Co musíte ráno vědět (18. září)
|

Co musíte ráno vědět (18. září)

Jak si v den zveřejnění rozhodnutí Fedu o měnové politice vedly akcie v Evropě a zámoří, jak trhy překvapila americká inflace a jak dopadl závod člověka s metrem? To vše musíte ráno vědět.

Musíte vědět

1. Americké akcie ve středu po zasedání FOMC mírně posílily, atakovaly dokonce historická maxima

Americká centrální banka podle očekávání dále omezila program takzvaného kvantitativního uvolňování, základní úrokovou sazbu ale bude držet na minimu značně dlouho i poté, kdy odkupy aktiv zastaví. Dařilo se americkému dolaru. Index Dow nakonec přidal 0,14 % na 17 156,79 bodu, když během tiskové konference Janet Yellenové dokonce stanovil nový intradenní rekord 17 221,11 bodu. Širší S&P 500 se dostal do blízkosti svého absolutního maxima, ale nakonec posílil jen o 0,13 % na 2 001,57 bodu. Technologický Nasdaq přidal 0,21 % na 4 562,19 bodu. Nejvíce posílily tituly z odvětví zdravotní péče a průmyslu, nedařilo se naopak odvětvím základních materiálů a síťových služeb. Index volatility VIX mírně klesl na 12,62 bodu, výnos 10letých amerických vládních dluhopisů v reakci na komentáře Fedu stoupl o 3 bazické body na 2,62 %.

Leon Cooperman: Aktuální pohled investorské legendy na trhy

Známý býk hlásí: S&P 500 do konce roku vystoupá na 2 100 bodů, čekají nás ještě roky růstu cen akcií

2. Evropské akcie se odrazily od dvoutýdenního dna před rozhodnutím Fedu

Evropské akciové trhy ve středu převážně posilovaly. Investoři vyhlíželi rozhodnutí Fedu o nastavení měnové politiky a čekají na výsledky skotského čtvrtečního referenda o nezávislosti. Britský FTSE 100 ztratil 0,17 %, francouzský CAC 40 naopak půl procenta připsal a německý DAX zpevnil o 0,30 %. Regionální Stoxx Europe 600 připsal přes půl procenta. Nejvíce se dařilo bankám a stavebnímu sektoru, ztrácel naopak potravinářský sektor. Akcie aerolinek Air France posilovaly o více než tři procenta poté, co v uplynulých dnech ztratily přes sedm procent. Titul pozitivně reagoval na vystoupení premiéra Manuela Vallse v rádiu Inter, v němž vyzval piloty společnosti, aby ukončili stávku.

Investiční sázka na Evropu: SWOT analýza

Skotské referendum jako zajímavá příležitost ke spekulaci: Librou zahýbe, ať dopadne jakkoli

3. Pražská burza ve středu přidala přes půl procenta, nahoru jí pomohly akcie ČEZ a Erste Group Bank

Index PX ve středu zpevnil o 0,63 % na 984,53 bodu. Nejlépe si vedly akcie společnosti ČEZ, která ve středu oficiálně potvrdila, že má zájem o koupi podílu italské firmy Enel ve slovenském výrobci elektřiny. Její cenné papíry ve středu zpevnily o 1,87 % a dosáhly druhého největšího objemu na burze. Největší objem zaznamenaly akcie Erste Group Bank, která posílila o 0,63 %. Naopak druhý bankovní titul na burze, Komerční banka, ztrácel 0,38 %. Největší ztrátu si připsaly akcie těžařské NWR, které odepsaly přes pět procent.

Český export do Ruska postupně nahradit lze, Moskva ale dovozy nejspíše nezakáže

4. Očekávané události

Spojené státy jako každý čtvrtek zveřejní týdenní počet nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti (odhad: 312 tisíc, předchozí: 315 tisíc) a přidají zahájenou výstavbu (odhad srpen: 1,038 milionu, červenec: 1,093 milionu) a počet vydaných stavebních povolení (odhad srpen: 1,040 milionu, červenec: 1,057 milionu). Filadelfský Fed později odhalí také index výrobní aktivity v oblasti (odhad září: 23 bodů, srpen: 28 bodů). Spojené království vydá zprávu o maloobchodních tržbách (odhad srpen: +0,4 % meziměsíčně, +4,0 % meziročně) a s projevy vystoupí šéf japonské centrální banky Haruhiko Kuroda a šéfka Fedu Janet Yellenová. ECB spustí cílené dodávky likvidity do bank v eurozóně (TLTRO). Celý den budeme sledovat aktuality týkající se skotského referenda o nezávislosti. Podle posledních průzkumů se větší část voličů přiklání k setrvání v unii, ale 8-14 % respondentů si ještě den před hlasováním nebylo podle průzkumů jistých. Vše, co budou trhy sledovat ve zbytku týdne, naleznete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 15. září

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Jádrová inflace ve Spojených státech v srpnu stagnovala poprvé od října 2010

Inflace ve Spojených státech v srpnu nečekaně zpomalila na 1,7 % meziročně z 2,0 % v červenci, očekávalo se mírnější zvolnění na 1,9 %. Meziměsíčně se ceny snížily o 0,2 %, poprvé za více než rok, očekávala se stagnace po červencových +0,1 %. Jádrová inflace klesla na 1,7 % meziročně (čekala se stagnace na červencových 1,9 %) a meziměsíčně se jádrové ceny (očištěné o vliv cen potravin a energií) nezměnily poprvé od října 2010, čekal se 0,2% růst.

