Co musíte ráno vědět (1. října)
|

Co musíte ráno vědět (1. října)

Jak zakončily třetí čtvrtletí trhy v Evropě i zámoří, jaká je nezaměstnanost a inflace v eurozóně a proč by moderátoři v televizi nikdy neměli spoléhat na to, že mají vypnutý mikrofon? To vše musíte ráno vědět.

Musíte vědět

1. Americké akcie v úterý uzavřely v mínusu, za celý třetí kvartál ale mírně zdražily

Americké akciové trhy během úterní obchodní seance kolísaly. Všechny tři nejsledovanější indexy zahajovaly mírně v plusu, během dne se ale opakovaně dostaly pod nulu, kde nakonec také skončily. Taktéž za celý měsíc americké akcie mírně oslabily, v tříměsíčním srovnání si ale naopak připsaly mírné zisky. Index Dow v úterý klesl o 0,17 % na 17 042,90 bodu, širší S&P 500 oslabil o 0,28 % na 1 972,29 bodu a technologický Nasdaq uzavřel se stejnou procentuální ztrátou na 4 493,39 bodu. V červených číslech uzavřela většina hlavních sektorů. Nejvíce ztrácely energetické tituly, akcie ze sektoru základních materiálů a cenné papíry z odvětví cyklického spotřebního zboží. Nad nulou naopak skončily odvětví služeb, sektor necyklického spotřebního zboží a technologické odvětví. Index volatility VIX zůstal prakticky beze změny na 15,93 bodu a výnosy 10letých vládních dluhopisů USA vzrostly o dva bazické body na 2,50 %. Za září index Dow odepsal 0,31 %, index S&P 500 se snížil o 1,53 % a technologický index Nasdaq ztratil 1,88 %. Třetí čtvrtletí pak pro index Dow znamenalo nárůst o 1,3 %, index S&P 500 za tři měsíce přidal 0,64 % a index Nasdaq Composite vzrostl o 1,94 %.

Silný dolar může zabít nadcházející výsledkovou sezónu

10 nejlepších akcií současnosti

2. Evropské akcie si s posledním zářijovým dnem připsaly další ziskové čtvrtletí

Evropské akcie v úterý posílily a zajistily si nejdelší sérii ziskových čtvrtletí od roku 2006. Investoři spoléhají na to, že Evropská centrální banka rozšíří podpůrnou politiku poté, co Eurostat v úterý zveřejnil předběžnou zprávu o inflaci (+0,3 % meziročně). Britský FTSE 100 odepsal 0,36 % a za celé září oslabil o více než dvě procenta. Celé čtvrtletí bylo pro index rovněž ztrátové, od 1. července odevzdal 1,67 %. Francouzský CAC 40 naopak v úterý připsal 1,33 %, za celé září posílil o 0,8 % a za kvartál ztratil jen 0,15 %. Německý DAX v úterý zpevnil o 0,55 %, za září zakončil prakticky na nule se ziskem 0,04 % a za celý kvartál odevzdal přes tři procenta. Regionální Stoxx Europe 600 v úterý připsal 0,6 % a podařilo se mu smazat předchozí ztráty. Celý kvartál tak uzavřel v podstatě na zelené nule, i tak to pro něj byl pátý ziskový kvartál za sebou, což představuje nejdelší řadu od roku 2006. Nejlépe si v úterý vedla síťová odvětví a potravinářský sektor, ztrácely naopak automobilky a pojišťovny.

Zaměřeno na Evropu: Oživení pořádně drhne

3. Pražská burza v úterý připsala půl procenta

Index PX v úterý připsal 0,52 % na 991,40 bodu. Akcie ČEZ sice dosáhly největšího zobchodovaného objemu, ztratily však 0,15 % na 662 Kč. Wood & Company v úterý potvrdila investiční doporučení na "držet" a zvýšila cílovou cenu na 686 Kč ze 630 Kč. Cílovou cenu v úterý zvýšila i Erste Group Bank na 698 Kč z 548 Kč, doporučení však snížila na "držet" z "akumulovat". Druhý největší objem obchodů zaznamenaly akcie Komerční banky, které naopak zpevnily o 2,35 % na 5 179 Kč. Druhý bankovní titul na burze, Erste Group Bank, však ztrácel půl procenta. Odpisovala také O2 C.R., jejíž cenné papíry odevzdaly 0,92 %, a přes procento oslabily i akcie mediální CME a Pivovarů Lobkowicz.

