Co musíte ráno vědět (26. září)
|

Co musíte ráno vědět (26. září)

Jak se ve čtvrtek obchodovalo na evropských a amerických burzách, co na pražské konferenci INVEST WITH THE BEST řekl expert na mladé trhy Mark Mobius a proč vám vstávají vlasy hrůzou, když posloucháte záznam svého hlasu? To vše musíte ráno vědět.

Musíte vědět

1. Americké akcie krvácely, burzy potkal kvůli Rusku a technologiím největší výprodej za dva měsíce

K propadu technologické burzy Nasdaq ve čtvrtek výrazně přispěly akcie technologické společnosti Apple, která má problémy s novými chytrými telefony iPhone. Ledová sprcha přišla také z Kremlu, který se dle agentury Reuters nechal slyšet, že nechá soudům pravomoc rozhodovat o zabavení zahraničních aktiv. Putinova strana už připravila návrh zákona, který by to měl umožnit. Je to údajně odveta za to, že Itálie zmrazila majetek Putinova přítele z dětství Arkadije Rotenberga. Zabavený majetek má být prý použit jako kompenzace pro Rusy, kterým byl majetek odňat v zahraničí. Index Dow oslabil o 1,54 % na 16 945,80 bodu, širší index S&P 500 klesl o 1,62 % na 1 965,99 bodu a technologický Nasdaq ztratil 1,94 % na 4 466,75 bodu. Do problémů se navíc dostal technologický gigant Apple. Kurz jeho akcií propadem o více než tři procenta reagoval na to, že firma stáhla aktualizaci svého nejnovějšího operačního systému iOS 8. Zákazníci totiž hlásili problémy s telefony, které si ji stáhly.

Silný dolar může zabít nadcházející výsledkovou sezónu

10 akcií, s jejichž cenami výrazně pohnou aktivističtí investoři

2. Evropské akcie ve čtvrtek po slovech šéfa Bank of England o brzkém zvyšování sazeb oslabily

Obchodování na hlavních evropských burzách skončilo ve čtvrtek v červených číslech. Na straně prodejců se vytvořil přetlak poté, co guvernér Bank of England Mark Carney prohlásil, že se blíží okamžik začátku zvyšování úrokových sazeb. Carney tak zastínil i slova Maria Draghiho, který v rozhovoru pro litevský list Verslo Zinios uvedl, že je ECB v případě potřeby připravena k dalšímu uvolňování měnové politiky. Britský FTSE 100 klesl o 0,99 %, německý DAX odepsal 1,57 % a francouzský CAC 40 oslabil o 1,32 %. Jednotný evropský index DJ EuroStoxx 50 uzavřel se ztrátou 1,29 % na 3 202,31 bodu. V mínusu uzavřely všechny hlavní sektory s výjimkou odvětví dopravy a cestovního ruchu. Nejvíce zlevnily akcie ze sektoru základních zdrojů a cenné papíry chemiček a maloobchodních prodejců.

Proč klesá cena zlata?

Zaměřeno na Evropu: Oživení pořádně drhne

3. Pražská burza ve čtvrtek poprvé v týdnu zpevnila

Index PX vzrostl o 0,48 % na 982,15 bodu. Nejvíce zdražily akcie petrochemického podniku Unipetrol, jejichž cena vzrostla o 2,9 % na 116,90 Kč. Přes procento přidaly akcie telekomunikační společnosti O2 Czech Republic (+1,24 %) a o necelé procento zdražily cenné papíry rakouské Erste Group Bank (+0,83 %), sázkové kanceláře Fortuna (+0,82 %) nebo likérky Stock Spirits (+0,76 %). Oslabily pouze tři tituly. Akcie skupiny Pivovary Lobkowicz zlevnily o 1,24 % na 166,90 Kč, cenné papíry mediální společnosti CME oslabily o 0,79 % na 50,50 Kč a akcie rakouské pojišťovny VIG uzavřely se ztrátou 0,07 % na 991 korunách.

