Co musíte ráno vědět (1. října)
|

Co musíte ráno vědět (1. října)

Jak zakončily třetí čtvrtletí trhy v Evropě i zámoří, jaká je nezaměstnanost a inflace v eurozóně a proč by moderátoři v televizi nikdy neměli spoléhat na to, že mají vypnutý mikrofon? To vše musíte ráno vědět.

Musíte vědět

1. Americké akcie v úterý uzavřely v mínusu, za celý třetí kvartál ale mírně zdražily

Americké akciové trhy během úterní obchodní seance kolísaly. Všechny tři nejsledovanější indexy zahajovaly mírně v plusu, během dne se ale opakovaně dostaly pod nulu, kde nakonec také skončily. Taktéž za celý měsíc americké akcie mírně oslabily, v tříměsíčním srovnání si ale naopak připsaly mírné zisky. Index Dow v úterý klesl o 0,17 % na 17 042,90 bodu, širší S&P 500 oslabil o 0,28 % na 1 972,29 bodu a technologický Nasdaq uzavřel se stejnou procentuální ztrátou na 4 493,39 bodu. V červených číslech uzavřela většina hlavních sektorů. Nejvíce ztrácely energetické tituly, akcie ze sektoru základních materiálů a cenné papíry z odvětví cyklického spotřebního zboží. Nad nulou naopak skončily odvětví služeb, sektor necyklického spotřebního zboží a technologické odvětví. Index volatility VIX zůstal prakticky beze změny na 15,93 bodu a výnosy 10letých vládních dluhopisů USA vzrostly o dva bazické body na 2,50 %. Za září index Dow odepsal 0,31 %, index S&P 500 se snížil o 1,53 % a technologický index Nasdaq ztratil 1,88 %. Třetí čtvrtletí pak pro index Dow znamenalo nárůst o 1,3 %, index S&P 500 za tři měsíce přidal 0,64 % a index Nasdaq Composite vzrostl o 1,94 %.

Silný dolar může zabít nadcházející výsledkovou sezónu

10 nejlepších akcií současnosti

2. Evropské akcie si s posledním zářijovým dnem připsaly další ziskové čtvrtletí

Evropské akcie v úterý posílily a zajistily si nejdelší sérii ziskových čtvrtletí od roku 2006. Investoři spoléhají na to, že Evropská centrální banka rozšíří podpůrnou politiku poté, co Eurostat v úterý zveřejnil předběžnou zprávu o inflaci (+0,3 % meziročně). Britský FTSE 100 odepsal 0,36 % a za celé září oslabil o více než dvě procenta. Celé čtvrtletí bylo pro index rovněž ztrátové, od 1. července odevzdal 1,67 %. Francouzský CAC 40 naopak v úterý připsal 1,33 %, za celé září posílil o 0,8 % a za kvartál ztratil jen 0,15 %. Německý DAX v úterý zpevnil o 0,55 %, za září zakončil prakticky na nule se ziskem 0,04 % a za celý kvartál odevzdal přes tři procenta. Regionální Stoxx Europe 600 v úterý připsal 0,6 % a podařilo se mu smazat předchozí ztráty. Celý kvartál tak uzavřel v podstatě na zelené nule, i tak to pro něj byl pátý ziskový kvartál za sebou, což představuje nejdelší řadu od roku 2006. Nejlépe si v úterý vedla síťová odvětví a potravinářský sektor, ztrácely naopak automobilky a pojišťovny.

Zaměřeno na Evropu: Oživení pořádně drhne

3. Pražská burza v úterý připsala půl procenta

Index PX v úterý připsal 0,52 % na 991,40 bodu. Akcie ČEZ sice dosáhly největšího zobchodovaného objemu, ztratily však 0,15 % na 662 Kč. Wood & Company v úterý potvrdila investiční doporučení na "držet" a zvýšila cílovou cenu na 686 Kč ze 630 Kč. Cílovou cenu v úterý zvýšila i Erste Group Bank na 698 Kč z 548 Kč, doporučení však snížila na "držet" z "akumulovat". Druhý největší objem obchodů zaznamenaly akcie Komerční banky, které naopak zpevnily o 2,35 % na 5 179 Kč. Druhý bankovní titul na burze, Erste Group Bank, však ztrácel půl procenta. Odpisovala také O2 C.R., jejíž cenné papíry odevzdaly 0,92 %, a přes procento oslabily i akcie mediální CME a Pivovarů Lobkowicz.