NWR: V rámci opční nabídky bylo upsáno zhruba 75,12 % nově nabízených akcií

ČEZ by mohl propustit zhruba 6 % lidí, říká šéf firmy Daniel Beneš. Akvizice zvažuje

4. Očekávané události

Středa bude dnem indexů nákupních manažerů. Finální data agentura Markit zveřejní jak pro evropské země (odhad září eurozóna: 50,5 bodu, Německo: 50,3 bodu, Francie: 48,8 bodu, Spojené království 52,5 bodu) včetně České republiky, tak pro Japonsko a Spojené státy (odhad září: 58,2 bodu, FLASH září: 57,9 bodu, srpen: 57,9 bodu). Index nákupních manažerů v americkém zpracovatelském sektoru dodá i institut ISM (odhad září: 58,5 bodu, srpen: 59 bodů). Navíc se dozvíme, kolik pracovních míst v září vytvořil soukromý sektor podle zprávy ADP (odhad září: 204 tisíc, srpen: 204 tisíc) a jaké byly v srpnu stavební výdaje (odhad srpen meziměsíčně: +0,4 %, červenec: +1,8 %). Vše, co budou trhy sledovat ve zbytku týdne, naleznete v našem burzovním kalendáři.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Komise zveřejnila, proč do hloubky prověřuje irské daně Applu

Evropská komise došla letos v červnu k předběžnému závěru, že daňová rozhodnutí Irska ve prospěch americké společnosti Apple byla státní pomocí, a má pochybnosti o souladu takové pomoci s pravidly unijního vnitřního trhu. Plyne to z v úterý zveřejněného textu zdůvodnění, proč se tehdy komise rozhodla spustit hloubkovou kontrolu daňových dohod mezi Irskem a touto společností. Dublin možnost pochybení odmítá.

6. Rusko údajně zváží zavedení kapitálových kontrol, pokud se zintenzivní odtok kapitálu

Ruská centrální banka bude nucena zvážit možnost zavedení kapitálových kontrol, pokud by byl odliv kapitálu ze země intenzivnější. Uvedly to dva nejmenované zdroje obeznámené s jednáním. Podle těchto zdrojů by daná opatření byla pouze ochranná a zavedená jedině v případě, že čistý odliv kapitálu "výrazně" vzroste. Rubl následně oslabil na hladinu, na níž by centrální banka podle vlastní politiky měla začít intervenovat. Ruské ministerstvo financí však tuto zprávu popřelo.

7. Diplomaté EU rozhodli, že se sankce proti Rusku nyní nezmění

Evropská unie nebude v tuto chvíli měnit současnou podobu svých protiruských sankcí, spuštěných kvůli ukrajinské krizi. V úterý se na tom shodli velvyslanci členských zemí EU, kteří diskutovali o hodnocení současné situace na východě Ukrajiny.

8. Společnost eBay od sebe v průběhu roku 2015 oddělí PayPal a vzniknou dvě samostatné veřejně obchodované firmy

Společnost eBay v průběhu příštího roku oddělí divizi PayPal. Většinu letošního roku management tvrdil, že nejlepší je zachovat oba podniky pohromadě. Odmítal tak návrhy Carla Icahna, který naléhal na to, aby se oddělily. Vzniknou tak dvě samostatné veřejně obchodované společnosti a současný ředitel firmy John Donahoe odstoupí z funkce.

9. Míra nezaměstnanosti v eurozóně v srpnu stagnovala na 11,5 %, inflace dále klesla

Míra nezaměstnanosti v eurozóně v srpnu stagnovala na červencových 11,5 %, jak se očekávalo. Oproti srpnu 2013 o 0,5 procentního bodu klesla. V celé Evropské unii byla míra nezaměstnanosti 10,1 %, nejníže od února 2012. Zároveň to představuje pokles o 0,1 procentního bodu vůči červenci a 0,7 procentního bodu oproti srpnu 2013. Meziroční míra inflace v eurozóně v září klesla na 0,3 % ze srpnových 0,4 %. Inflace v měnové unii se tak opět se vzdálila cílové úrovni ECB, která ji stanovila těsně pod dvěma procenty. Ke zpomalení inflace nejvíce přispěly ceny energií, které se snížily odhadem o 2,4 %. Ceny nezpracovaných potravin klesly odhadem o 0,9 %. Nejvíce naopak rostly ceny služeb, které se oproti loňskému září zvýšily odhadem o 1,1 %.

