Burzovní kalendář (8. 9. - 12. 9. 2014)
|

Burzovní kalendář (8. 9. - 12. 9. 2014)

Úvod druhého zářijového týdne bude patřit detailům nového kola sankcí Evropské unie proti Rusku. Na jejich zavedení může mít vliv dodržování příměří na východě Ukrajiny vyhlášené v pátek a celkový přístup Ruska k tamní situaci. Hned v pondělí trhy ovlivní data o obchodní bilanci Číny, ve čtvrtek druhá největší ekonomika přidá údaje o inflaci. V USA, kde je akciový trh na rekordu, budou investoři sledovat méně makrodat, důležité budou žádosti o podporu a maloobchodní tržby. Evropa si zvyká na agresivnější měnovou politiku ECB, Německo zveřejní obchodní bilanci a inflaci, Spojené království průmyslovou výrobu, stejně tak eurozóna. Ta navíc v pátek doplní údaje z trhu práce za druhý kvartál. Investory na pražské burze budou zajímat vedle NWR také námluvy ČEZ a Slovenských elektráren.

Investiční a ekonomický výhled

USA

Investoři ve Spojených státech v uplynulém týdnu nechali index S&P 500 uzavírat na nových maximech. Navzdory čtvrtečnímu zakolísání index v pátek zakončil nad 2 007 body, což je historický rekord. Hlavní geopolitická rizika se USA bezprostředně geograficky netýkají, na Ukrajině se díky příměří alespoň krátkodobě blýsklo na lepší časy, a navíc trh paradoxně podpořila nepříznivá páteční statistika z trhu práce, která dala spekulantům novou naději na delší období minimálních úrokových sazeb v USA.

Americké akcie v závěru týdne posílily díky zmírnění geopolitického…
Americké akcie v závěru týdne posílily a index S&P 500 smazal ztráty z celého…

Část trhu vzývá korekci, část věří, že akcie mohou dále posilovat. Ocenění akcií je v historickém srovnání nadprůměrné, ale pro ty, kteří věří v pokračování silnějšího růstu americké ekonomiky a zisků firem, není překážkou.

V týdnu budou investory z domácích zpráv zajímat maloobchodní tržby za srpen (čeká se růst díky předškolním nákupům) a týdenní počty žádostí o podporu v nezaměstnanosti. Díky uvolnění měnové politiky v Evropě posiluje dolar vůči euru. I ve Spojených státech trh reaguje na geopolitické napětí, ale mírněji než v Evropě. Boje v Iráku a Libyi se ovšem odrážejí v cenách ropy.

Týden na trzích podle burzovních grafů: Připravují se býci na…
Index S&P 500 díky pátečnímu růstu přidal za celý týden 0,21 %. Od úterý do…
Korekce se blíží, varuje burzovní veterán
Miliardář Sam Zell věří, že je korekce na akciovém trhu na dohled. Je ale…

Spojené státy si také ve čtvrtek připomenou teroristické útoky z 11. září 2001. Ty tehdy relativně klidným Američanům ukázaly, že nejsou imunní vůči odporu, který vyvolává jejich politika v některých částech světa. Téma je o to živější, že v současnosti v Iráku a Sýrii válčí bojovníci Islámského státu takovým způsobem a za takové hodnoty, že to USA přimělo (podpořeno vraždami amerických novinářů) k opětovnému silnějšímu angažmá na Blízkém a Středním východě.

Spojené státy se připravuji na boj s Islámským státem. Budují…
Spojené státy americké již nechtějí jen nečinně přihlížet, jak se islamisté z…

Apple

Ve výhledu na druhý zářijový týden nelze vynechat úterní očekávané představení nových produktů společnosti Apple. Za hotovou věc se považuje uvedení nového iPhonu 6, možná ve dvou verzích, stále se spekuluje také o novém platebním systému či chytrých hodinkách. Čeká se také na další vyjádření firmy k únikům citlivých dat z jejího úložiště iCloud.