Podzimní Investiční večery na Investičním webu: Informace, které můžete zúročit při investování

4. Očekávané události

Japonsko v noci na pátek zveřejní zprávu o vývoji inflace (červenec: meziročně +3,4 %, bez čerstvých potravin meziročně +3,3 %, bez čerstvých potravin a energií meziročně: +2,3 %) a Čína přidá předstihový ekonomický ukazatel (červenec: 1,3 bodu). Z Německa na trhy dopoledne dorazí index spotřebitelské nálady od výzkumného institutu GfK (odhad říjen: 8,5 bodu, září: 8,6 bodu) a index dovozních cen (odhad srpen: meziměsíčně -0,2 % a meziročně -2 %, červenec: meziměsíčně -0,4 % a meziročně -1,7 %). Francie následně zveřejní index spotřebitelské důvěry (odhad září: 86 bodů, srpen: 86 bodů) a Itálie index podnikatelské důvěry (odhad září: 95,5 bodu, srpen: 95,7 bodu). Nejen ve Spojených státech budou odpoledne investoři pozorně sledovat finální údaje o vývoji amerického HDP ve druhém čtvrtletí (očekávání: mezikvartálně +4,6 %, předchozí revize: +4,2 %) a také statistiky spotřebitelských výdajů (odhad 2Q2014: mezičtvrtletně +2,3 %, 1Q2014: +1,4 %) a konečný index spotřebitelské důvěry Michiganské univerzity (odhad září: 85 bodů, flash září: 84,6 bodu, srpen: 82,5 bodu). Své čtvrtletní hospodářské výsledky v pátek zveřejní kanadský výrobce mobilních telefonů BlackBerry (odhad: ztráta na akcii 0,155 USD, tržby 946 milionů USD). Vše, co budou trhy sledovat ve zbytku týdne, naleznete v našem burzovním kalendáři.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Ruská Rosněfť by mohla vycouvat z dohody o koupi ropné divize Morgan Stanley

Ruský ropný gigant Rosněfť by si mohl rozmyslet svůj záměr koupit ropnou divizi americké investiční banky Morgan Stanley. Podle agentury Reuters to tvrdí tři na sobě nezávislé zdroje obeznámené se situací. Ruská společnost se údajně obává, že by jí západní protiruské sankce de facto neumožňovaly financovat chod podniku.

6. Mario Draghi (ECB): Pokud se inflace nebude blížit našemu 2% cíli, podnikneme další nezbytná opatření

Pokud se meziroční tempo inflace nezačne přibližovat 2% cíli ECB, je banka připravena zavádět další opatření na podporu evropské ekonomiky. Vyplývá to z rozhovoru, který guvernér Evropské centrální banky poskytl v rámci konference v litevském Vilniusu tamnímu listu Verslo Zinios. Zároveň ovšem uvedl, že očekává, že ekonomika zemí platících eurem ve druhém pololetí mírně poroste. Prý tomu pomohou nedávná podpůrná opatření.

7. ČNB ponechala úrokové sazby beze změny, intervenční režim pokračuje

Bankovní rada České národní banky na svém čtvrtečním jednání rozhodla ponechat úrokové sazby na stávajících úrovních. Dvoutýdenní repo sazba zůstává na 0,05 %, diskontní sazba na 0,05 % a lombardní sazba na 0,25 %. Bankovní rada ČNB také rozhodla nadále používat devizový kurz jako další nástroj uvolňování měnových podmínek a potvrdila závazek v případě potřeby intervenovat na devizovém trhu na oslabení kurzu koruny tak, aby udržovala kurz koruny vůči euru poblíž hladiny 27 EUR/CZK.

8. Carney (Bank of England): Začátek zvyšování úrokových sazeb se blíží

Bank of England se přibližuje okamžiku, kdy začne zvyšovat úrokové sazby. Přesné načasování začátku zvyšování sazeb se nicméně bude odvíjet od stavu britské ekonomiky. Ve čtvrtek to řekl guvernér BoE Mark Carney. "Budoucnost je vždy nejistá, začátek zvyšování sazeb se ale blíží," prohlásil.