NWR: V rámci opční nabídky bylo upsáno zhruba 75,12 % nově nabízených akcií

ČEZ by mohl propustit zhruba 6 % lidí, říká šéf firmy Daniel Beneš. Akvizice zvažuje

4. Očekávané události

Středa bude dnem indexů nákupních manažerů. Finální data agentura Markit zveřejní jak pro evropské země (odhad září eurozóna: 50,5 bodu, Německo: 50,3 bodu, Francie: 48,8 bodu, Spojené království 52,5 bodu) včetně České republiky, tak pro Japonsko a Spojené státy (odhad září: 58,2 bodu, FLASH září: 57,9 bodu, srpen: 57,9 bodu). Index nákupních manažerů v americkém zpracovatelském sektoru dodá i institut ISM (odhad září: 58,5 bodu, srpen: 59 bodů). Navíc se dozvíme, kolik pracovních míst v září vytvořil soukromý sektor podle zprávy ADP (odhad září: 204 tisíc, srpen: 204 tisíc) a jaké byly v srpnu stavební výdaje (odhad srpen meziměsíčně: +0,4 %, červenec: +1,8 %). Vše, co budou trhy sledovat ve zbytku týdne, naleznete v našem burzovním kalendáři.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Komise zveřejnila, proč do hloubky prověřuje irské daně Applu

Evropská komise došla letos v červnu k předběžnému závěru, že daňová rozhodnutí Irska ve prospěch americké společnosti Apple byla státní pomocí, a má pochybnosti o souladu takové pomoci s pravidly unijního vnitřního trhu. Plyne to z v úterý zveřejněného textu zdůvodnění, proč se tehdy komise rozhodla spustit hloubkovou kontrolu daňových dohod mezi Irskem a touto společností. Dublin možnost pochybení odmítá.

6. Rusko údajně zváží zavedení kapitálových kontrol, pokud se zintenzivní odtok kapitálu

Ruská centrální banka bude nucena zvážit možnost zavedení kapitálových kontrol, pokud by byl odliv kapitálu ze země intenzivnější. Uvedly to dva nejmenované zdroje obeznámené s jednáním. Podle těchto zdrojů by daná opatření byla pouze ochranná a zavedená jedině v případě, že čistý odliv kapitálu "výrazně" vzroste. Rubl následně oslabil na hladinu, na níž by centrální banka podle vlastní politiky měla začít intervenovat. Ruské ministerstvo financí však tuto zprávu popřelo.

7. Diplomaté EU rozhodli, že se sankce proti Rusku nyní nezmění

Evropská unie nebude v tuto chvíli měnit současnou podobu svých protiruských sankcí, spuštěných kvůli ukrajinské krizi. V úterý se na tom shodli velvyslanci členských zemí EU, kteří diskutovali o hodnocení současné situace na východě Ukrajiny.

8. Společnost eBay od sebe v průběhu roku 2015 oddělí PayPal a vzniknou dvě samostatné veřejně obchodované firmy

Společnost eBay v průběhu příštího roku oddělí divizi PayPal. Většinu letošního roku management tvrdil, že nejlepší je zachovat oba podniky pohromadě. Odmítal tak návrhy Carla Icahna, který naléhal na to, aby se oddělily. Vzniknou tak dvě samostatné veřejně obchodované společnosti a současný ředitel firmy John Donahoe odstoupí z funkce.

9. Míra nezaměstnanosti v eurozóně v srpnu stagnovala na 11,5 %, inflace dále klesla

Míra nezaměstnanosti v eurozóně v srpnu stagnovala na červencových 11,5 %, jak se očekávalo. Oproti srpnu 2013 o 0,5 procentního bodu klesla. V celé Evropské unii byla míra nezaměstnanosti 10,1 %, nejníže od února 2012. Zároveň to představuje pokles o 0,1 procentního bodu vůči červenci a 0,7 procentního bodu oproti srpnu 2013. Meziroční míra inflace v eurozóně v září klesla na 0,3 % ze srpnových 0,4 %. Inflace v měnové unii se tak opět se vzdálila cílové úrovni ECB, která ji stanovila těsně pod dvěma procenty. Ke zpomalení inflace nejvíce přispěly ceny energií, které se snížily odhadem o 2,4 %. Ceny nezpracovaných potravin klesly odhadem o 0,9 %. Nejvíce naopak rostly ceny služeb, které se oproti loňskému září zvýšily odhadem o 1,1 %.