WSJ: Chytré hodinky od Applu by mohly umožňovat mobilní platby
Americký výrobce elektroniky Apple má v plánu vybavit své připravované chytré…
Displej nového iPhonu 6 možná nebude chránit safírové sklíčko
Představení nejnovější verze mobilního telefonu iPhone americké technologické…
Apple podle všeho vstoupí do sféry mobilních plateb. Dohody s velkými…
Společnost Apple plánuje proměnit svůj příští iPhone v mobilní peněženku.…
Experti varují, že hackeři jsou schopni obejít zabezpečení iCloud
Služba iCloud od Applu, která umožňuje uchovávat fotografie a osobní údaje…
Samsung představil své nejnovější smartphony Galaxy Note
Jihokorejský výrobce elektroniky Samsung Electronics ve středu představil…

Evropa

Evropské akcie jako celek posílily za první zářijový týden o zhruba 3 %. Vedle nadějí na zklidnění situace na Ukrajině působila pozitivně data z německého průmyslu (výroba meziročně vzrostla o 2,5 %), především ale byl podstatný vliv nově zaváděných opatření ECB (překvapivě nižší sazby, podle očekávání program odkupu ABS a krytých dluhopisů). Mario Draghi veřejně vystoupí ve čtvrtek 11. září v Miláně.

Evropské akcie v pátek uzavřely smíšeně, za pět dní ale skončily…
Obchodování na evropských akciových trzích se v pátek vyvíjelo nejednotně. Ve…
PŘEKVAPENÍ OD ECB: Draghi oznámil zahájení programu odkupu ABS, sazby…
ECB překvapivě snížila základní sazbu na 0,05 %, depozitní sazbu na -0,20 % a…

ECB trhy překvapila. Kromě toho, že snížila sazby, její šéf Mario Draghi na tiskové konferenci zdůraznil, že je nyní arzenál banky, pokud jde o sazby, v podstatě vyčerpán, a že ekonomiku napříště musejí podpořit politici svými fiskálními opatřeními. Naznačil tak, že přílišné utahování opasků v Evropě má skončit, protože bez toho se ekonomický růst nastartovat nepodaří. Tuto rukavici, hozenou mimo jiné Německu a jeho kancléřce Merkelové, pro Investiční web okomentoval hlavní ekonom České spořitelny David Navrátil.

V novém týdnu budou i v souvislosti s ECB důležité údaje o německé inflaci a nezaměstnanosti v eurozóně. Co na dění na trzích říkají investoři, poodhalí již v pondělí index důvěry Sentix. Výkonnost průmyslu oznámí vedle eurozóny také Spojené království.

Nejdůležitějším tématem pro Evropu zůstává dění na Ukrajině. Podle (pro)ruské strany a jejích příznivců je to občanská válka, podle Západu invaze Ruska. V pátek v každém případě začalo příměří dohodnuté v Minsku. O víkendu má proběhnout výměna zajatců a do oblasti má pod záštitou Červeného kříže zamířit humanitární konvoj z Ruska. I během víkendu ale v některých oblastech pokračovala střelba, situace je tedy stále minimálně nestabilní.

Evropa i jednotlivé státy Evropské unie se připravují na dopady možného dalšího kola sankcí uvalených na Rusko. Česká republika patří k opatrnějším, podle slov premiéra Bohuslava Sobotky se jí podařilo vyjednat určité ústupky důležité pro český průmysl. Detaily nových sankcí by měly být oznámeny v pondělí nebo v úterý. Rusko Západ varovalo, že případné nové sankce nenechá bez odezvy.

Nové protiruské sankce prý zasáhnou podniky i banky
Nové sankce proti Rusku, na jejichž znění se zástupci členských zemí dohodli v…
Sobotka: ČR se podařilo prosadit připomínky k protiruským sankcím
České republice se podařilo prosadit hlavní připomínky k podobě sankcí Evropské…
Rusko prý bude reagovat, uvalí-li na něj EU nové sankce
Rusko v sobotu varovalo, že pokud na něj Evropská unie uvalí nové ekonomické…
EU připravila zpřísněné protiruské sankce, na Ukrajině začalo příměří
Velvyslanci členských zemí Evropské unie se v pátek v Bruselu dohodli na…

Asie

Globální trhy budou v týdnu čekat také na řadu dat z Asie a mladých ekonomik. Nejdůležitější jsou v tomto směru stále Čína a Japonsko. Čína hned v pondělí oznámí svou obchodní bilanci, ve čtvrtek ráno přidá data o inflaci. Celkově růst její ekonomiky zpomaluje, což ukázaly i poslední indexy nákupních manažerů. Japonsko v pondělí zpřesní odhad vývoje HDP ve druhém kvartálu, v týdnu přidá ještě například spotřebitelskou důvěru a průmyslovou výrobu.

