Co musíte ráno vědět (26. září)
|

Co musíte ráno vědět (26. září)

Jak se ve čtvrtek obchodovalo na evropských a amerických burzách, co na pražské konferenci INVEST WITH THE BEST řekl expert na mladé trhy Mark Mobius a proč vám vstávají vlasy hrůzou, když posloucháte záznam svého hlasu? To vše musíte ráno vědět.

Musíte vědět

1. Americké akcie krvácely, burzy potkal kvůli Rusku a technologiím největší výprodej za dva měsíce

K propadu technologické burzy Nasdaq ve čtvrtek výrazně přispěly akcie technologické společnosti Apple, která má problémy s novými chytrými telefony iPhone. Ledová sprcha přišla také z Kremlu, který se dle agentury Reuters nechal slyšet, že nechá soudům pravomoc rozhodovat o zabavení zahraničních aktiv. Putinova strana už připravila návrh zákona, který by to měl umožnit. Je to údajně odveta za to, že Itálie zmrazila majetek Putinova přítele z dětství Arkadije Rotenberga. Zabavený majetek má být prý použit jako kompenzace pro Rusy, kterým byl majetek odňat v zahraničí. Index Dow oslabil o 1,54 % na 16 945,80 bodu, širší index S&P 500 klesl o 1,62 % na 1 965,99 bodu a technologický Nasdaq ztratil 1,94 % na 4 466,75 bodu. Do problémů se navíc dostal technologický gigant Apple. Kurz jeho akcií propadem o více než tři procenta reagoval na to, že firma stáhla aktualizaci svého nejnovějšího operačního systému iOS 8. Zákazníci totiž hlásili problémy s telefony, které si ji stáhly.

Silný dolar může zabít nadcházející výsledkovou sezónu

10 akcií, s jejichž cenami výrazně pohnou aktivističtí investoři

2. Evropské akcie ve čtvrtek po slovech šéfa Bank of England o brzkém zvyšování sazeb oslabily

Obchodování na hlavních evropských burzách skončilo ve čtvrtek v červených číslech. Na straně prodejců se vytvořil přetlak poté, co guvernér Bank of England Mark Carney prohlásil, že se blíží okamžik začátku zvyšování úrokových sazeb. Carney tak zastínil i slova Maria Draghiho, který v rozhovoru pro litevský list Verslo Zinios uvedl, že je ECB v případě potřeby připravena k dalšímu uvolňování měnové politiky. Britský FTSE 100 klesl o 0,99 %, německý DAX odepsal 1,57 % a francouzský CAC 40 oslabil o 1,32 %. Jednotný evropský index DJ EuroStoxx 50 uzavřel se ztrátou 1,29 % na 3 202,31 bodu. V mínusu uzavřely všechny hlavní sektory s výjimkou odvětví dopravy a cestovního ruchu. Nejvíce zlevnily akcie ze sektoru základních zdrojů a cenné papíry chemiček a maloobchodních prodejců.

Proč klesá cena zlata?

Zaměřeno na Evropu: Oživení pořádně drhne

3. Pražská burza ve čtvrtek poprvé v týdnu zpevnila

Index PX vzrostl o 0,48 % na 982,15 bodu. Nejvíce zdražily akcie petrochemického podniku Unipetrol, jejichž cena vzrostla o 2,9 % na 116,90 Kč. Přes procento přidaly akcie telekomunikační společnosti O2 Czech Republic (+1,24 %) a o necelé procento zdražily cenné papíry rakouské Erste Group Bank (+0,83 %), sázkové kanceláře Fortuna (+0,82 %) nebo likérky Stock Spirits (+0,76 %). Oslabily pouze tři tituly. Akcie skupiny Pivovary Lobkowicz zlevnily o 1,24 % na 166,90 Kč, cenné papíry mediální společnosti CME oslabily o 0,79 % na 50,50 Kč a akcie rakouské pojišťovny VIG uzavřely se ztrátou 0,07 % na 991 korunách.

Podzimní Investiční večery na Investičním webu: Informace, které můžete zúročit při investování

4. Očekávané události

Japonsko v noci na pátek zveřejní zprávu o vývoji inflace (červenec: meziročně +3,4 %, bez čerstvých potravin meziročně +3,3 %, bez čerstvých potravin a energií meziročně: +2,3 %) a Čína přidá předstihový ekonomický ukazatel (červenec: 1,3 bodu). Z Německa na trhy dopoledne dorazí index spotřebitelské nálady od výzkumného institutu GfK (odhad říjen: 8,5 bodu, září: 8,6 bodu) a index dovozních cen (odhad srpen: meziměsíčně -0,2 % a meziročně -2 %, červenec: meziměsíčně -0,4 % a meziročně -1,7 %). Francie následně zveřejní index spotřebitelské důvěry (odhad září: 86 bodů, srpen: 86 bodů) a Itálie index podnikatelské důvěry (odhad září: 95,5 bodu, srpen: 95,7 bodu). Nejen ve Spojených státech budou odpoledne investoři pozorně sledovat finální údaje o vývoji amerického HDP ve druhém čtvrtletí (očekávání: mezikvartálně +4,6 %, předchozí revize: +4,2 %) a také statistiky spotřebitelských výdajů (odhad 2Q2014: mezičtvrtletně +2,3 %, 1Q2014: +1,4 %) a konečný index spotřebitelské důvěry Michiganské univerzity (odhad září: 85 bodů, flash září: 84,6 bodu, srpen: 82,5 bodu). Své čtvrtletní hospodářské výsledky v pátek zveřejní kanadský výrobce mobilních telefonů BlackBerry (odhad: ztráta na akcii 0,155 USD, tržby 946 milionů USD). Vše, co budou trhy sledovat ve zbytku týdne, naleznete v našem burzovním kalendáři.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Ruská Rosněfť by mohla vycouvat z dohody o koupi ropné divize Morgan Stanley

Ruský ropný gigant Rosněfť by si mohl rozmyslet svůj záměr koupit ropnou divizi americké investiční banky Morgan Stanley. Podle agentury Reuters to tvrdí tři na sobě nezávislé zdroje obeznámené se situací. Ruská společnost se údajně obává, že by jí západní protiruské sankce de facto neumožňovaly financovat chod podniku.

6. Mario Draghi (ECB): Pokud se inflace nebude blížit našemu 2% cíli, podnikneme další nezbytná opatření

Pokud se meziroční tempo inflace nezačne přibližovat 2% cíli ECB, je banka připravena zavádět další opatření na podporu evropské ekonomiky. Vyplývá to z rozhovoru, který guvernér Evropské centrální banky poskytl v rámci konference v litevském Vilniusu tamnímu listu Verslo Zinios. Zároveň ovšem uvedl, že očekává, že ekonomika zemí platících eurem ve druhém pololetí mírně poroste. Prý tomu pomohou nedávná podpůrná opatření.

7. ČNB ponechala úrokové sazby beze změny, intervenční režim pokračuje

Bankovní rada České národní banky na svém čtvrtečním jednání rozhodla ponechat úrokové sazby na stávajících úrovních. Dvoutýdenní repo sazba zůstává na 0,05 %, diskontní sazba na 0,05 % a lombardní sazba na 0,25 %. Bankovní rada ČNB také rozhodla nadále používat devizový kurz jako další nástroj uvolňování měnových podmínek a potvrdila závazek v případě potřeby intervenovat na devizovém trhu na oslabení kurzu koruny tak, aby udržovala kurz koruny vůči euru poblíž hladiny 27 EUR/CZK.

8. Carney (Bank of England): Začátek zvyšování úrokových sazeb se blíží

Bank of England se přibližuje okamžiku, kdy začne zvyšovat úrokové sazby. Přesné načasování začátku zvyšování sazeb se nicméně bude odvíjet od stavu britské ekonomiky. Ve čtvrtek to řekl guvernér BoE Mark Carney. "Budoucnost je vždy nejistá, začátek zvyšování sazeb se ale blíží," prohlásil.

9. Mobius: Akcie na rozvíjejících se trzích jsou podhodnocené

Hlavním fundamentem rozvíjejících se trhů je jejich růst. V letošním roce odhadujeme reálný průměrný růst na rozvíjejících se trzích o 5 % oproti 2 % v rozvinutém světě. HDP na hlavu by měl průměrně vzrůst o 45 % v rozvíjejícím se světě oproti 3% růstu v rozvinutém světě. Na investiční konferenci INVEST WITH THE BEST pořádané UniCredit Private Banking to ve čtvrtek řekl šéf Templeton Emerging Markets Group Mark Mobius. Tiskovou snídani i následnou konferenci jsme sledovali on-line.

10. Kellner je i po potížích v Rusku nadále nejbohatším Čechem

Vlastník investiční skupiny PPF Petr Kellner zůstává i po potížích v Rusku nejbohatším Čechem. Jeho jmění představuje 130 až 160 miliard korun. Dvojkou je majitel Agrofertu a ministr financí Andrej Babiš a pomyslný bronz patří Pavlu Tykačovi, který ovládá mimo jiné těžební společnost Vršanská uhelná. Vyplývá to z žebříčku stovky nejbohatších českých a slovenských byznysmenů, který sestavil týdeník Euro.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

Bonus

Takhle můj hlas přece nezní!

Zná to asi každý. Stačí si pustit video, na kterém mluvíme, a první, co nás napadne, je, že takhle přece náš hlas ve skutečnosti nezní. Ale ano, zní. Vysvětlení, proč tak neradi posloucháme reprodukci svého hlasu, je poměrně jednoduché. Když mluvíme, vnímáme svůj projev jako hlubší, protože kromě zvuku šířícího se vzduchem vnímáme ještě rezonance vznikající vibrací našich hlasivek. Když ale svůj hlas posloucháme ze záznamu, rezonance vznikající chvěním hlasivek chybí. Ve skutečnosti tedy opravdu zníme tak jako na nenáviděných nahrávkách.