10. Šéf EBA: Některé banky neprojdou zátěžovými testy

Některé evropské banky neprojdou zátěžovými testy, které mají zjistit, zda jsou finanční instituce schopné odolat finančním šokům. V úterý to novinářům řekl Andrea Enria, šéf Evropského bankovního úřadu (EBA), který na testy dohlíží. Testy mají ukázat, zda největší banky v Evropě potřebují navýšit kapitál, aby měly dostatek prostředků pro krytí ztrát, které jim již vznikly, a ztrát, které by jim mohly vzniknout v případě dalších krizí. Výsledky mají být zveřejněny zhruba během měsíce. "Budou zde banky, které neprojdou, ale smyslem opravdu není, kolik bank neprojde. Smyslem je pochopit, jak hodně úprav bylo provedeno a jak moc tento proces změnil systém," uvedl Enria. Výsledky testů musejí být zveřejněny do 4. listopadu.

11. První případ eboly v USA

Spojené státy potvrdily první případ výskytu eboly na svém území. Nekažený pacient je v izolaci v nemocnici v Dallasu. Hospitalizovaný muž se nedávno vrátil ze západní Afriky. Středisko pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) uvedlo, že byl v Libérii.

Ebola: Alarmující statistiky a výhledy nebezpečné epidemie

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

Bonus

Americký moderátor Matt Pieper si během živého vysílání myslel, že má vypnutý mikrofon. Ale neměl. Diváci si tak vyslechli, jak si s použitím sprostého slova stěžoval kolegyni na příjemce sociálních dávek, uvedl server New York Daily News. "Dave chce, abys také zmínila, že rodiče dělají svou zas*ou práci a vodí sami své malé děti do školy a nespoléhají se na někoho jiného, jako to dělají lidé, kteří celý život žijí z dávek," řekl Pieper. Když Yensiová následně zavtipkovala, že ona sama by se mohla ucházet o sociální pomoc, podpořil ji.

Zisk Microsoftu se díky cloudu ve čtvrtém finančním čtvrtletí více…
včera v 22:44

Zisk Microsoftu se díky cloudu ve čtvrtém finančním čtvrtletí více než zdvojnásobil

Čistý zisk softwarového vývojáře Microsoft se ve čtvrtém fiskálním čtvrtletí více než zdvojnásobil na 6,51 miliardy...
Microsoft Software Americké akcie
Americké akciové indexy ve čtvrtek uzavřely téměř beze změny, dolar…
Americké akciové indexy ve čtvrtek uzavřely téměř beze změny, dolar…
včera v 22:30

Americké akciové indexy ve čtvrtek uzavřely téměř beze změny, dolar výrazně oslabil

Americké akcie ve čtvrtek stagnovaly. Na vývoj na trhu měly vliv pokles maloobchodních firem a vlažné výsledky...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
O koupi Ducati od Volkswagenu mají zájem mimo jiné Benettonové
včera v 21:07

O koupi Ducati od Volkswagenu mají zájem mimo jiné Benettonové

O koupi italského výrobce motocyklů Ducati od německé automobilové skupiny Volkswagen má vedle motocyklových firem a...
Volkswagen Fúze a akvizice
Hedgeovým fondům se v prvním pololetí dařilo nejlépe od roku 2009
Hedgeovým fondům se v prvním pololetí dařilo nejlépe od roku 2009
včera v 20:00

Hedgeovým fondům se v prvním pololetí dařilo nejlépe od roku 2009

První polovina letošního roku byla pro hedgeové fondy nejlepším obdobím od poslední finanční krize. Vyplývá to z dat...
Investiční fondy Hedgeové fondy Investice
Pivovar AB InBev kupuje výrobce energetických nápojů Hiball
včera v 19:40

Pivovar AB InBev kupuje výrobce energetických nápojů Hiball

Největší světový pivovar Anheuser Busch InBev koupí výrobce energetických nápojů Hiball, který rovněž vlastní značku...
Potraviny Pivo Fúze a akvizice
Evropské akcie se ve čtvrtek na směru neshodly, euro po zasedání ECB…
Evropské akcie se ve čtvrtek na směru neshodly, euro po zasedání ECB…
včera v 18:31

Evropské akcie se ve čtvrtek na směru neshodly, euro po zasedání ECB výrazně zpevnilo

Velké západoevropské akciové trhy zakončily čtvrteční obchodování smíšeně. Investoři zvažovali rozhodnutí ECB...
Evropské akcie Shrnutí evropského obchodování
Čína chce být do osmi let jedničkou umělé inteligence
včera v 17:35

Čína chce být do osmi let jedničkou umělé inteligence

Čínská vláda představila ve čtvrtek národní plán rozvoje umělé inteligence. Hodnota tohoto odvětví se má do roku 2020...
Čína Věda
Eurozóna: Spotřebitelská důvěra klesla nejníže od dubna
včera v 17:34

Eurozóna: Spotřebitelská důvěra klesla nejníže od dubna

Index spotřebitelské důvěry v eurozóně dosáhl v červenci podle prvních odhadů -1,7 bodu. Je to nejnižší hodnota od...
Evropská ekonomika Spotřebitelská důvěra
Washington dal ExxonMobilu pokutu kvůli porušení sankcí vůči Rusku
včera v 17:31

Washington dal ExxonMobilu pokutu kvůli porušení sankcí vůči Rusku

Ministerstvo financí Spojených států postihlo největší americkou ropnou společnost ExxonMobil pokutou dva miliony...
ExxonMobil Rusko
Londýn odkládá rozhodnutí, zda povolit Murdochovi převzetí firmy Sky
včera v 16:55

Londýn odkládá rozhodnutí, zda povolit Murdochovi převzetí firmy Sky

Britská ministryně kultury Karen Bradleyová bude potřebovat několik dalších týdnů k rozhodnutí, zda plán úplného...
Média Spojené království Fúze a akvizice
Pražskou burzu ve čtvrtek udržely těsně nad nulou akcie ČEZ
Pražskou burzu ve čtvrtek udržely těsně nad nulou akcie ČEZ
včera v 16:32

Pražskou burzu ve čtvrtek udržely těsně nad nulou akcie ČEZ

Pražská burza ve čtvrtek stagnovala. Index PX sice stoupl, ale jen o 0,08 % na 1 008,69 bodu. Nejvýrazněji se změnila...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Francouzská platební společnost Ingenico koupí konkurenční švédskou…
včera v 16:20

Francouzská platební společnost Ingenico koupí konkurenční švédskou Bamboru

Francouzská platební společnost Ingenico koupí konkurenční švédskou firmu Bambora od Nordic Capital za 1,5 miliardy...
Finanční sektor Fúze a akvizice
Studie: Lidstvo už vyprodukovalo 8,3 miliardy tun plastů
včera v 15:41

Studie: Lidstvo už vyprodukovalo 8,3 miliardy tun plastů

Lidstvo už vyprodukovalo 8,3 miliardy tun plastů. Většina se ho vyrobila v posledních 65 letech a může trvale zamořit...
Životní prostředí
Nízkonákladový přepravce Joon se zaměří hlavně na mladé
včera v 15:18

Nízkonákladový přepravce Joon se zaměří hlavně na mladé

Nová nízkonákladová letecká společnost, kterou zakládají aerolinky Air France, ponese název Joon. Oslovit má...
Evropské akcie Doprava
Vláda by podle Senátu měla stanovit plán pro zavedení eura v ČR
včera v 15:06

Vláda by podle Senátu měla stanovit plán pro zavedení eura v ČR

Vláda by měla podle Senátu stanovit jasný plán pro zavedení eura v Česku, protože členství v eurozóně bude hlavní...
Česká republika Euro Česká koruna
USA: Týdenní počet nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti klesl…
včera v 14:51

USA: Týdenní počet nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti klesl na 233 tisíc

Týdenní počet nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti ve Spojených státech v týdnu do 15. července klesl na 233...
Americká ekonomika Nezaměstnanost Spojené státy americké (USA)
Nezaměstnanost na Slovensku v červnu klesla na nové minimum 6,9…
včera v 13:46

Nezaměstnanost na Slovensku v červnu klesla na nové minimum 6,9 procenta

Míra nezaměstnanosti na Slovensku se v červnu snížila na 6,90 procenta ze 7,35 procenta v předchozím měsíci. Poprvé...
Slovensko Nezaměstnanost