Česká republika

Pražská burza v týdnu posílila o zhruba 2 %. Největší zisk zaznamenaly cenné papíry Erste Group Bank (+7,5 %), největší pokles naopak akcie uhelné společnosti NWR (-31 %). Akcie Erste pozitivně reagovaly na dění ve finančním sektoru, kde je zesilující měnová expanze ECB značnou vzpruhou. Přes ceny dluhopisů reagoval pozitivně i bankovní trh a Erste nezůstala v pozadí. Akcie NWR naopak ztrácely, protože se již obchodují bez nároku na účast na navýšení kapitálu v probíhající restrukturalizaci. "Relativně nízký propad kurzu nás nicméně vzhledem k upisovací ceně 0,65 Kč za jednu novou akcii překvapil," upozornil hlavní analytik J&T Banky Milan Vaníček.

V novém týdnu bude pro NWR důležité zahájení obchodování s právy na úpis nových akcií. I to ve svém týdenním výhledu zmiňuje Aleš Jandejsek, makléř z brokerjetu České spořitelny. Co dalšího doporučuje sledovat?

(V klipu najdete i tabulky odhadů nejdůležitějších světových i regionálních makrodat.)

Investoři také sledují informace o zájmu společnosti ČEZ o slovenské aktivity Enelu. Případná akvizice by nejspíše měla zásadní dopad na dividendovou politiku firmy. Po zrušení tendru na dostavbu jaderné elektrárny Temelín se začalo spekulovat o možném navýšení výplatního poměru, jehož horní hranicí je nyní 60 % čistého zisku.

Mládek: ČEZ a Slovenské elektrárne nabízejí synergie
Podle Mládka by šlo o navázání na československé energetické mechanismy, ČEZ by…
Slovensko podle Fica možná odkoupí podíl Enelu v elektrárnách
Slovensko možná odkoupí podíl v největším slovenském výrobci elektřiny…

Česká koruna po zasedání ECB mírně posílila vůči euru, stále je ale vysoko nad kurzem 27 EUR/CZK, který hodlá i v dalších měsících bránit ČNB. Hranici 1,20 EUR/CHF musela naopak v týdnu hájit svými obchody Švýcarská národní banka.

V České republice budou v týdnu vycházet důležitá makrodata. V pondělí to bude obchodní bilance (odhad červenec: 33 miliard Kč, červen: 39,9 miliardy Kč), průmyslová výroba (odhad červenec meziročně: +7,5 %, červen: +8,1 %) a míra nezaměstnanosti (odhad srpen: 7,4 %, červenec: 7,4 %), v úterý pak inflace. Ta podle analytiků zůstala v srpnu meziročně na červencových 0,5 %, meziměsíčně ovšem ceny podle ekonomů klesly, a to o 0,1 až 0,2 %. "Nižší ceny u čerpacích stanic a sezónně nižší ceny ovoce a zeleniny udržely zřejmě meziroční tempo růstu spotřebitelských cen beze změny na 0,5 %," uvedl hlavní analytik Raiffeisenbank Michal Brožka. Ani ceny v EU v současnosti podle analytika z Home Credit Michala Kozuba nevytvářejí pozici pro to, aby ceny v Česku začaly růst. "Přestože domácí poptávka se vzmáhá, nestačí to na to, aby ceny výrazněji rostly. Vnějších faktorů je mnohem více," uvedl.

