Co musíte ráno vědět (5. září)
|

Co musíte ráno vědět (5. září)

Jak se ve čtvrtek obchodovalo na trzích v Evropě i Americe, jaké překvapivé rozhodnutí přijala Evropská centrální banka a na co se podle spekulací mohou těšit budoucí majitelé nových iPhonů? To vše musíte ráno vědět.

Musíte vědět

1. Americké akcie po silném úvodu nakonec ve čtvrtek mírně oslabily, index S&P 500 neuhájil hladinu 2 000 bodů

Americké burzy v úvodu čtvrteční seance zažily nová historická maxima, když investory naplnil optimismem oznámený program odkupů cenných papírů a snížení sazeb ze strany ECB. Nálada se ale postupně zhoršovala, část obchodníků je opatrná před pátečními daty z amerického trhu práce. Dow oslabil o 0,05 % na 17 069,58 bodu, S&P 500 po stanovení nového intradenního rekordu 2 011,17 bodu nakonec spadl pod psychologickou metu dvou tisíc bodů na 1 997,65 bodu (-0,15 %) a Nasdaq ztratil 0,22 % na 4 562,29 bodu. V plusu se udržely například sektory cyklického spotřebního zboží a telekomunikací, nejvíce naopak oslabily akcie firem z odvětví energetiky a zdravotní péče. Index volatility VIX přidal 3 % na 12,78 bodu. Výnos 10letých státních dluhopisů USA vzrostl o pět bazických bodů na 2,45 %.

Případ akcie vs. vysoké ocenění: Růst může pokračovat. Kde hledat jeho motory?

Bob Doll: Akcie letos investorům vyrazily dech. A to ještě není konec roku

2. Evropské akcie ve čtvrtek v reakci na rozhodnutí ECB rozšířit podporu ekonomiky eurozóny posílily

Evropské akcie se v úvodu čtvrteční obchodní seance pohybovaly mírně pod nulou. V průběhu dopoledne se sice některé indexy dostaly nad nulu, výrazné zisky si ale nepřipisovaly. Odpoledne však mezi investory vtrhlo rozhodnutí ECB dále snížit sazby a také slova šéfa banky Maria Draghiho, který oznámil zahájení programu odkupu zajištěných cenných papírů a krytých dluhopisů. To většinu burz nakoplo k silnému růstu. Německý DAX posílil o 1,02 % a francouzský CAC 40 přidal dokonce 1,65 %. Černou ovcí Evropy se stala Londýnská burza, jejíž index FTSE 100 vzrostl jen o 0,06 %. Jednotný evropský index DJ EuroStoxx 50 uzavřel se ziskem 1,81 % na 3 277,25 bodu. Dařilo se všem hlavním sektorům v čele s akciemi bank, cennými papíry automobilek a tituly z odvětví dopravy a cestovního ruchu.

USA a eurozóna: Kolik najdete rozdílů?

Duel gigantů: Nike, nebo Adidas? S tímto warrantem můžete vyhrát s oběma, vadí vám jen remíza

3. Pražská burza ve čtvrtek mírně posílila, akcie Erste poskočily o více než dvě procenta

Index PX vzrostl o 0,17 % na 992,53 bodu. Nejvíce zdražily akcie rakouské Erste Group Bank, jejichž cena vzrostla o 2,34 % na 559,20 Kč. Akcie Komerční banky naopak zlevnily o 0,72 % na 4 836 korun. Akcie třetího zástupce finančního sektoru na pražské burze, pojišťovny VIG, oslabily o 0,68 % na 1 015 korun. Akcie energetické společnosti ČEZ přidaly 0,16 % na 631 korun a cenné papíry uhelné společnosti NWR, které na začátku obchodování odepisovaly více než 30 %, nakonec zlevnily jen o 2,22 % na 2,20 Kč.

Konkurenceschopnost České republiky: Blýská se na lepší časy, zásadní problémy ale zůstávají

Vyplatí se ještě čekat na slabší korunu?

Nová báze indexu PX: Orco bude nahrazeno Pivovary Lobkowicz Group. Změny negativně dopadnou na Komerční banku a ČEZ

4. Očekávané události

Ukrajinský prezident Petro Porošenko nařídí armádě dodržování příměří. Během odpoledne by pak měla EU s USA oznámit detaily nových sankcí uvalených na Rusko. Pokračuje summit NATO. Japonsko v noci na pátek zveřejní předstihový ekonomický ukazatel (červen: 105,9 bodu). Německo dopoledne přidá údaje o průmyslové výrobě (odhad červenec: meziročně +0,4 %, meziměsíčně +0,5 %, červen: -0,5 %, +0,3 %), Francie index spotřebitelské důvěry (odhad srpen: 85 bodů, červenec: 86 bodů) a eurozóna zpřesněný odhad vývoje HDP ve druhém čtvrtletí (předběžný odhad: meziročně +0,7 %, mezikvartálně 0,0 %). Ve Spojených státech budou investoři pozorně sledovat klíčovou statistiku z tamního trhu práce (míra nezaměstnanosti - odhad srpen: +6,1 %, červenec +6,2 %; změna v počtu pracovních míst mimo zemědělství - odhad srpen: +222 tisíc, červenec: +209 tisíc). Údaje o nezaměstnanosti zveřejní také Kanada (celková míra nezaměstnanosti - odhad: 7 %, červenec: 7 %). Ve Spojeném království pak bude od 11.30 SELČ zasedat londýnský soud, jehož souhlasné stanovisko je nezbytné pro uskutečnění reorganizačního plánu NWR. Vše podstatné, co se v týdnu děje, najdete v našem burzovním kalendáři.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. PŘEKVAPENÍ OD ECB: Draghi oznámil zahájení programu odkupu ABS, sazby banka snížila na nová minima

ECB na svém zářijovém zasedání překvapivě snížila základní sazbu na 0,05 %, depozitní sazbu na -0,20 % a zápůjční sazbu na 0,30 %. Strašák deflace přiměl Draghiho družinu k překvapivé akci. ECB začne odkupovat cenné papíry, zda jde o kvantitativní uvolňování, ale Draghi úplně nevysvětlil. Část analytiků upozorňuje na dosud nevyzkoušenou kombinaci negativních sazeb a programu odkupu aktiv, jiní ale považují zásah do sazeb za pouze kosmetický. Řada komentářů tak ukazuje na očekávání zavádění dalších opatření v následujících měsících.

Ředitel Deutsche Bank je skeptický ke kvantitativnímu uvolňování v eurozóně. Jaké vůbec může mít podoby?

6. Brusel schválil prodej ropné divize Morgan Stanley ruské Rosněfti

Evropská komise ve čtvrtek schválila americké bance Morgan Stanley plán prodeje její divize obchodování s ropou ruskému ropnému gigantu Rosněfť. Transakce nevyvolává obavy z narušení konkurenčního prostředí, protože i po spojení zůstane na trhu řada velkých aktérů, uvedla komise podle agentury Reuters. Morgan Stanley se s Rosněftí dohodla na prodeji divize obchodování s ropou loni v prosinci. Stala se tím další společností z Wall Street, která se zbavuje aktivit na poli komodit.

7. Oživení ekonomiky eurozóny je podle šéfa Euroskupiny křehké

Hospodářské oživení v eurozóně zůstává velmi křehké a nerovnoměrné. To podtrhuje potřebu strukturálních reforem, které by podpořily ekonomický růst. Uvedl to podle agentury Reuters šéf ministrů financí eurozóny, tedy takzvané Euroskupiny, Jeroen Dijsselbloem. "Nejnovější údaje potvrzují, že oživení v eurozóně zůstává velmi křehké a nerovnoměrné," řekl Dijsselbloem hospodářskému a měnovému výboru Evropského parlamentu. Dodal nicméně, že eurozóna učinila pokroky ve snaze o zlepšení stavu veřejných financí.

8. Nespokojení akcionáři neodvrátili fúzi Fiatu s Chryslerem

Akcionáři italské automobilky Fiat, kteří nesouhlasí s jejím spojením s americkým partnerem Chrysler, požadují, aby od nich firma odkoupila 60 milionů akcií v hodnotě kolem 464 milionů eur. Jejich požadavky tak podle očekávání nedosáhly hranice 500 milionů eur, v případě jejíhož překročení by firma fúzi odvolala. Informovala o tom ve čtvrtek agentura Reuters. Většina akcionářů automobilky Fiat schválila spojení s Chryslerem začátkem srpna. Akcionáři nespokojení s fúzí měli právo do 20. srpna požádat firmu o odkoupení svých akcií za pevně stanovenou cenu 7,727 eura za kus.

9. SNB zřejmě znovu intervenuje na měnovém trhu

Americká finanční skupina Citigroup ve čtvrtek uvedla, že se na měnové obchodní platformě EBS objevila nezvykle velká nabídka na prodej švýcarských franků s potenciálem oslabit švýcarskou národní měnu. Trh vysvětlení našel během zlomku vteřiny. Nabídku na EBS poslala Švýcarská národní banka (SNB), která se kurz franku snaží od konce roku 2011 všemi silami udržet nad hladinou 1,20 EUR/CHF. Během čtvrteční obchodní seance frank k euru posílil až na 1,2045 EUR/CHF v důsledku propadu eura v reakci na zasedání ECB.

10. Porošenko nařídí zahájit příměří na východě země od pátku, NATO podpoří Ukrajinu

Ukrajinský prezident Petro Porošenko v pátek nařídí armádě, aby začala dodržovat příměří na východě země, kde bojuje s proruskými separatisty a podle všeho i s ruskou armádou. Klid zbraní bude ale podle něj záviset na tom, zda zúčastněné strany začnou vyjednávat v Minsku. Povstalci slíbili přistoupit na příměří, pokud bude v Minsku dosaženo dohody o politickém urovnání konfliktu, informovala agentura Reuters. Severoatlantická aliance podpoří Ukrajinu přibližně 15 miliony eur, oznámil ve čtvrtek generální tajemník NATO Anders Fogh Rasmussen. Na jednání Komise NATO-Ukrajina podle něj zazněly od některých členských zemí také další závazky mimo fondy zřízené přímo NATO. Aliance chce Ukrajině pomoci v oblastech, jako jsou logistika, velitelské systémy či kyberobrana.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

Bonus

V nových iPhonech by na fanoušky U2 mohlo čekat překvapení

O tom, že americká technologická společnost Apple na ohlášené firemní akci 9. září odhalí novou verzi populárního mobilního telefonu iPhone, pochybuje málokdo. Nyní se ale mezi fanoušky telefonů s nakousnutým jablkem ve znaku začaly šířit spekulace, že Apple uzavřel dohodu s britskou kapelou U2, na základě které do všech nových telefonů zdarma nahraje její nové album. Mluvčí kapely sice ve čtvrtek tvrzení odmítla, to ale ještě nemusí nic znamenat. Překvapení se neprozrazují!

před hodinou

Dozorčí rada Volkswagenu vyjádřila podporu členům představenstva

Dozorčí rada německé automobilové skupiny Volkswagen na úterním zasedání podpořila devět nejvyšších manažerů...
Volkswagen Auta Německo
Americké akcie v úterý přerušily několikadenní pokles, zisky si připsal také dolar
před hodinou

Americké akcie v úterý přerušily několikadenní pokles, zisky si připsal také dolar

Americké akcie v úterý výrazně vzrostly a index Dow Jones Industrial Average přerušil osmidenní sérii ztrát....
Shrnutí obchodování v USA Americké akcie
Trump podepsal dekret, kterým končí Obamovy ekologické regulace
21:22

Trump podepsal dekret, kterým končí Obamovy ekologické regulace

Americký prezident Donald Trump v úterý podepsal exekutivní nařízení, které ruší či omezuje regulaci zavedenou jeho...
Donald Trump Životní prostředí Ekologie
Elon Musk založil firmu pro propojení lidských mozků s počítači
20:48

Elon Musk založil firmu pro propojení lidských mozků s počítači

Americký miliardář a technologický vizionář Elon Musk založil firmu Neuralink, která bude vyvíjet technologie pro...
Technologie Počítače Inovace
19:43