6. Západní Afrika kvůli ebole prý může přijít o miliardy dolarů

Dopad eboly na západoafrickou ekonomiku může být katastrofální. Ve středu to ve své analýze podle agentury AFP uvedla Světová banka. Do konce příštího roku, pokud se nákazu nepodaří zastavit, by krvácivá horečka mohla západní Afriku připravit o miliardy dolarů. Letos už virus eboly zabil 2 400 lidí a více než dvojnásobek osob se jím nakazil.

7. Gazprom prý aktuálně není schopen uspokojit rostoucí poptávku z EU

Ruský producent zemního plynu Gazprom není v současné době schopen uspokojit rostoucí poptávku po plynu z Evropy. Uvedl to ve středu generální ředitel společnosti Alexej Miller, který současně snížil odhad růstu těžby plynu na letošní rok.

Slovensko a Polsko ve středu opět zaznamenaly výraznější pokles v dodávkách zemního plynu z Ruska. Slovensko stejně jako v úterý dostává oproti plánu o zhruba čtvrtinu méně suroviny, řekl novinářům ministr hospodářství Pavol Pavlis. Pětinový výpadek v dodávkách ohlásilo také Polsko.

Zima se blíží. Jak rychle by Evropě chyběl plyn z Ruska?

8. Inflace v eurozóně v srpnu stagnovala na 0,4 % meziročně

Inflace v eurozóně v srpnu stagnovala na červencových 0,4 %, předběžný odhad počítal se zpomalením na 0,3 % meziročně. Meziměsíčně se ceny zvýšily o 0,1 % v souladu s předběžným odhadem po červencovém propadu o 0,7 %. Jádrová inflace v srpnu zrychlila na 0,9 % v souladu s předběžným odhadem z červencových 0,8 %.

9. Měnový výbor Bank of England hlasoval na zářijovém zasedání pro zachování úrokové sazby na 0,5 % v poměru 7:2

Dva členové Měnového výboru Bank of England na zářijovém zasedání nesouhlasili se zachování hlavní úrokové sazby na rekordním minimu 0,5 %. Martin Weale a Ian McCafferty stejně jako v srpnu hlasovali pro zvýšení sazby o 25 bazických bodů.

Míra nezaměstnanosti ve Spojeném království od května do července klesla více, než se čekalo

10. Fed rétoriku ohledně sazeb nezměnil, úroky ale mohou později růst rychlejším tempem

Měnový výbor americké centrální banky na svém zářijovém zasedání podle očekávání snížil objem měsíčně odkupovaných cenných papírů o dalších 10 miliard USD na 15 miliard. Rekordně nízká základní úroková sazba zůstane v platnosti delší dobu, pro konec roku 2015 Fed počítá podle mediánu odhadů jednotlivých guvernérů se sazbou 1,375 %, v pololetí s 1,125 %. Na konci roku 2017 by sazba měla být na 3,75 %. Janet Yellenová ale zdůraznila, že změny sazeb nejsou navázány na kalendář, ale na ekonomická data.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

Bonus

Kdo je rychlejší - člověk, nebo metro?

Jamese Heptonstalla nudila běžná rutina ranních cest do práce. Rozhodl se proto, že ji trochu oživí a bude závodit s londýnským metrem. Heptonstall spolu s přítelem Noelem Carollem dojeli metrem až na stanici Mansion House, kde Heptonstall odstartoval a vydal se na trasu dlouhou 380 metrů zahrnující 75 schodů. Kdo vyhrál?