Ze světa investičních doporučení (26. července 2017)
před 12 minutami

Ze světa investičních doporučení (26. července 2017)

Které akcie si ve středu vysloužily pozornost analytiků? Nabízíme přehled vybraných nových a upravených investičních...
Americké akcie Evropské akcie Investiční doporučení
Hackeři napadli 400 000 účtů italské banky UniCredit
Hackeři napadli 400 000 účtů italské banky UniCredit
před 41 minutami

Hackeři napadli 400 000 účtů italské banky UniCredit

Hackerům se v posledních deseti měsících podařilo dvakrát získat přístup k údajům klientů největší italské bankovní...
UniCredit Evropské banky Itálie
Nintendo je díky poptávce po konzoli Switch opět v zisku
Nintendo je díky poptávce po konzoli Switch opět v zisku
před hodinou

Nintendo je díky poptávce po konzoli Switch opět v zisku

Japonský výrobce herních konzolí a videoher Nintendo se v prvním fiskálním čtvrtletí vrátil k zisku. Přispěla k tomu...
Japonsko Asijské akcie Výsledková sezóna
EU kritizuje USA za protiruské sankce, mohou zasáhnout energetiku
EU kritizuje USA za protiruské sankce, mohou zasáhnout energetiku
před hodinou

EU kritizuje USA za protiruské sankce, mohou zasáhnout energetiku

Předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker ve středu varoval Spojené státy, že Evropská unie obratem zareaguje na...
Evropská unie Spojené státy americké (USA) Energetika
Automobilka Ford Motor zvýšila čtvrtletní zisk o čtyři procenta
Automobilka Ford Motor zvýšila čtvrtletní zisk o čtyři procenta
13:10

Automobilka Ford Motor zvýšila čtvrtletní zisk o čtyři procenta

Americký výrobce aut Ford Motor ve druhém čtvrtletí zvýšil čistý zisk o čtyři procenta na 2,04 miliardy USD. Výsledek...
Ford Americké akcie Výsledková sezóna
USA: Počet žádostí o hypotéku v týdnu do 17. července stoupl o 0,4 % …
USA: Počet žádostí o hypotéku v týdnu do 17. července stoupl o 0,4 % …
13:00

USA: Počet žádostí o hypotéku v týdnu do 17. července stoupl o 0,4 % (předchozí týden: +6,3 %)

Počet žádostí o hypotéku ve Spojených státech v týdnu do 17. července po sezónním očištění údajů stoupl proti...
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika Hypotéky
Coca-Cole kvůli mimořádným nákladům klesl zisk o 60 procent
Coca-Cole kvůli mimořádným nákladům klesl zisk o 60 procent
12:55

Coca-Cole kvůli mimořádným nákladům klesl zisk o 60 procent

Americkému výrobci nápojů Coca-Cola ve druhém čtvrtletí klesl zisk o 60,2 procenta na 1,37 miliardy USD. Příčinou...
Coca-Cola Americké akcie Výsledková sezóna
Kaspersky Lab nabídne antivirový program zdarma
Kaspersky Lab nabídne antivirový program zdarma
12:28

Kaspersky Lab nabídne antivirový program zdarma

Ruská softwarová společnost Kaspersky Lab uvádí na trh verzi antivirového programu, kterou si budou moci uživatelé po...
Rusko Internet
Průměrná cena nových bytů v Praze v 1. pololetí vzrostla o 15 %
12:00

Průměrná cena nových bytů v Praze v 1. pololetí vzrostla o 15 %

Průměrná cena nových prodaných bytů v Praze na konci prvního pololetí meziročně vzrostla o 15 procent na 75 791 korun...
Česká republika Nemovitosti Realitní trh
Zisk PSA Group se v prvním pololetí zvýšil o 4,1 %
Zisk PSA Group se v prvním pololetí zvýšil o 4,1 %
11:41

Zisk PSA Group se v prvním pololetí zvýšil o 4,1 %

Francouzská automobilová skupina PSA Group ve středu oznámila, že v prvním pololetí letošního roku zaznamenala o 4,1 ...
Francie Auta Evropské akcie
Automobilka BMW pozastavila rozhovory o další spolupráci s Daimlerem
Automobilka BMW pozastavila rozhovory o další spolupráci s Daimlerem
11:20

Automobilka BMW pozastavila rozhovory o další spolupráci s Daimlerem

Automobilka BMW pozastavila rozhovory o další spolupráci s dalším německým výrobcem aut Daimler. Důvodem je to, že...
BMW Daimler Německo
Daimler zvýšil čtvrtletní zisk, na odhady ale nestačil
Daimler zvýšil čtvrtletní zisk, na odhady ale nestačil
11:01

Daimler zvýšil čtvrtletní zisk, na odhady ale nestačil

Německý automobilový koncern Daimler ve druhém čtvrtletí zvýšil čistý zisk o dvě procenta na 2,51 miliardy eur....
Daimler Německo Auta
Automobilce Hyundai klesl čtvrtletní zisk o polovinu
Automobilce Hyundai klesl čtvrtletní zisk o polovinu
10:43

Automobilce Hyundai klesl čtvrtletní zisk o polovinu

Jihokorejské automobilce Hyundai Motor ve druhém čtvrtletí klesl čistý zisk o polovinu na 816,9 miliardy wonů (16,3...
Jižní Korea Asijské akcie Výsledková sezóna