9. Mobius: Akcie na rozvíjejících se trzích jsou podhodnocené

Hlavním fundamentem rozvíjejících se trhů je jejich růst. V letošním roce odhadujeme reálný průměrný růst na rozvíjejících se trzích o 5 % oproti 2 % v rozvinutém světě. HDP na hlavu by měl průměrně vzrůst o 45 % v rozvíjejícím se světě oproti 3% růstu v rozvinutém světě. Na investiční konferenci INVEST WITH THE BEST pořádané UniCredit Private Banking to ve čtvrtek řekl šéf Templeton Emerging Markets Group Mark Mobius. Tiskovou snídani i následnou konferenci jsme sledovali on-line.

10. Kellner je i po potížích v Rusku nadále nejbohatším Čechem

Vlastník investiční skupiny PPF Petr Kellner zůstává i po potížích v Rusku nejbohatším Čechem. Jeho jmění představuje 130 až 160 miliard korun. Dvojkou je majitel Agrofertu a ministr financí Andrej Babiš a pomyslný bronz patří Pavlu Tykačovi, který ovládá mimo jiné těžební společnost Vršanská uhelná. Vyplývá to z žebříčku stovky nejbohatších českých a slovenských byznysmenů, který sestavil týdeník Euro.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

Bonus

Takhle můj hlas přece nezní!

Zná to asi každý. Stačí si pustit video, na kterém mluvíme, a první, co nás napadne, je, že takhle přece náš hlas ve skutečnosti nezní. Ale ano, zní. Vysvětlení, proč tak neradi posloucháme reprodukci svého hlasu, je poměrně jednoduché. Když mluvíme, vnímáme svůj projev jako hlubší, protože kromě zvuku šířícího se vzduchem vnímáme ještě rezonance vznikající vibrací našich hlasivek. Když ale svůj hlas posloucháme ze záznamu, rezonance vznikající chvěním hlasivek chybí. Ve skutečnosti tedy opravdu zníme tak jako na nenáviděných nahrávkách.

včera v 18:31

Fuest (Ifo): Německé podniky se obávají zhoršení ekonomických podmínek

Řada německých podniků se obává zhoršení ekonomických podmínek. V rozhovoru s německým listem Südkurier to řekl šéf...
Německo Ekonomika Politika
včera v 17:39

Petrochemický gigant Sinopec loni zvýšil zisk o 44 %

Čínská státní petrochemická společnost Sinopec loni zvýšila čistý zisk o 44 % na 46,4 miliardy jüanů (téměř 169...
Asijské akcie Výsledková sezóna Čína
OPEC přezkoumá, zda je potřeba prodloužit dohodu o snížení těžby
včera v 16:46

OPEC přezkoumá, zda je potřeba prodloužit dohodu o snížení těžby

Společný výbor ministrů ze zemí OPEC a států mimo tuto organizaci se dohodl, že je zapotřebí prozkoumat, zda by měla...
Ropa Těžba Komodity
včera v 16:28

IS varuje před kolapsem přehrady Tabka, nařídil evakuaci Rakky

Organizace Islámský stát (IS) v neděli varovala před bezprostředně hrozícím kolapsem největší syrské přehrady Tabka v...
Sýrie Voda Blízký a Střední východ
včera v 15:26

Írán uvalil sankce na 15 amerických firem

Írán zavedl sankce proti 15 americkým společnostem za jejich údajnou podporu Izraele a "teroristických akcí tohoto...
Írán Spojené státy americké (USA) Politika
včera v 14:46

Finanční správa vybrala do konce března na DPH meziročně o 15 % více

Finanční správa během prvních třech měsíců letošního roku vybrala na dani z přidané hodnoty o 8,25 miliardy korun...
Daně Česká republika Byznys a podnikání
včera v 14:44

Uber po nehodě v USA stáhl všechny vozy s autonomním řízením

Americký provozovatel alternativní taxislužby Uber stáhl z provozu všechna svá samořízená auta. Učinil tak poté, co...
Uber Technologie Doprava
včera v 14:18

Transformované fondy loni vydělaly klientům v průměru 0,8 %

Transformované penzijní fondy v roce 2016 vydělaly klientům v ročním vyjádření v průměru 0,8 %, jen tři z osmi...
Penzijní fondy Spoření Česká republika
Výbor zemí OPEC a nečlenů doporučil prodloužit dohodu o omezení těžby ropy
včera v 13:07

