Konkurenceschopnost České republiky: Blýská se na lepší časy, zásadní problémy ale zůstávají
|

Konkurenceschopnost České republiky: Blýská se na lepší časy, zásadní problémy ale zůstávají

Makroekonomická konkurenceschopnost států je základním předpokladem pro dlouhodobý rozvoj ekonomiky a kontinuální zvyšování životní úrovně občanů. Jedním z celosvětově uznávaných hodnotících žebříčků v této oblasti je Zpráva o globální konkurenceschopnosti (Global Competitiveness Report), kterou každoročně zpracovává švýcarská nezisková organizace Světové ekonomické fórum (World Economic Forum). Zpráva hodnotí konkurenceschopnost států multikriteriálně, na základě tvrdých i měkkých dat seskupených do 12 pilířů.

Česká ekonomika Česká republika Inovace Světová ekonomika

Srovnání meziročních výsledků České republiky

Česká republika se v letošním hodnocení umístila na 37. místě ze 144 srovnávaných ekonomik. V porovnání s loňským rokem došlo k posunu o 9 příček vzhůru. Nelze však opomenout fakt, že se jedná o první zlepšení konkurenční pozice české ekonomiky po čtyřech propadech v řadě. Ještě ve zprávě z období 2009/2010 obsadila Česká republika 31. příčku.

Pro názornější meziroční srovnání hodnocení České republiky ve Zprávě o globální konkurenceschopnosti porovnáme výsledky v jednotlivých pilířích. Pro relevantní srovnání je potřeba zdůraznit, že jednotlivé pilíře nemají v celkovém hodnocení stejnou váhu. Česká republika se podle metodiky Světového ekonomického fóra (HDP na obyvatele vyšší než 17 000 USD) nachází se skupině takzvaných ekonomik tažených inovacemi. Pro tuto skupinu mají relativně nejvyšší váhu pilíře vyspělost podnikatelského prostředí a inovace. Pilíře instituce, infrastruktura, makroekonomické prostředí a základní školství mají naopak v celkovém indexu váhu nejmenší.

WEZ Zpráva o konkurenceschopnosti - ČR vývoj 1

Na pokroku České republiky se nejvíce podílely pilíře finanční trhy (20 %), makroekonomické prostředí (17 %), základní školství (17 %) a vyšší vzdělání (13 %). Menší příspěvek vykázaly pilíře efektivita trhu zboží (9 %), instituce (6 %) a technologická připravenost (6 %). Minimálního pokroku bylo dosaženo v oblastech efektivity trhu práce (5 %), vyspělosti podnikatelského prostředí (5 %) a infrastruktury (2 %). Pilíře velikost trhu a inovace zaznamenaly ve srovnání s loňským rokem zhoršení situace, které však celkový výsledek ovlivnilo minimálně.

Dlouhodobé trendy

Meziroční zlepšení českých výsledků v období 2014/2015 znamená první pozitivní obrat ve čtyřletém trendu absolutního i relativního zhoršování. ČR se tak podařilo dostat se na úroveň srovnatelnou s obdobím 2011/2012. Přehnaný optimismus nicméně krotí fakt, že za úrovní z období 2008/2009 stále výrazně zaostáváme. To potvrzuje i srovnání s vývojem skóre zemí EU15, ze kterého plynou obdobné závěry. Konvergence úrovně konkurenceschopnosti ČR k průměru EU15 se v období 2009/2010 zastavila a ČR si vedla v následných letech významně hůře. I přes letošní zlepšení se zatím podařilo pouze přiblížit na úroveň období 2011/2012.

WEZ Zpráva o konkurenceschopnosti - ČR vývoj 2

Při detailnějším srovnání rozdílu skóre s obdobím 2008/2009 zjistíme nevyrovnaný posun v jednotlivých oblastech. I přes celkový propad si ČR polepšila v 5 z celkových 12 pilířů. Na zlepšení se pilíře podílely následovně:

WEZ Zpráva o konkurenceschopnosti - ČR vývoj 3

Výrazného zlepšení dosáhl pilíř infrastruktura, který v sobě zahrnuje ukazatele pro síť dopravní, telefonní i energetickou. Podobně výrazně se zvýšily i hodnoty pilíře technologická připravenost, který zahrnuje ukazatele dostupnosti nejnovějších technologií a technologického transferu v ekonomice, stejně jako rozšíření a využívání internetu, který je bránou k informacím v moderním hospodářství. Souhrnně tedy lze prohlásit, že úroveň technického zázemí se i během hospodářské krize zvyšovala.


Přijďte 18. září na konferenci o konkurenceschopnosti ČR (více ZDE).