Burzovní kalendář (8. 9. - 12. 9. 2014)
Evropské akcie ve čtvrtek stoupaly díky firemním výsledkům a makroekonomickým údajům
18:05

Evropské akcie ve čtvrtek stoupaly díky firemním výsledkům a makroekonomickým údajům

Velké akciové trhy západní Evropy zakončily čtvrteční obchodování svorně v zisku, když investoři čerpali optimismus...
Evropské akcie Shrnutí evropského obchodování
17:41

Zkusíme odkoupit aktiva ČEZ,slíbila před volbami bulharská levice

Bulharská socialistická strana v případě vítězství v nedělních parlamentních volbách zváží, zda by Bulharsko mohlo...
ČEZ Bulharsko
Pražská burza ve čtvrtek mírně stoupala, pojišťovna VIG si připsala 3,30 procenta
16:36

Pražská burza ve čtvrtek mírně stoupala, pojišťovna VIG si připsala 3,30 procenta

Index pražské burzy PX si během čtvrtečního obchodování připsal 0,19 procenta, když uzavřel na hodnotě 980,76 bodu...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
16:31

Britskému prodejci Next po osmi letech klesl zisk

Britskému prodejci oděvů Next, který má prodejny i v České republice, klesl loni poprvé po osmi letech zisk, a to o 5...
Evropské akcie Maloobchod Výsledková sezóna
16:07

Dukovany neplánovaně odstavují 2. blok, asi tam netěsní armatura

V Jaderné elektrárně Dukovany má ve čtvrtek večer být neplánovaně odstaven druhý reaktorový blok. Energetici u něj...
Jaderná energetika Česká republika
16:06

Spotřebitelská důvěra v eurozóně v březnu nad očekávání stoupla

Podle prvních údajů stoupla v březnu hodnota indexu spotřebitlské důbry v eurozóně na odnotu -5 bodů. Po únorových -6...
Eurozóna Spotřebitelská důvěra
Seidler (ING): ČNB v březnu za intervence zřejmě utratila již kolem 300 miliard korun
15:30

Seidler (ING): ČNB v březnu za intervence zřejmě utratila již kolem 300 miliard korun

Devizové intervence České národní banky pokračují v relativně vysokém tempu. Podle hlavního ekonoma ING pro ČR Jakuba...
ČNB Centrální banky Česká koruna
15:14

USA: Prodej nových rodinných domů v únoru zrychlil na anualizovaných 592 tisíc

USA: Prodej nových rodinných domů v únoru zrychlil na anualizovaných 592 tisíc Počtu 592 tisíc dosáhl...
Americká ekonomika Stavebnictví
15:04

Němci chtějí vybrat úložiště jaderného odpadu do roku 2031

Německý parlament ve čtvtek schválil zákon stanovující kritéria a postup volby lokality, kde země na milion let...
Německo Jaderná energetika
14:35

Volkswagen díky vysoké poptávce zvýšil emisi bondů na dvojnásobek

Poptávka po nových dluhopisech německé automobilky Volkswagen byla nad očekávání vysoká, a firma tak původně...
Volkswagen Dluhopisový trh
14:28

Zisk finanční divize Volkswagenu loni vzrostl na nový rekord

Finanční divize německé automobilové skupiny Volkswagen loni i přes emisní skandál dosáhla rekordního zisku, stejně...
Volkswagen Výsledková sezóna Evropské akcie
14:12

EK chce nižší poplatky u transakcí mezi eurem a dalšími měnami

Evropská komise chce ještě letos navrhnout způsob, jak snížit poplatky, které musejí lidé v EU platit za přeshraniční...
Evropská unie Euro
13:53

O čem se mluvilo na Wall Street, než zazvonil zvonec

Apple má problémy i na Novém Zélandu; izraelská Teva prý nebude propouštět tolik lidí, kolik tvrdí novináři; Wells...
Americké akcie
13:36

USA: Čerstvých žádostí o podporu v nezaměstnanosti přibylo na 258 tisíc

Na 258 tisíc Američanů si v týdnu do 18. března podalo čerstvou žádost o podporu v nezaměstnanosti. Je to nejvyšší...
Americká ekonomika Pracovní trh
13:09

Siemens a další německé firmy chtějí stavět železnici napříč Jižní Amerikou

O výstavbě železnice napříč Jižní Amerikou jedná v Bolívii řada německých společností v čele se Siemensem. Projekt za...
Siemens Doprava Latinská Amerika