10. Šéf EBA: Některé banky neprojdou zátěžovými testy

Některé evropské banky neprojdou zátěžovými testy, které mají zjistit, zda jsou finanční instituce schopné odolat finančním šokům. V úterý to novinářům řekl Andrea Enria, šéf Evropského bankovního úřadu (EBA), který na testy dohlíží. Testy mají ukázat, zda největší banky v Evropě potřebují navýšit kapitál, aby měly dostatek prostředků pro krytí ztrát, které jim již vznikly, a ztrát, které by jim mohly vzniknout v případě dalších krizí. Výsledky mají být zveřejněny zhruba během měsíce. "Budou zde banky, které neprojdou, ale smyslem opravdu není, kolik bank neprojde. Smyslem je pochopit, jak hodně úprav bylo provedeno a jak moc tento proces změnil systém," uvedl Enria. Výsledky testů musejí být zveřejněny do 4. listopadu.

11. První případ eboly v USA

Spojené státy potvrdily první případ výskytu eboly na svém území. Nekažený pacient je v izolaci v nemocnici v Dallasu. Hospitalizovaný muž se nedávno vrátil ze západní Afriky. Středisko pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) uvedlo, že byl v Libérii.

Ebola: Alarmující statistiky a výhledy nebezpečné epidemie

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

Bonus

Americký moderátor Matt Pieper si během živého vysílání myslel, že má vypnutý mikrofon. Ale neměl. Diváci si tak vyslechli, jak si s použitím sprostého slova stěžoval kolegyni na příjemce sociálních dávek, uvedl server New York Daily News. "Dave chce, abys také zmínila, že rodiče dělají svou zas*ou práci a vodí sami své malé děti do školy a nespoléhají se na někoho jiného, jako to dělají lidé, kteří celý život žijí z dávek," řekl Pieper. Když Yensiová následně zavtipkovala, že ona sama by se mohla ucházet o sociální pomoc, podpořil ji.

včera v 20:33

Kanada usiluje o rozšíření vývozu ropy mimo USA

Kanada bude navzdory schválení ropovodu Keystone XL vedoucího do Spojených států nadále usilovat o rozšíření exportu...
Ropa Kanada Komodity
včera v 17:55

Apple odvrátil zákaz prodeje telefonů iPhone 6 v Číně

Čínský soud zrušil rozhodnutí pekingského úřadu pro ochranu duševního vlastnictví, podle kterého telefony iPhone 6 a...
Apple Mobilní telefony Americké akcie
včera v 16:10

Sky: Tesku hrozí kvůli účetnímu skandálu značná pokuta

Největší britská maloobchodní společnost Tesco by v brzké době mohla s britským Úřadem pro vyšetřování závažných...
Spojené království Evropské akcie Maloobchod
včera v 15:01

Řecko obdrželo tři nabídky na druhý největší přístav v zemi

Řecko obdrželo tři závazné nabídky na odkoupení většinového podílu v přístavu v Soluni. Oznámila to v sobotu řecká...
Řecko Privatizace
včera v 08:43

V USA narůstá počet nedokončených ropných vrtů

Američtí producenti ropy z břidličných hornin v současné době těží nejvyšším tempem za rok a půl, zároveň ale...
Ropa Těžba Těžba z břidlic
včera v 07:03

Panama se od roku 2018 připojí k mezinárodní daňové dohodě

Panama začne od roku 2018 uplatňovat mezinárodní daňovou dohodu podepsanou loni. Agentuře AFP to sdělila její...
Daně
Americké akcie v pátek uzavřely kolem nuly. Trump kvůli slabé podpoře stáhl návrh na zrušení Obamacare. Za celý týden všechny tři hlavní burzovní indexy klesly
24. 3. 2017 21:30