Relativně menší posuny lze pozorovat v oblasti školství. Nárůst počtu studentů vysokých škol vedl k jistému zlepšení pilíře vyšší vzdělání, zároveň však trvají obavy o jeho kvalitu, která stagnuje.

Ve zbylých 7 pilířích Česká republika v dlouhodobém srovnání zaostává.

WEZ Zpráva o konkurenceschopnosti - ČR vývoj 4

Negativně se v dlouhodobém srovnání vyvíjely ukazatele fungování tržního prostředí, efektivita trhu zboží, finanční trhy i efektivita trhu práce. Zejména dlouhodobě kritizovaný rigidní pracovní trh se během krize vyvíjel špatně.

Zásadní z hlediska hodnocení WEF jsou pilíře inovace a vyspělost podnikatelského prostředí. Indikují posun ČR směrem k rozvinuté znalostní ekonomice, jejímiž základy jsou velký inovační potenciál, užití aplikovaného výzkumu, výhodné postavení v mezinárodních produkčních řetězcích, sofistikovaná výroba a služby s vysokou přidanou hodnotou. ČR se bohužel právě v těchto pilířích v posledních letech setrvale zhoršuje. Také přímé porovnání s EU15 indikuje největší zaostávání ČR právě v těchto dvou oblastech.

WEZ Zpráva o konkurenceschopnosti - ČR vývoj 5

Tyto údaje a srovnání korespondují se statistikami OECD, které ukazují na velmi nízkou vyvezenou přidanou hodnotu českého exportu v porovnání s jeho absolutním objemem. Česká průmyslová výroba je z velké části orientována na montování dovezených meziproduktů a výrazně v tomto ohledu ztrácí na rozvinuté země, jež se snaží dohnat. Inovace a produktivita práce během posledních let trpěly nedostatkem investic i dlouhodobě nízkým financováním vědy a výzkumu.

Výzvou pro české podniky i tvůrce hospodářské politiky v příštím období bude využít zlepšující se hospodářské situace a obrátit tento trend. Rozvinuté podnikatelské prostředí a produktivní inovace jsou klíčem ke dlouhodobému zvyšování konkurenceschopnosti ČR. Podmínky pro zlepšení těchto dvou pilířů jsou ovšem určovány i pilíři ostatními. V prvé řadě bude muset být zásadním způsobem pozvednuto zaostávající školství a jeho propojení s pracovním trhem.

Více o světové ekonomice podle Zprávy o globální konkurenceschopnosti si přečtěte ZDE.

O inovacích v České ekonomice si povídal ve studiu Investičního webu Roman Chlupatý s manažerem a analytikem EU Office České spořitelny Janem Jedličkou.


Přijďte 18. září na konferenci o konkurenceschopnosti ČR (více ZDE).


Americké akcie v pátek uzavřely kolem nuly. Trump kvůli slabé podpoře stáhl návrh na zrušení Obamacare. Za celý týden všechny tři hlavní burzovní indexy klesly
včera v 21:30

Americké akcie v pátek uzavřely kolem nuly. Trump kvůli slabé podpoře stáhl návrh na zrušení Obamacare. Za celý týden všechny tři hlavní burzovní indexy klesly

Americké akcie zakončily poslední seanci týdne kolem nuly. Republikánský předseda Sněmovny reprezentantů Paul Ryan po...
Shrnutí obchodování v USA Americké akcie Spojené státy americké (USA)
Evropské akciové trhy v pátek převážně klesly, za celý týden ztratily zhruba půl procenta
včera v 18:00

Evropské akciové trhy v pátek převážně klesly, za celý týden ztratily zhruba půl procenta

Evropské akcie v pátek prohloubily ztrátu ze čtvrteční seance. Na trzích byla patrná nervozita z dění ve Spojených...
Evropské akcie Shrnutí evropského obchodování
včera v 17:28

Reuters: EIB požádala o prošetření půjček poskytnutých Renaultu

Evropská investiční banka (EIB) požádala francouzské vyšetřovatele, aby zjistili, zda francouzská automobilka Renault...
Evropské banky Banky Francie
včera v 17:07

Chorvatsko má obavy z problémů potravinářského gigantu Agrokor

Chorvatská vláda uvažuje o přípravě zákona, který by ochránil ekonomiku před problémy obří potravinářské a...
Chorvatsko Zadlužení Maloobchod
Pražská burza v závěru týdne mírně stoupla, za celý týden si připsala 0,1 %
včera v 16:45

Pražská burza v závěru týdne mírně stoupla, za celý týden si připsala 0,1 %

Pražská burza v pátek navázala na zisk ze čtvrteční seance, když index PX stoupl o 0,18 % na 982,53 bodu. Nahoru...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
včera v 16:06

Mnuchin (ministr financí USA): Daňovou reformu chceme dokončit do srpna

Americký ministr financí Steven Mnuchin v pátek prohlásil, že kabinet Donalda Trumpa usilovně pracuje na slibované...
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika Daně
Vidina silnější koruny se projevuje na chování drobných investorů
včera v 15:45

Vidina silnější koruny se projevuje na chování drobných investorů

Vidina silnější koruny se již začala projevovat v chování drobných investorů, část se proti tomu zajišťuje, menší se...
Česká republika ČNB Centrální banky
včera v 15:17

Portugalský rozpočtový deficit loni klesl na novodobé minimum

Portugalsko loni snížilo svůj rozpočtový deficit o více než polovinu na 2,1 procenta hrubého domácího produktu (HDP)...
Portugalsko Rozpočet Deficit rozpočtu
včera v 14:50

USA: Index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru v březnu podle předběžných dat klesl na 53,4 bodu, snížilo se i tempo růstu sektoru služeb

Index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru USA v březnu podle předběžných údajů společnosti Markit klesl na...
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika Indexy nákupních manažerů
Deutsche Bank zůstane v Londýně, chystá tam nové ústředí
včera v 14:19

Deutsche Bank zůstane v Londýně, chystá tam nové ústředí

Největší německá bankovní skupina Deutsche Bank zůstane plně v Londýně i po odchodu Británie z Evropské unie. Banka...
Deutsche Bank Evropské banky Banky
včera v 14:00

Ze světa investičních doporučení (24. března)

Které akcie si v pátek vysloužily pozornost analytiků? Nabízíme přehled vybraných nových a upravených investičních...
Investiční doporučení Evropské akcie Americké akcie
včera v 13:40

Kanada: Index spotřebitelských cen v únoru meziročně vzrostl o 2 % (odhad: +2,1 %, leden: +2,1 %)

Meziměsíčně v únoru ceny vzrostly o 0,2 %. Jádrová inflace podle kanadské centrální banky v meziročním srovnání...
Kanada Inflace
včera v 13:32

Objednávky zboží dlouhodobé spotřeby ve Spojených státech v únoru meziměsíčně vzrostly o 1,7 %

Objednávky zboží dlouhodobé spotřeby ve Spojených státech v únoru meziměsíčně vzrostly o 1,7 %. Trh počítal s 1,3%...
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika
V Dukovanech potrvá neplánovaná odstávka druhého bloku do čtvrtka
včera v 13:04

V Dukovanech potrvá neplánovaná odstávka druhého bloku do čtvrtka

Neplánovaná odstávka druhého reaktorového bloku Dukovan podle předpokladu firmy ČEZ potrvá do čtvrtka 30. března, kdy...
ČEZ Akcie ČR Elektřina
včera v 12:29

Británie za brexit podle Junckera zaplatí zhruba 50 miliard liber

Předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker v pátečním interview pro BBC prohlásil, že odchod z EU Británii bude...
Spojené království Evropská unie
Shell prodává aktivity v Gabonu americkému fondu Carlyle
včera v 12:15

Shell prodává aktivity v Gabonu americkému fondu Carlyle

Britsko-nizozemský ropný koncern Royal Dutch Shell prodá za 587 milionů dolarů (14,7 miliardy Kč) své těžební...
Spojené království Evropské akcie Nizozemsko
Reuters: Toshiba chystá příští týden bankrot divize Westinghouse
včera v 11:57

Reuters: Toshiba chystá příští týden bankrot divize Westinghouse

Japonský konglomerát Toshiba informoval své hlavní věřitele, že na 31. března chystá bankrot své americké jaderné...
Japonské akcie Spojené státy americké (USA) Jaderná energetika
Ruská centrální banka nečekaně snížila základní úrokovou sazbu na 9,75 % z 10 %
včera v 11:38

Ruská centrální banka nečekaně snížila základní úrokovou sazbu na 9,75 % z 10 %

Ruská centrální banka na svém pátečním zasedání nečekaně snížila hlavní úrokovou sazbu o čtvrt procentního bodu na 9...
Rusko Centrální banky Úrokové sazby
včera v 11:21

Slovensko chce posílit hospodářské vztahy s Čínou

Slovensko chce posílit hospodářské vztahy s Čínou, kterou označilo za strategicky perspektivního obchodního partnera....
Slovensko Čína Mezinárodní obchod