Co musíte ráno vědět (5. září)
|

Co musíte ráno vědět (5. září)

Jak se ve čtvrtek obchodovalo na trzích v Evropě i Americe, jaké překvapivé rozhodnutí přijala Evropská centrální banka a na co se podle spekulací mohou těšit budoucí majitelé nových iPhonů? To vše musíte ráno vědět.

Musíte vědět

1. Americké akcie po silném úvodu nakonec ve čtvrtek mírně oslabily, index S&P 500 neuhájil hladinu 2 000 bodů

Americké burzy v úvodu čtvrteční seance zažily nová historická maxima, když investory naplnil optimismem oznámený program odkupů cenných papírů a snížení sazeb ze strany ECB. Nálada se ale postupně zhoršovala, část obchodníků je opatrná před pátečními daty z amerického trhu práce. Dow oslabil o 0,05 % na 17 069,58 bodu, S&P 500 po stanovení nového intradenního rekordu 2 011,17 bodu nakonec spadl pod psychologickou metu dvou tisíc bodů na 1 997,65 bodu (-0,15 %) a Nasdaq ztratil 0,22 % na 4 562,29 bodu. V plusu se udržely například sektory cyklického spotřebního zboží a telekomunikací, nejvíce naopak oslabily akcie firem z odvětví energetiky a zdravotní péče. Index volatility VIX přidal 3 % na 12,78 bodu. Výnos 10letých státních dluhopisů USA vzrostl o pět bazických bodů na 2,45 %.

Případ akcie vs. vysoké ocenění: Růst může pokračovat. Kde hledat jeho motory?

Bob Doll: Akcie letos investorům vyrazily dech. A to ještě není konec roku

2. Evropské akcie ve čtvrtek v reakci na rozhodnutí ECB rozšířit podporu ekonomiky eurozóny posílily

Evropské akcie se v úvodu čtvrteční obchodní seance pohybovaly mírně pod nulou. V průběhu dopoledne se sice některé indexy dostaly nad nulu, výrazné zisky si ale nepřipisovaly. Odpoledne však mezi investory vtrhlo rozhodnutí ECB dále snížit sazby a také slova šéfa banky Maria Draghiho, který oznámil zahájení programu odkupu zajištěných cenných papírů a krytých dluhopisů. To většinu burz nakoplo k silnému růstu. Německý DAX posílil o 1,02 % a francouzský CAC 40 přidal dokonce 1,65 %. Černou ovcí Evropy se stala Londýnská burza, jejíž index FTSE 100 vzrostl jen o 0,06 %. Jednotný evropský index DJ EuroStoxx 50 uzavřel se ziskem 1,81 % na 3 277,25 bodu. Dařilo se všem hlavním sektorům v čele s akciemi bank, cennými papíry automobilek a tituly z odvětví dopravy a cestovního ruchu.

USA a eurozóna: Kolik najdete rozdílů?

Duel gigantů: Nike, nebo Adidas? S tímto warrantem můžete vyhrát s oběma, vadí vám jen remíza

3. Pražská burza ve čtvrtek mírně posílila, akcie Erste poskočily o více než dvě procenta

Index PX vzrostl o 0,17 % na 992,53 bodu. Nejvíce zdražily akcie rakouské Erste Group Bank, jejichž cena vzrostla o 2,34 % na 559,20 Kč. Akcie Komerční banky naopak zlevnily o 0,72 % na 4 836 korun. Akcie třetího zástupce finančního sektoru na pražské burze, pojišťovny VIG, oslabily o 0,68 % na 1 015 korun. Akcie energetické společnosti ČEZ přidaly 0,16 % na 631 korun a cenné papíry uhelné společnosti NWR, které na začátku obchodování odepisovaly více než 30 %, nakonec zlevnily jen o 2,22 % na 2,20 Kč.

Konkurenceschopnost České republiky: Blýská se na lepší časy, zásadní problémy ale zůstávají

Vyplatí se ještě čekat na slabší korunu?