Výbor zemí OPEC a nečlenů doporučil prodloužit dohodu o omezení těžby ropy

Společný výbor ministrů ze zemí OPEC a států mimo tuto organizaci doporučil prodloužit omezení těžby ropy o šest...
Ropa Těžba Komodity
25. 3. 2017 20:33

Kanada usiluje o rozšíření vývozu ropy mimo USA

Kanada bude navzdory schválení ropovodu Keystone XL vedoucího do Spojených států nadále usilovat o rozšíření exportu...
Ropa Kanada Komodity
25. 3. 2017 17:55

Apple odvrátil zákaz prodeje telefonů iPhone 6 v Číně

Čínský soud zrušil rozhodnutí pekingského úřadu pro ochranu duševního vlastnictví, podle kterého telefony iPhone 6 a...
Apple Mobilní telefony Americké akcie
25. 3. 2017 16:10

Sky: Tesku hrozí kvůli účetnímu skandálu značná pokuta

Největší britská maloobchodní společnost Tesco by v brzké době mohla s britským Úřadem pro vyšetřování závažných...
Spojené království Evropské akcie Maloobchod
25. 3. 2017 15:01

Řecko obdrželo tři nabídky na druhý největší přístav v zemi

Řecko obdrželo tři závazné nabídky na odkoupení většinového podílu v přístavu v Soluni. Oznámila to v sobotu řecká...
Řecko Privatizace
25. 3. 2017 08:43

V USA narůstá počet nedokončených ropných vrtů

Američtí producenti ropy z břidličných hornin v současné době těží nejvyšším tempem za rok a půl, zároveň ale...
Ropa Těžba Těžba z břidlic
25. 3. 2017 07:03

Panama se od roku 2018 připojí k mezinárodní daňové dohodě

Panama začne od roku 2018 uplatňovat mezinárodní daňovou dohodu podepsanou loni. Agentuře AFP to sdělila její...
Daně
Americké akcie v pátek uzavřely kolem nuly. Trump kvůli slabé podpoře stáhl návrh na zrušení Obamacare. Za celý týden všechny tři hlavní burzovní indexy klesly
24. 3. 2017 21:30

Americké akcie v pátek uzavřely kolem nuly. Trump kvůli slabé podpoře stáhl návrh na zrušení Obamacare. Za celý týden všechny tři hlavní burzovní indexy klesly

Americké akcie zakončily poslední seanci týdne kolem nuly. Republikánský předseda Sněmovny reprezentantů Paul Ryan po...
Shrnutí obchodování v USA Americké akcie Spojené státy americké (USA)
Evropské akcie v pátek převážně klesly, za celý týden ztratily zhruba půl procenta
24. 3. 2017 18:00

Evropské akcie v pátek převážně klesly, za celý týden ztratily zhruba půl procenta

Evropské akcie v pátek prohloubily ztrátu ze čtvrteční seance. Na trzích byla patrná nervozita z dění ve Spojených...
Evropské akcie Shrnutí evropského obchodování
24. 3. 2017 17:28

Reuters: EIB požádala o prošetření půjček poskytnutých Renaultu

Evropská investiční banka (EIB) požádala francouzské vyšetřovatele, aby zjistili, zda francouzská automobilka Renault...
Evropské banky Banky Francie
24. 3. 2017 17:07

Chorvatsko má obavy z problémů potravinářského gigantu Agrokor

Chorvatská vláda uvažuje o přípravě zákona, který by ochránil ekonomiku před problémy obří potravinářské a...
Chorvatsko Zadlužení Maloobchod
Pražská burza v závěru týdne mírně stoupla, za celý týden si připsala 0,1 %
24. 3. 2017 16:45

Pražská burza v závěru týdne mírně stoupla, za celý týden si připsala 0,1 %

Pražská burza v pátek navázala na zisk ze čtvrteční seance, index PX stoupl o 0,18 % na 982,53 bodu. Nahoru burzu...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR