Případ akcie vs. vysoké ocenění: Růst může pokračovat. Kde hledat jeho motory?
|

Případ akcie vs. vysoké ocenění: Růst může pokračovat. Kde hledat jeho motory?

Navzdory obstojnému výkonu akcií v letošním roce investory znervózňuje, že je trh již dlouho zralý na korekci a dosahuje maxim, která předcházela velkým propadům na přelomu tisíciletí a v roce 2008. Zatímco nikdo netuší, co se může přihodit krátkodobě, portfoliomanažeři Sonu Kalra a Gavin Baker z Fidelity nedávno publikovali studii predikující pokračující atraktivní výnosy akcií v dlouhodobém horizontu. Věří v silný fundament a konkrétní tahouny růstu.

Trhy Ocenění Americké akcie

Investoři, kteří se obávají toho, že jsou akcie nadhodnocené, mohou na trh, který letos láme jeden rekord za druhým, nahlížet přinejmenším nervózně. S&P 500 se pohyboval kolem hodnoty 1 500 bodů před oběma tržními korekcemi - tedy mnohem níže ve srovnání se současnou úrovní okolo 2 tisíc bodů. Mnohé se však změnilo. Hlavní rozdíl lze spatřovat u vývoje firemních zisků. V roce 2000 byl u S&P 500 průměr zisků 57 USD na akcii, nyní stoupl na 114 USD na akcii.

Zvyšování zisků předběhlo růst cen akcií, což vedlo k nižším valuacím ve srovnání s předchozími vrcholy trhu. Například v roce 2000 byl P/E poměr přes 30, v červenci letošního roku to bylo "jen" 17.

Nicméně rozumné důvody pro tvrzení, že jsou akcie nyní levné, se hledají stěží. Průměrné P/E se od roku 1926 pohybovalo kolem 15 a v roce 2009 kleslo dokonce k 12. "Valuace zůstávají nad historickým průměrem, ale ne dramaticky. Považoval bych současný trh za správně oceněný, což neznamená, že by nemohl nadále nabízet slušné výnosy," tvrdí Kalra. "Býčí trhy v minulosti zpravidla končily zpomalením ekonomiky, americké hospodářství však nyní roste. Vzhledem k tomu, že se nacházíme v šestém roce býčího trhu, je potřeba v rámci akcií vybírat a hledat skutečné příležitosti."

Stále další nová maxima

Akciové výnosy mají tendenci následovat korporátní zisky. Fidelity vidí důvody pro optimismus týkající se firemních vyhlídek. Tržby pokračují v pomalém růstu, v druhém čtvrtletí byly o 4,3 % vyšší než před rokem. Slabá inflace omezuje náklady a nízké úrokové sazby odlehčují od dluhových břemen a kapitálových nákladů firem.

Opětovná nová maxima

Firmy působí zdravě

To se promítá do vyšších ziskových marží. Firmy z S&P 500 dosáhly růstu zisku o 8 % ve srovnání se stejným obdobím minulého roku. Hodně těžily z prostředí nízkých úroků.

Společnosti nahromadily téměř 2 biliony USD hotovosti. Investoři se tak mohou těšit na odkupy akcií, dividendy nebo reinvestice. "Když se ohlédnete, ode dna akciového trhu v roce 2009 tržby S&P 500 vzrostly o 23 % a zisky šestinásobně," upozorňuje Kalra. "Firmy se zaměřily na zlepšení provozních ukazatelů a marží."

Firmy působí zdravě

Ekonomické oživení

Oživení na americkém nemovitostním trhu působí udržitelně. Ekonomika se zdaleka ještě nepřehřívá a pomalý, stabilní růst představuje vítr do plachet korporacím. HDP se vzpamatovává po nepříznivé zimě 4% růstem ve druhém kvartálu. Dobrá čísla hlásí také pracovní trh, kde přibylo mnoho pracovních míst. Dalším pozitivním faktorem je snížení nákladů na energie díky novým výrobním technologiím a oživení produkce v USA.

Oživení na nemovitostním trhu může být udržitelné

Strategie hledání růstu

S férově oceněnými akciemi a stabilně posilující ekonomikou by se investoři měli poohlížet na trhu po oblastech, kde růst předbíhá průměr celé ekonomiky. Z historie je patrné, že trh odměňuje firmy, které jsou schopny generovat dvojciferný růst. "Myslím si, že následujících 20 let bude ve znamení větších změn pro investory ve srovnání s posledními 50 lety," domnívá se navíc Baker.

Korporátní růst táhne výkonnost akcií

Graf ilustruje na základě ročního výkonu firem z S&P 500 výnosnost hypotetické investice 10 tisíc USD. Čísla neodrážejí vliv faktorů, jako jsou například daně nebo kompenzace, které by tato čísla snižovaly.

Kde na trhu lze podle expertů z Fidelity najít "růstové skulinky", které mohou nabídnout zajímavé příležitosti?

E-commerce

Podíl maloobchodních nákupů prováděných on-line nyní představuje pouhých zhruba 10 %, číslo ale může rychle narůst v následujících letech. Mohlo by to znamenat stimul pro internetové maloobchodníky, poskytovatele platebních služeb a firmy, které pomáhají lokálním podnikům s on-line prezentací a prodejem.

Cloud computing

Firmy upouštějí od dominantního modelu IT předešlé dekády a přecházejí k aplikacím a datům spravovaným vzdálenými cloudovými servery. Tento posun může znamenat velký potenciál zejména pro firmy, které nabízejí software jako službu (SaaS).

Internetová inzerce

Americké mediální návyky se mění. Lidé tráví stále více času on-line. Nicméně inzerenti nestíhají držet krok. Mezi časem, který lidé tráví on-line, a podílem investovaných dolarů do internetové reklamy zůstává velká mezera.

Péče o zdraví a wellness

Spotřebitelé projevují stále větší zájem o produkty spojené se zdravím a relaxací, včetně organických potravin a funkčního prádla.

Personalizovaná medicína

Náklady na dekódování lidského genomu za posledních 10 let významně klesly. Jak se získané poznatky z výzkumů rozšiřují, přichází vlna inovativní medicíny. Mnohé firmy tak cílí na problémy pacientů precizněji.

Nástrahy časování trhu

Investování do akcií může být o nervy. Pokud se chcete časováním trhu vyhnout krátkodobým ztrátám a korekcím, následující graf odhaluje, jak je to obtížné.

Časování trhu je rizikové

Tento hypotetický příklad předpokládá investici, která kopíruje výnosy S&P 500 a zahrnuje reinvestice dividend, ale neodráží vliv daní, které mohou čísla snížit. Na trhu se ale nedá vyhnout volatilitě a prodej v určitém okamžiku může vyústit v zisk nebo ztrátu. Zkušenosti investorů se liší, včetně pravděpodobnosti ztrát. A je potřeba zohlednit i to, že nelze investovat přímo do indexu.

Z toho plyne, že se spíše vyplatí držet se mixu aktiv, rebalancovat nejméně jednou ročně a diverzifikovat. A pokud raději děláte více taktických sázek, zaměřte se na "okraje" akciového trhu, abyste odhalili příležitosti.

Zdroj: Fidelity
08:43

V USA narůstá počet nedokončených ropných vrtů

Američtí producenti ropy z břidličných hornin v současné době těží nejvyšším tempem za rok a půl, zároveň ale...
Ropa Těžba Těžba z břidlic
07:03

Panama se od roku 2018 připojí k mezinárodní daňové dohodě

Panama začne od roku 2018 uplatňovat mezinárodní daňovou dohodu podepsanou loni. Agentuře AFP to sdělila její...
Daně
Americké akcie v pátek uzavřely kolem nuly. Trump kvůli slabé podpoře stáhl návrh na zrušení Obamacare. Za celý týden všechny tři hlavní burzovní indexy klesly
včera v 21:30

Americké akcie v pátek uzavřely kolem nuly. Trump kvůli slabé podpoře stáhl návrh na zrušení Obamacare. Za celý týden všechny tři hlavní burzovní indexy klesly

Americké akcie zakončily poslední seanci týdne kolem nuly. Republikánský předseda Sněmovny reprezentantů Paul Ryan po...
Shrnutí obchodování v USA Americké akcie Spojené státy americké (USA)
Evropské akcie v pátek převážně klesly, za celý týden ztratily zhruba půl procenta
včera v 18:00

Evropské akcie v pátek převážně klesly, za celý týden ztratily zhruba půl procenta

Evropské akcie v pátek prohloubily ztrátu ze čtvrteční seance. Na trzích byla patrná nervozita z dění ve Spojených...
Evropské akcie Shrnutí evropského obchodování
včera v 17:28

Reuters: EIB požádala o prošetření půjček poskytnutých Renaultu

Evropská investiční banka (EIB) požádala francouzské vyšetřovatele, aby zjistili, zda francouzská automobilka Renault...
Evropské banky Banky Francie
včera v 17:07

Chorvatsko má obavy z problémů potravinářského gigantu Agrokor

Chorvatská vláda uvažuje o přípravě zákona, který by ochránil ekonomiku před problémy obří potravinářské a...
Chorvatsko Zadlužení Maloobchod
Pražská burza v závěru týdne mírně stoupla, za celý týden si připsala 0,1 %
včera v 16:45

Pražská burza v závěru týdne mírně stoupla, za celý týden si připsala 0,1 %

Pražská burza v pátek navázala na zisk ze čtvrteční seance, index PX stoupl o 0,18 % na 982,53 bodu. Nahoru burzu...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
včera v 16:06

Mnuchin (ministr financí USA): Daňovou reformu chceme dokončit do srpna

Americký ministr financí Steven Mnuchin v pátek prohlásil, že kabinet Donalda Trumpa usilovně pracuje na slibované...
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika Daně
Vidina silnější koruny se projevuje na chování drobných investorů
včera v 15:45

Vidina silnější koruny se projevuje na chování drobných investorů

Vidina silnější koruny se již začala projevovat v chování drobných investorů, část se proti tomu zajišťuje, menší se...
Česká republika ČNB Centrální banky
včera v 15:17

Portugalský rozpočtový deficit loni klesl na novodobé minimum

Portugalsko loni snížilo svůj rozpočtový deficit o více než polovinu na 2,1 procenta hrubého domácího produktu (HDP)...
Portugalsko Rozpočet Deficit rozpočtu
včera v 14:50

USA: Index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru v březnu podle předběžných dat klesl na 53,4 bodu, snížilo se i tempo růstu sektoru služeb

Index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru USA v březnu podle předběžných údajů společnosti Markit klesl na...
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika Indexy nákupních manažerů
Deutsche Bank zůstane v Londýně, chystá tam nové ústředí
včera v 14:19

Deutsche Bank zůstane v Londýně, chystá tam nové ústředí

Největší německá bankovní skupina Deutsche Bank zůstane plně v Londýně i po odchodu Británie z Evropské unie. Banka...
Deutsche Bank Evropské banky Banky
včera v 14:00

Ze světa investičních doporučení (24. března)

Které akcie si v pátek vysloužily pozornost analytiků? Nabízíme přehled vybraných nových a upravených investičních...
Investiční doporučení Evropské akcie Americké akcie
včera v 13:40

Kanada: Index spotřebitelských cen v únoru meziročně vzrostl o 2 % (odhad: +2,1 %, leden: +2,1 %)

Meziměsíčně v únoru ceny vzrostly o 0,2 %. Jádrová inflace podle kanadské centrální banky v meziročním srovnání...
Kanada Inflace
včera v 13:32

Objednávky zboží dlouhodobé spotřeby ve Spojených státech v únoru meziměsíčně vzrostly o 1,7 %

Objednávky zboží dlouhodobé spotřeby ve Spojených státech v únoru meziměsíčně vzrostly o 1,7 %. Trh počítal s 1,3%...
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika
V Dukovanech potrvá neplánovaná odstávka druhého bloku do čtvrtka
včera v 13:04

V Dukovanech potrvá neplánovaná odstávka druhého bloku do čtvrtka

Neplánovaná odstávka druhého reaktorového bloku Dukovan podle předpokladu firmy ČEZ potrvá do čtvrtka 30. března, kdy...
ČEZ Akcie ČR Elektřina
včera v 12:29

Británie za brexit podle Junckera zaplatí zhruba 50 miliard liber

Předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker v pátečním interview pro BBC prohlásil, že odchod z EU Británii bude...
Spojené království Evropská unie
Shell prodává aktivity v Gabonu americkému fondu Carlyle
včera v 12:15

Shell prodává aktivity v Gabonu americkému fondu Carlyle

Britsko-nizozemský ropný koncern Royal Dutch Shell prodá za 587 milionů dolarů (14,7 miliardy Kč) své těžební...
Spojené království Evropské akcie Nizozemsko
Reuters: Toshiba chystá příští týden bankrot divize Westinghouse
včera v 11:57

Reuters: Toshiba chystá příští týden bankrot divize Westinghouse

Japonský konglomerát Toshiba informoval své hlavní věřitele, že na 31. března chystá bankrot své americké jaderné...
Japonské akcie Spojené státy americké (USA) Jaderná energetika