Nová báze indexu PX: Orco bude nahrazeno Pivovary Lobkowicz Group. Změny negativně dopadnou na Komerční banku a ČEZ

4. Očekávané události

Ukrajinský prezident Petro Porošenko nařídí armádě dodržování příměří. Během odpoledne by pak měla EU s USA oznámit detaily nových sankcí uvalených na Rusko. Pokračuje summit NATO. Japonsko v noci na pátek zveřejní předstihový ekonomický ukazatel (červen: 105,9 bodu). Německo dopoledne přidá údaje o průmyslové výrobě (odhad červenec: meziročně +0,4 %, meziměsíčně +0,5 %, červen: -0,5 %, +0,3 %), Francie index spotřebitelské důvěry (odhad srpen: 85 bodů, červenec: 86 bodů) a eurozóna zpřesněný odhad vývoje HDP ve druhém čtvrtletí (předběžný odhad: meziročně +0,7 %, mezikvartálně 0,0 %). Ve Spojených státech budou investoři pozorně sledovat klíčovou statistiku z tamního trhu práce (míra nezaměstnanosti - odhad srpen: +6,1 %, červenec +6,2 %; změna v počtu pracovních míst mimo zemědělství - odhad srpen: +222 tisíc, červenec: +209 tisíc). Údaje o nezaměstnanosti zveřejní také Kanada (celková míra nezaměstnanosti - odhad: 7 %, červenec: 7 %). Ve Spojeném království pak bude od 11.30 SELČ zasedat londýnský soud, jehož souhlasné stanovisko je nezbytné pro uskutečnění reorganizačního plánu NWR. Vše podstatné, co se v týdnu děje, najdete v našem burzovním kalendáři.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. PŘEKVAPENÍ OD ECB: Draghi oznámil zahájení programu odkupu ABS, sazby banka snížila na nová minima

ECB na svém zářijovém zasedání překvapivě snížila základní sazbu na 0,05 %, depozitní sazbu na -0,20 % a zápůjční sazbu na 0,30 %. Strašák deflace přiměl Draghiho družinu k překvapivé akci. ECB začne odkupovat cenné papíry, zda jde o kvantitativní uvolňování, ale Draghi úplně nevysvětlil. Část analytiků upozorňuje na dosud nevyzkoušenou kombinaci negativních sazeb a programu odkupu aktiv, jiní ale považují zásah do sazeb za pouze kosmetický. Řada komentářů tak ukazuje na očekávání zavádění dalších opatření v následujících měsících.

Ředitel Deutsche Bank je skeptický ke kvantitativnímu uvolňování v eurozóně. Jaké vůbec může mít podoby?

6. Brusel schválil prodej ropné divize Morgan Stanley ruské Rosněfti

Evropská komise ve čtvrtek schválila americké bance Morgan Stanley plán prodeje její divize obchodování s ropou ruskému ropnému gigantu Rosněfť. Transakce nevyvolává obavy z narušení konkurenčního prostředí, protože i po spojení zůstane na trhu řada velkých aktérů, uvedla komise podle agentury Reuters. Morgan Stanley se s Rosněftí dohodla na prodeji divize obchodování s ropou loni v prosinci. Stala se tím další společností z Wall Street, která se zbavuje aktivit na poli komodit.

7. Oživení ekonomiky eurozóny je podle šéfa Euroskupiny křehké

Hospodářské oživení v eurozóně zůstává velmi křehké a nerovnoměrné. To podtrhuje potřebu strukturálních reforem, které by podpořily ekonomický růst. Uvedl to podle agentury Reuters šéf ministrů financí eurozóny, tedy takzvané Euroskupiny, Jeroen Dijsselbloem. "Nejnovější údaje potvrzují, že oživení v eurozóně zůstává velmi křehké a nerovnoměrné," řekl Dijsselbloem hospodářskému a měnovému výboru Evropského parlamentu. Dodal nicméně, že eurozóna učinila pokroky ve snaze o zlepšení stavu veřejných financí.

8. Nespokojení akcionáři neodvrátili fúzi Fiatu s Chryslerem

Akcionáři italské automobilky Fiat, kteří nesouhlasí s jejím spojením s americkým partnerem Chrysler, požadují, aby od nich firma odkoupila 60 milionů akcií v hodnotě kolem 464 milionů eur. Jejich požadavky tak podle očekávání nedosáhly hranice 500 milionů eur, v případě jejíhož překročení by firma fúzi odvolala. Informovala o tom ve čtvrtek agentura Reuters. Většina akcionářů automobilky Fiat schválila spojení s Chryslerem začátkem srpna. Akcionáři nespokojení s fúzí měli právo do 20. srpna požádat firmu o odkoupení svých akcií za pevně stanovenou cenu 7,727 eura za kus.

9. SNB zřejmě znovu intervenuje na měnovém trhu

Americká finanční skupina Citigroup ve čtvrtek uvedla, že se na měnové obchodní platformě EBS objevila nezvykle velká nabídka na prodej švýcarských franků s potenciálem oslabit švýcarskou národní měnu. Trh vysvětlení našel během zlomku vteřiny. Nabídku na EBS poslala Švýcarská národní banka (SNB), která se kurz franku snaží od konce roku 2011 všemi silami udržet nad hladinou 1,20 EUR/CHF. Během čtvrteční obchodní seance frank k euru posílil až na 1,2045 EUR/CHF v důsledku propadu eura v reakci na zasedání ECB.

10. Porošenko nařídí zahájit příměří na východě země od pátku, NATO podpoří Ukrajinu

Ukrajinský prezident Petro Porošenko v pátek nařídí armádě, aby začala dodržovat příměří na východě země, kde bojuje s proruskými separatisty a podle všeho i s ruskou armádou. Klid zbraní bude ale podle něj záviset na tom, zda zúčastněné strany začnou vyjednávat v Minsku. Povstalci slíbili přistoupit na příměří, pokud bude v Minsku dosaženo dohody o politickém urovnání konfliktu, informovala agentura Reuters. Severoatlantická aliance podpoří Ukrajinu přibližně 15 miliony eur, oznámil ve čtvrtek generální tajemník NATO Anders Fogh Rasmussen. Na jednání Komise NATO-Ukrajina podle něj zazněly od některých členských zemí také další závazky mimo fondy zřízené přímo NATO. Aliance chce Ukrajině pomoci v oblastech, jako jsou logistika, velitelské systémy či kyberobrana.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

Bonus

V nových iPhonech by na fanoušky U2 mohlo čekat překvapení

O tom, že americká technologická společnost Apple na ohlášené firemní akci 9. září odhalí novou verzi populárního mobilního telefonu iPhone, pochybuje málokdo. Nyní se ale mezi fanoušky telefonů s nakousnutým jablkem ve znaku začaly šířit spekulace, že Apple uzavřel dohodu s britskou kapelou U2, na základě které do všech nových telefonů zdarma nahraje její nové album. Mluvčí kapely sice ve čtvrtek tvrzení odmítla, to ale ještě nemusí nic znamenat. Překvapení se neprozrazují!

Americké akcie v pátek mírně zlevnily, za celý týden se hlavní indexy…
Americké akcie v pátek mírně zlevnily, za celý týden se hlavní indexy…
včera v 22:30

Americké akcie v pátek mírně zlevnily, za celý týden se hlavní indexy na směru neshodly

Akcie na trzích ve Spojených státech v pátek uzavřely se ztrátami, podepsal se na nich především slabý výsledek...
Shrnutí obchodování v USA Americké akcie
Wells Fargo musí znovu přijmout propuštěného whistleblowera
včera v 21:39

Wells Fargo musí znovu přijmout propuštěného whistleblowera

Americká banka Wells Fargo musí zaplatit pokutu 575 000 dolarů a znovu zaměstnat propuštěného whistleblowera. Úřad...
Americké banky
Reuters: Krachující Alitalia dostala deset nezávazných nabídek
včera v 21:29

Reuters: Krachující Alitalia dostala deset nezávazných nabídek

Krachující italská letecká společnost Alitalia obdržela deset nezávazných nabídek k převzetí. Agentuře Reuters to...
Itálie Doprava
S&P naznačila zlepšení řeckého úvěrového ratingu
včera v 19:25

S&P naznačila zlepšení řeckého úvěrového ratingu

Mezinárodní ratingová agentura Standard & Poor's (S&P) v pátek změnila výhled hlavního řeckého úvěrového hodnocení ze...
Řecko PIIGS Rating
S&P Česku znovu potvrdila hlavní úvěrové ratingy
včera v 18:29

S&P Česku znovu potvrdila hlavní úvěrové ratingy

Mezinárodní ratingová agentura Standard & Poor's (S&P) v pátek znovu potvrdila hodnocení úvěrové spolehlivosti České...
Česká ekonomika Česká republika Rating
Evropské burzy v pátek výrazně klesly, za celý týden odepsaly necelá…
Evropské burzy v pátek výrazně klesly, za celý týden odepsaly necelá…
včera v 18:00

Evropské burzy v pátek výrazně klesly, za celý týden odepsaly necelá dvě procenta

Evropské akcie uzavřely týden v červených číslech, když posilující euro stáhlo do mínusu přední evropské exportéry....
Evropské akcie Shrnutí evropského obchodování
Koruna k euru zpevnila na novou nejsilnější úroveň od intervencí
včera v 17:32

Koruna k euru zpevnila na novou nejsilnější úroveň od intervencí

Česká měna v pátek uzavřela obchodování na nové nejsilnější úrovni k euru od začátku měnových intervencí v roce 2013....
Česká koruna EUR/CZK USD/CZK
Bank of America bude mít po brexitu základnu pro EU v Dublinu
Bank of America bude mít po brexitu základnu pro EU v Dublinu
včera v 17:05

Bank of America bude mít po brexitu základnu pro EU v Dublinu

Americká bankovní dvojka Bank of America přesune svou základnu pro služby klientům v zemích Evropské unie po odchodu...
Bank of America Spojené království Americké banky
Pražská burza v pátek klesla, za celý týden však podle indexu PX…
Pražská burza v pátek klesla, za celý týden však podle indexu PX…
včera v 16:45

Pražská burza v pátek klesla, za celý týden však podle indexu PX zpevnila o 0,4 %

Pražská burza v pátek nenavázala na čtvrteční ziskovou seanci, index PX klesl o 0,45 % na 1 004,19 bodu. Dolů burzu...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Investoři nabídli 2,9 miliardy GBP za platební firmu Paysafe
včera v 16:20

Investoři nabídli 2,9 miliardy GBP za platební firmu Paysafe

Globální společnosti soukromého kapitálu Blackstone a CVC Capital Partners nabídly britskému zprostředkovateli...
Fúze a akvizice Spojené království Internet
Spiegel: VW, BMW a další se domlouvaly na cenách komponentů
Spiegel: VW, BMW a další se domlouvaly na cenách komponentů
včera v 16:02

Spiegel: VW, BMW a další se domlouvaly na cenách komponentů

Německé automobilky Volkswagen, BMW, Audi a Porsche se zřejmě domlouvaly na koordinovaném přístupu k dodavatelům a...
Volkswagen BMW Německo
Americký Schlumberger koupí většinový podíl v ruské EDC
Americký Schlumberger koupí většinový podíl v ruské EDC
včera v 15:19

Americký Schlumberger koupí většinový podíl v ruské EDC

Americká společnost Schlumberger, která je největším světovým poskytovatelem služeb těžařům ropy, se dohodla na...
Spojené státy americké (USA) Americké akcie Rusko
Ze světa investičních doporučení (21. července)
včera v 15:00

Ze světa investičních doporučení (21. července)

Které akcie si v pátek vysloužily pozornost analytiků? Nabízíme přehled vybraných nových a upravených investičních...
Americké akcie Evropské akcie Investiční doporučení
Český státní dluh v pololetí stoupl o 175 miliard na 1,79 bilionu Kč
Český státní dluh v pololetí stoupl o 175 miliard na 1,79 bilionu Kč
včera v 14:45

Český státní dluh v pololetí stoupl o 175 miliard na 1,79 bilionu Kč

Český státní dluh se v prvním pololetí zvýšil o zhruba 175 miliard korun na 1,789 bilionu Kč. Za růstem je prodej...
Česká republika Zadlužení Česká ekonomika
Kanada: Maloobchodní tržby v květnu stouply o 0,6 %
včera v 14:35

Kanada: Maloobchodní tržby v květnu stouply o 0,6 %

Kanadské maloobchodní tržby se v květnu meziměsíčně zvýšily o 0,6 % po růstu o 0,7 % v dubnu (revidováno z +0,8 %)....
Kanada Maloobchod Tržby
Kanada: Index spotřebitelských cen v červnu podle očekávání meziročně…
včera v 14:30

Kanada: Index spotřebitelských cen v červnu podle očekávání meziročně vzrostl o 1 % (květen: +1,3 %)

Inflace v Kanadě v červnu klesla na 1 % z 1,3 % v květnu. Meziměsíčně se spotřebitelské ceny snížily o 0,1 % po růstu...
Kanada Inflace
ECB: Počet padělků eurobankovek zůstal v pololetí nízký
včera v 14:14

ECB: Počet padělků eurobankovek zůstal v pololetí nízký

V prvním pololetí bylo staženo z oběhu 331 000 padělaných eurobankovek. To je o šest procent méně než v předchozích...
Euro ECB
Reuters: China Unicom má slíbeno od investorů 12 miliard USD
Reuters: China Unicom má slíbeno od investorů 12 miliard USD
včera v 13:58

Reuters: China Unicom má slíbeno od investorů 12 miliard USD

Zájem o investici do čínského státního mobilního operátora China Unicom projevilo několik velkých technologických...
Čína Technologie Investice