Americké akcie v pátek uzavřely kolem nuly. Trump kvůli slabé podpoře stáhl návrh na zrušení Obamacare. Za celý týden všechny tři hlavní burzovní indexy klesly

Americké akcie zakončily poslední seanci týdne kolem nuly. Republikánský předseda Sněmovny reprezentantů Paul Ryan po...
Shrnutí obchodování v USA Americké akcie Spojené státy americké (USA)
Evropské akcie v pátek převážně klesly, za celý týden ztratily zhruba půl procenta
24. 3. 2017 18:00

Evropské akcie v pátek převážně klesly, za celý týden ztratily zhruba půl procenta

Evropské akcie v pátek prohloubily ztrátu ze čtvrteční seance. Na trzích byla patrná nervozita z dění ve Spojených...
Evropské akcie Shrnutí evropského obchodování
24. 3. 2017 17:28

Reuters: EIB požádala o prošetření půjček poskytnutých Renaultu

Evropská investiční banka (EIB) požádala francouzské vyšetřovatele, aby zjistili, zda francouzská automobilka Renault...
Evropské banky Banky Francie
24. 3. 2017 17:07

Chorvatsko má obavy z problémů potravinářského gigantu Agrokor

Chorvatská vláda uvažuje o přípravě zákona, který by ochránil ekonomiku před problémy obří potravinářské a...
Chorvatsko Zadlužení Maloobchod
Pražská burza v závěru týdne mírně stoupla, za celý týden si připsala 0,1 %
24. 3. 2017 16:45

Pražská burza v závěru týdne mírně stoupla, za celý týden si připsala 0,1 %

Pražská burza v pátek navázala na zisk ze čtvrteční seance, index PX stoupl o 0,18 % na 982,53 bodu. Nahoru burzu...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
24. 3. 2017 16:06

Mnuchin (ministr financí USA): Daňovou reformu chceme dokončit do srpna

Americký ministr financí Steven Mnuchin v pátek prohlásil, že kabinet Donalda Trumpa usilovně pracuje na slibované...
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika Daně
Vidina silnější koruny se projevuje na chování drobných investorů
24. 3. 2017 15:45

Vidina silnější koruny se projevuje na chování drobných investorů

Vidina silnější koruny se již začala projevovat v chování drobných investorů, část se proti tomu zajišťuje, menší se...
Česká republika ČNB Centrální banky
24. 3. 2017 15:17

Portugalský rozpočtový deficit loni klesl na novodobé minimum

Portugalsko loni snížilo svůj rozpočtový deficit o více než polovinu na 2,1 procenta hrubého domácího produktu (HDP)...
Portugalsko Rozpočet Deficit rozpočtu
24. 3. 2017 14:50

USA: Index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru v březnu podle předběžných dat klesl na 53,4 bodu, snížilo se i tempo růstu sektoru služeb

Index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru USA v březnu podle předběžných údajů společnosti Markit klesl na...
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika Indexy nákupních manažerů
Deutsche Bank zůstane v Londýně, chystá tam nové ústředí
24. 3. 2017 14:19

Deutsche Bank zůstane v Londýně, chystá tam nové ústředí

Největší německá bankovní skupina Deutsche Bank zůstane plně v Londýně i po odchodu Británie z Evropské unie. Banka...
Deutsche Bank Evropské banky Banky
24. 3. 2017 14:00

Ze světa investičních doporučení (24. března)

Které akcie si v pátek vysloužily pozornost analytiků? Nabízíme přehled vybraných nových a upravených investičních...
Investiční doporučení Evropské akcie Americké akcie
24. 3. 2017 13:40

Kanada: Index spotřebitelských cen v únoru meziročně vzrostl o 2 % (odhad: +2,1 %, leden: +2,1 %)

Meziměsíčně v únoru ceny vzrostly o 0,2 %. Jádrová inflace podle kanadské centrální banky v meziročním srovnání...
Kanada Inflace
24. 3. 2017 13:32

Objednávky zboží dlouhodobé spotřeby ve Spojených státech v únoru meziměsíčně vzrostly o 1,7 %

Objednávky zboží dlouhodobé spotřeby ve Spojených státech v únoru meziměsíčně vzrostly o 1,7 %. Trh počítal s 1,3%...
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika