne však bude zveřejnění výsledku zasedání měnového výboru americké centrální banky. Očekává se, že Fed oznámí detaily k ukončování kvantitativního uvolňování, jehož objem má opět snížit o 10 miliard USD měsíčně, a možná i k budoucímu zvyšování sazeb.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 15. září

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. PPF prý není spokojena s akvizicí O2 C.R. Stojí ji více, než čekala

PPF údajně není spokojena s akvizicí O2 C.R., protože bude muset utratit mnohem více, než se čekalo. O2 C.R. se proto dívá také na chystané dotace na rychlý internet, které zřejmě od příštího roku spustí Evropská unie. Napsal to týdeník Euro.

O2 požaduje od státu 139 milionů za univerzální službu

6. Společnost jednoho z nejbohatších lidí na světě prodá aktiva za 20 miliard USD

Podle zdrojů americké televize CNBC se chystá mexická telekomunikační společnost América Móvil prodat aktiva za alespoň 20 miliard USD. Firma, kterou vlastní miliardář Carlos Slim Helú, se snaží vyhnout tvrdší regulaci na mexickém telekomunikačním trhu tím, že sníží svůj tržní podíl v Mexiku pod 50 %.

7. ZEW: Důvěra analytiků a investorů v německou ekonomiku v září klesla

Podle průzkumu institutu ZEW se důvěra analytiků a investorů v německou ekonomiku v září snížila. Index očekávání klesl na 6,9 bodu ze srpnových 8,6 bodu, očekával se však pokles až na 5,2 bodu. Hodnocení současné situace se propadlo na 25,4 bodu ze srpnových 44,3 bodu. Údaje mannheimského institutu ZEW naznačují, že největší evropskou ekonomiku zasáhlo napětí mezi Ruskem a Západem kvůli Ukrajině. Očekávání investorů pro celou eurozónu se rovněž výrazně zhoršilo, když index klesl na 14,2 bodu z 23,7 bodu, čekal se pokles jen na 21,3 bodu.

8. Šéfové amerických firem odkládají růžové brýle, hospodářský růst podle nich není samozřejmý

Plány šéfů velkých amerických firem na přijímání nových zaměstnanců a zvyšování kapitálových výdajů pomalu berou zasvé. Index ekonomického výhledu sestavovaný společností Business Roundtable, který odráží očekávání šéfů amerických firem pro následujících šest měsíců, v letošním druhém čtvrtletí klesl na 86,4 bodu z 95,4 bodu. Dlouhodobý průměr indexu je 80,2 bodu.

9. ČNB stanovila novou protikrizovou sazbu pro banky na nulu

Česká národní banka stanovila na nulu takzvanou procyklickou kapitálovou sazbu, která je jako reakce na finanční krizi z roku 2008 doplňkem k pravidlům kapitálové přiměřenosti. ČNB o tom informovala na svých internetových stránkách. Zároveň banka uvedla, že vzhledem k aktuálním odhadům dalšího vývoje se uvedená sazba nebude muset měnit ani v nejbližších dvou letech. Tuzemské banky tak v rámci této regulace nyní nemusejí vyčleňovat žádné dodatečné peníze. Nadále ovšem platí další regulatorní omezení, jako je například udržování kapitálové přiměřenosti.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

Bonus

Naštvaní cestující vyhnali pákistánské politiky z letadla

Pravidelný let pákistánských aerolinek na lince Karáčí-Islámábád se v pondělí kvůli čekání na bývalého pákistánského ministra vnitra Rahmána Málika a jeho kolegu z ranveje odlepil s dvouhodinovým zpožděním. Na tom by nebylo nic až tak zvláštního, kdyby se ale nakonec letoun na cestu nevydal bez těchto dvou mužů. Čekání na politiky totiž cestující na palubě letadla rozčílilo natolik, že po jejich příchodu vzali spravedlnost do svých rukou a z paluby stroje je jednoduše vyhnali.


Rehman Malik thrown off flight by passengers... by minator90210

Americké akcie v pátek mírně zlevnily, za celý týden se hlavní indexy…
Americké akcie v pátek mírně zlevnily, za celý týden se hlavní indexy…
včera v 22:30

Americké akcie v pátek mírně zlevnily, za celý týden se hlavní indexy na směru neshodly

Akcie na trzích ve Spojených státech v pátek uzavřely se ztrátami, podepsal se na nich především slabý výsledek...
Shrnutí obchodování v USA Americké akcie
Wells Fargo musí znovu přijmout propuštěného whistleblowera
včera v 21:39

Wells Fargo musí znovu přijmout propuštěného whistleblowera

Americká banka Wells Fargo musí zaplatit pokutu 575 000 dolarů a znovu zaměstnat propuštěného whistleblowera. Úřad...
Americké banky
Reuters: Krachující Alitalia dostala deset nezávazných nabídek
včera v 21:29

Reuters: Krachující Alitalia dostala deset nezávazných nabídek

Krachující italská letecká společnost Alitalia obdržela deset nezávazných nabídek k převzetí. Agentuře Reuters to...
Itálie Doprava
S&P naznačila zlepšení řeckého úvěrového ratingu
včera v 19:25

S&P naznačila zlepšení řeckého úvěrového ratingu

Mezinárodní ratingová agentura Standard & Poor's (S&P) v pátek změnila výhled hlavního řeckého úvěrového hodnocení ze...
Řecko PIIGS Rating
S&P Česku znovu potvrdila hlavní úvěrové ratingy
včera v 18:29