Trumpova administrativa vydá souhlas s ropovodem Keystone XL
před 21 minutami

Trumpova administrativa vydá souhlas s ropovodem Keystone XL

Administrativa prezidenta Spojených států Donalda Trumpa v pátek vydá souhlas s výstavbou sporného ropovodu Keystone...
Spojené státy americké (USA) Donald Trump Ropa
Asijské akcie v závěru týdne uzavřely převážně v plusu
před 41 minutami

Asijské akcie v závěru týdne uzavřely převážně v plusu

Asijským akciovým trhům se v pátek dařilo. Investoři sledovali dění na trhu s ropou a čekali na hlasování o zrušení...
Asijské akcie Shrnutí obchodování v Asii
před hodinou

ČNB nechala rezervu na ochranu úvěrového trhu na 0,5 procenta

Česká národní banka ponechala rezervu na ochranu úvěrového trhu, tzv. sazbu proticyklické kapitálové rezervy, pro...
ČNB Česká republika Centrální banky
Eurozóna: Index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru v březnu podle předběžných dat vzrostl na 56,2 bodu, sektor služeb stoupl na 56,5 bodu
před hodinou

Eurozóna: Index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru v březnu podle předběžných dat vzrostl na 56,2 bodu, sektor služeb stoupl na 56,5 bodu

Podnikatelská aktivita v eurozóně v březnu podle předběžných dat stoupla nejvíce od dubna 2011. Index nákupních...
Eurozóna Evropská ekonomika Indexy nákupních manažerů
Důvěra v českou ekonomiku v březnu klesla o 1,4 bodu na 96,6 bodu
před hodinou

Důvěra v českou ekonomiku v březnu klesla o 1,4 bodu na 96,6 bodu

Důvěra v českou ekonomiku v březnu opět klesla. Meziměsíčně se souhrnný indikátor důvěry snížil o 1,4 bodu na 96,6...
Česká republika Česká ekonomika Spotřebitelská důvěra
Rozpočet Nizozemska byl loni poprvé od finanční krize v přebytku
09:35

Rozpočet Nizozemska byl loni poprvé od finanční krize v přebytku

Rozpočet nizozemské vlády se loni poprvé od finanční krize v roce 2008 dostal do přebytku. Nizozemský statistický...
Nizozemsko Rozpočet
09:30

Německo: Index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru v březnu podle předběžných dat vzrostl na 58,3 bodu, zrychlil i růst v sektoru služeb

Německému zpracovatelskému sektoru se v březnu opět dařilo. Index nákupních manažerů podle předběžných vzrostl na 58...
Německo Indexy nákupních manažerů
Twitter poprvé zvažuje předplatné pro některé uživatele
08:52

Twitter poprvé zvažuje předplatné pro některé uživatele

Provozovatel sociální sítě Twitter zvažuje, že nabídne profesionálům prémiovou verzi svého rozhraní TweetDeck....
Twitter Americké akcie Sociální sítě
Poptávka evropských bank po penězích v poslední aukci programu TLTRO II výrazně překonala očekávání
08:40

Poptávka evropských bank po penězích v poslední aukci programu TLTRO II výrazně překonala očekávání

Ve čtvrtek se konala poslední aukce v rámci programu TLTRO II, který ECB zavedla, aby podpořila likviditu evropského...
Evropské banky Banky ECB
Americké akcie ve čtvrtek nepatrně zlevnily, index Dow skončil v červených číslech již pošesté v řadě
včera v 21:30

Americké akcie ve čtvrtek nepatrně zlevnily, index Dow skončil v červených číslech již pošesté v řadě

Americké akcie ve čtvrtek mírně oslabily kvůli obavám z průtahů při schvalování reformy zdravotní péče. Ta je...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
včera v 21:01

Zeman řekl, že téměř jistě jmenuje Havlíčka ministrem průmyslu

Prezident Miloš Zeman jmenuje Jiřího Havlíčka ministrem průmyslu a obchodu s téměř stoprocentní pravděpodobností....
Politika Česká republika Průmysl
včera v 20:46

Zaměstnanci největšího chilského dolu na měď ukončili stávku

Zaměstnanci chilského dolu Escondida, který je největším měděným dolem na světě, ve čtvrtek ukončili 43 dnů trvající...
Chile Těžba Měď
včera v 19:14

Automobilka Seat se loni vrátila do provozního zisku

Španělská automobilka Seat, která je součástí německého koncernu Volkswagen, loni poprvé od roku 2007 vykázala...
Auta Výsledková sezóna Volkswagen
Evropské akcie ve čtvrtek stoupaly díky firemním výsledkům a makrodatům
včera v 18:05

Evropské akcie ve čtvrtek stoupaly díky firemním výsledkům a makrodatům

Velké akciové trhy západní Evropy zakončily čtvrteční obchodování v plusu. Investoři čerpali optimismus především z...
Evropské akcie Shrnutí evropského obchodování
včera v 17:58

YouTube dál ztrácí inzerenty kvůli obavám z kontroverzních videí

Internetový portál pro sdílení videí YouTube dál ztrácí inzerenty kvůli obavám, že jejich reklamy budou spojovány s...
Alphabet (Google) Reklama
včera v 17:25

Novým ministrem průmyslu a obchodu bude náměstek Jiří Havlíček

Premiér Bohuslav Sobotka navrhl prezidentu Miloši Zemanovi, aby se novým ministrem průmyslu stal dosavadní náměstek...
Politika Česká republika Průmysl