Uber se kvůli zpřísnění zákona o taxislužbě stahuje z Dánska

Americký provozovatel internetové aplikace pro alternativní taxislužbu Uber Technologies přestane od dubna nabízet...
Uber Doprava Dánsko
19:36

V Itálii rozehnali protest proti výstavbě plynovodu TAP

Italská policie v úterý rozehnala protest ochránců přírody, kteří chtěli zabránit přemístění starých olivovníků kvůli...
Itálie Zemní plyn
18:50

Dánsko a Švédsko nechtějí po brexitu platit víc do rozpočtu EU

Odchod Británie z Evropské unie nesmí znamenat zvýšení členských příspěvků pro Dánsko, řekl dánský ministr financí...
Dánsko Švédsko Spojené království
Skotsko chce znovu hlasovat o své nezávislosti
18:28

Skotsko chce znovu hlasovat o své nezávislosti

Skotský parlament v úterý schválil vypsání nového referenda o nezávislosti země. Stalo se tak den před oficiálním...
Spojené království Evropská unie Politika
18:03

V japonské Takahamě budou znovu zprovozněny dva jaderné reaktory

Japonský vrchní soud v Ósace v úterý zrušil soudní příkaz zamezují z bezpečnostních důvodů provoz dvou jaderných...
Japonsko Jaderná energetika Energetika
Evropské trhy v úterý zpevnily, nahoru je táhly akcie těžařů a automobilek
18:00

Evropské trhy v úterý zpevnily, nahoru je táhly akcie těžařů a automobilek

Evropské akciové trhy v úterý navázaly na úspěšnou pondělní seanci. Investoři se sice znovu soustředili na kroky...
Evropské akcie Shrnutí evropského obchodování
Ford investuje do závodů v USA 1,2 miliardy USD
17:34

Ford investuje do závodů v USA 1,2 miliardy USD

Americká automobilka Ford Motor investuje do svých podniků v Michiganu 1,2 miliardy USD. Jedním ze závodů je i...
Ford Americké akcie Auta
17:18

Madrid vyčlenil miliardy eur na infrastrukturu v Katalánsku

Španělský premiér Mariano Rajoy v úterý slíbil, že vláda do roku 2020 poskytne severošpanělskému Katalánsku 4,2...
Španělsko Infrastruktura Investice
Čínský Tencent koupil 5 % akcií americké automobilky Tesla
17:07

Čínský Tencent koupil 5 % akcií americké automobilky Tesla

Čínský technologický gigant Tencent Holdings se stal jedním z pěti největších akcionářů amerického výrobce...
Čína Americké akcie Tesla
Pražská burza v pondělí stoupla, dařilo se energetické skupině ČEZ
16:45

Pražská burza v pondělí stoupla, dařilo se energetické skupině ČEZ

Pražská burza se v úterý odrazila od pondělní ztráty, když index PX zpevnil o 0,38 % na 983,22 bodu. Nahoru burzu...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
16:18

Internetový prodejce Otto zvýšil tržby, pomohl nábytek a oblečení

Německý internetový prodejce Otto v loňském fiskálním roce zvýšil příjmy o 3,4 procenta na 12,5 miliardy eur. Firmě...
Německo Evropské akcie Internet
USA: Index spotřebitelské důvěry v březnu stoupl na maximum za více než 16 let
16:01

USA: Index spotřebitelské důvěry v březnu stoupl na maximum za více než 16 let

Americký index spotřebitelské důvěry od společnosti Conference Board v březnu vzrostl na 125,6 bodu z únorových 116,1...
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika Spotřebitelská důvěra
Saudi Aramco chystá vstup na burzu za podpory vlády
15:22

Saudi Aramco chystá vstup na burzu za podpory vlády

Saúdskoarabská vláda výrazně snížila sazbu daně z příjmu státní ropné společnosti Saudi Aramco s cílem usnadnit jí...
Saúdská Arábie Ropa Primární úpis akcií (IPO)
15:11

Obchodní výměna mezi Německem a Británií vinou brexitu slábne

Odchod Británie z Evropské unie (EU) má negativní dopad na německé firmy. Německý vývoz do ostrovní země se loni...
Mezinárodní obchod Spojené království Německo