S&P Česku znovu potvrdila hlavní úvěrové ratingy

Mezinárodní ratingová agentura Standard & Poor's (S&P) v pátek znovu potvrdila hodnocení úvěrové spolehlivosti České...
Česká ekonomika Česká republika Rating
Evropské burzy v pátek výrazně klesly, za celý týden odepsaly necelá…
Evropské burzy v pátek výrazně klesly, za celý týden odepsaly necelá…
včera v 18:00

Evropské burzy v pátek výrazně klesly, za celý týden odepsaly necelá dvě procenta

Evropské akcie uzavřely týden v červených číslech, když posilující euro stáhlo do mínusu přední evropské exportéry....
Evropské akcie Shrnutí evropského obchodování
Koruna k euru zpevnila na novou nejsilnější úroveň od intervencí
včera v 17:32

Koruna k euru zpevnila na novou nejsilnější úroveň od intervencí

Česká měna v pátek uzavřela obchodování na nové nejsilnější úrovni k euru od začátku měnových intervencí v roce 2013....
Česká koruna EUR/CZK USD/CZK
Bank of America bude mít po brexitu základnu pro EU v Dublinu
Bank of America bude mít po brexitu základnu pro EU v Dublinu
včera v 17:05

Bank of America bude mít po brexitu základnu pro EU v Dublinu

Americká bankovní dvojka Bank of America přesune svou základnu pro služby klientům v zemích Evropské unie po odchodu...
Bank of America Spojené království Americké banky
Pražská burza v pátek klesla, za celý týden však podle indexu PX…
Pražská burza v pátek klesla, za celý týden však podle indexu PX…
včera v 16:45

Pražská burza v pátek klesla, za celý týden však podle indexu PX zpevnila o 0,4 %

Pražská burza v pátek nenavázala na čtvrteční ziskovou seanci, index PX klesl o 0,45 % na 1 004,19 bodu. Dolů burzu...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Investoři nabídli 2,9 miliardy GBP za platební firmu Paysafe
včera v 16:20

Investoři nabídli 2,9 miliardy GBP za platební firmu Paysafe

Globální společnosti soukromého kapitálu Blackstone a CVC Capital Partners nabídly britskému zprostředkovateli...
Fúze a akvizice Spojené království Internet
Spiegel: VW, BMW a další se domlouvaly na cenách komponentů
Spiegel: VW, BMW a další se domlouvaly na cenách komponentů
včera v 16:02

Spiegel: VW, BMW a další se domlouvaly na cenách komponentů

Německé automobilky Volkswagen, BMW, Audi a Porsche se zřejmě domlouvaly na koordinovaném přístupu k dodavatelům a...
Volkswagen BMW Německo
Americký Schlumberger koupí většinový podíl v ruské EDC
Americký Schlumberger koupí většinový podíl v ruské EDC
včera v 15:19

Americký Schlumberger koupí většinový podíl v ruské EDC

Americká společnost Schlumberger, která je největším světovým poskytovatelem služeb těžařům ropy, se dohodla na...
Spojené státy americké (USA) Americké akcie Rusko
Ze světa investičních doporučení (21. července)
včera v 15:00

Ze světa investičních doporučení (21. července)

Které akcie si v pátek vysloužily pozornost analytiků? Nabízíme přehled vybraných nových a upravených investičních...
Americké akcie Evropské akcie Investiční doporučení
Český státní dluh v pololetí stoupl o 175 miliard na 1,79 bilionu Kč
Český státní dluh v pololetí stoupl o 175 miliard na 1,79 bilionu Kč
včera v 14:45

Český státní dluh v pololetí stoupl o 175 miliard na 1,79 bilionu Kč

Český státní dluh se v prvním pololetí zvýšil o zhruba 175 miliard korun na 1,789 bilionu Kč. Za růstem je prodej...
Česká republika Zadlužení Česká ekonomika
Kanada: Maloobchodní tržby v květnu stouply o 0,6 %
včera v 14:35

Kanada: Maloobchodní tržby v květnu stouply o 0,6 %

Kanadské maloobchodní tržby se v květnu meziměsíčně zvýšily o 0,6 % po růstu o 0,7 % v dubnu (revidováno z +0,8 %)....
Kanada Maloobchod Tržby
Kanada: Index spotřebitelských cen v červnu podle očekávání meziročně…
včera v 14:30

Kanada: Index spotřebitelských cen v červnu podle očekávání meziročně vzrostl o 1 % (květen: +1,3 %)

Inflace v Kanadě v červnu klesla na 1 % z 1,3 % v květnu. Meziměsíčně se spotřebitelské ceny snížily o 0,1 % po růstu...
Kanada Inflace
ECB: Počet padělků eurobankovek zůstal v pololetí nízký
včera v 14:14

ECB: Počet padělků eurobankovek zůstal v pololetí nízký

V prvním pololetí bylo staženo z oběhu 331 000 padělaných eurobankovek. To je o šest procent méně než v předchozích...
Euro ECB
Reuters: China Unicom má slíbeno od investorů 12 miliard USD
Reuters: China Unicom má slíbeno od investorů 12 miliard USD
včera v 13:58

Reuters: China Unicom má slíbeno od investorů 12 miliard USD

Zájem o investici do čínského státního mobilního operátora China Unicom projevilo několik velkých technologických...
Čína Technologie Investice