Co musíte ráno vědět (8. září)
|

Co musíte ráno vědět (8. září)

Jaký byl první zářijový týden na světových trzích, jak se přes víkend vyvíjela situace na Ukrajině a jak vám lego pomůže poznat konec krize? I to byste měli hned na úvod týdne vědět.

Musíte vědět

1. Americké akcie v závěru týdne posílily díky zmírnění geopolitického napětí i zprávám z trhu práce. Za celý týden se jejich ceny mírně zvýšily na nový rekord

Americké akcie v závěru týdne posílily a index S&P 500 smazal ztráty z celého týdne díky uklidnění geopolitického napětí i špatným makrodatům ze Spojených států. Index Dow zpevnil o 0,40 %, S&P 500 připsal 0,50 % a technologický Nasdaq 0,45 %. Investory potěšilo uzavření příměří mezi ukrajinskou vládou a proruskými separatisty. Trhy navíc pozitivně přijaly i vesměs negativní zprávy z trhu práce, protože by mohly zbrzdit plány Fedu na zpřísňování měnové politiky. Americká ekonomika v srpnu vytvořila jen 142 tisíc nových pracovních míst, nejméně v letošním roce. Za celý týden (kromě pondělí, kdy burzy zůstaly zavřené kvůli státnímu svátku) Dow posílil o 0,21 %, S&P 500 rovněž připsal 0,2 % a Nasdaq zakončil jen lehce nad nulou se ziskem 0,07 %.

Týden na trzích podle burzovních grafů: Připravují se býci na nejsilnější kvartál roku?

Marže malých amerických firem zamířily na jih, Fed si mne ruce

2. Evropské akcie v pátek uzavřely smíšeně, za pět dní ale skončily všechny hlavní trhy v zelených číslech

Obchodování na evropských akciových trzích se v pátek vyvíjelo nejednotně. Ve čtvrtek odpoledne burzy starého kontinentu v reakci na rozhodnutí Evropské centrální banky dále snížit sazby a začít podporovat slábnoucí hospodářství odkupy zajištěných cenných papírů a dluhopisů silně rostly a západoevropský index FTSEurofirst 300 se vyhoupl dokonce na maximum za šest a půl roku. Toho investoři před nadcházejícím víkendem využili k realizaci zisků. Britský FTSE 100 oslabil o 0,33 % a francouzský CAC 40 klesl o 0,19 %. Německý DAX naopak o 0,23 % posílil. Jednotný evropský index DJ EuroStoxx 50 uzavřel se ztrátou 0,06 % na 3 275,25 bodu. Většina hlavních sektorů skončila pod nulou. Nejvíce oslabily akcie ze sektoru základních materiálů, finanční tituly a cenné papíry z odvětví spotřebního zboží. Dařilo se naopak akciím automobilek a odvětví služeb. Za celý týden britský index FTSE 100 vzrostl o 0,49 % na 6 855,10 bodu, německý DAX posílil o 2,92 % na 9 747,02 bodu a francouzský CAC 40 přidal 2,42 % na 4 486,49 bodu. Jednotný evropský index DJ Euro Stoxx 50 od pondělí do pátku přidal 3,23 %.

Hozená rukavice Angele Merkelové? Snížení úrokových sazeb ECB krok za krokem

3. Pražská burza v pátek posílila zhruba o půl procenta, za celý týden přidala téměř dvě

Index PX v pátek vzrostl o 0,46 % na 997,09 bodu. V závěru týdne nejvíce zdražily akcie rakouské bankovní skupiny Erste Group Bank, jejichž cena vzrostla o 2,52 % na 573,30 Kč. Titul navíc zajistil největší podíl z celkového objemu obchodů. Dařilo se také cenným papírům likérky Stock Spirits, které posílily o 2,25 % na 104,70 Kč, a akciím Komerční banky, které si připsaly zisk 1,03 % a uzavřely na 4 890 korunách. Většina z hlavních emisí pražské burzy nicméně oslabila. V procentním vyjádření nejvíce zlevnily akcie uhelné společnosti NWR (-2,27 %), které uzavřely na 2,15 Kč. O necelé procento oslabily akcie rakouské pojišťovny VIG (-0,99 %) a o 0,21 % na 627,90 Kč zlevnily cenné papíry energetické společnosti ČEZ.

V celém uplynulém týdnu akcie na pražské burze posílily o 1,7 %. Největší zisk zaznamenaly cenné papíry bankovní skupiny Erste Group Bank, největší pokles naopak akcie uhelné společnosti NWR. Erste těžila z lepší nálady na trhu s dluhopisy v souvislosti s ECB, akcie NWR naopak o 30,7 % oslabily. Důvodem je fakt, že se již cenné papíry firmy obchodují bez nároku na účast na navýšení kapitálu v probíhající restrukturalizaci. "Relativně nízký propad kurzu nás nicméně vzhledem k upisovací ceně 0,65 Kč za jednu novou akcii překvapil," upozornil hlavní analytik J&T Banky Milan Vaníček.

4. Očekávané události

Evropská unie pravděpodobně oznámí detaily nových sankcí, které hrozí uvalit na Rusko. Příměří na východě Ukrajiny až na několik výjimek během víkendu vydrželo, EU proto možná s vyhlášením sankcí počká. Již v noci oznámí Japonsko vývoj HDP ve druhém čtvrtletí (čeká se -1,8 % mezičtvrtletně a +2 % meziročně), v Číně sice zůstanou zavřené banky, ale bude oznámena statistika vývozu a dovozu (čeká se pokles přebytku zahraničního obchodu na zhruba 41 miliard USD ze 47,3 miliardy USD). Obchodní bilanci odhalí i Německo (přebytek by měl vzrůst na 17,3 miliardy EUR z 16,2 miliardy EUR). Mírně mají narůst také investorská důvěra Sentix a úvěry amerických spotřebitelů (o 17,4 miliardy USD). Ryanair a Boeing by měly oznámit objednávku letadel za asi 10 miliard USD. Vše, co budou trhy sledovat v průběhu celého obchodního týdne, najdete v našem burzovním kalendáři.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Protokol o příměří na Ukrajině počítá s decentralizací země a udělením prozatímního statusu v části Doněcké a Luhanské oblasti. O sankcích se rozhodne v úvodu týdne

Dokument, z něhož v neděli citovala ruská média, zveřejnila Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě. Na východní Ukrajině během víkendu panoval relativní klid, několikrát se ale ozvala střelba a byla minimálně jedna civilní oběť.

Nové sankce proti Rusku, na jejichž znění se zástupci členských zemí EU dohodli v pátek, by podle agentury Reuters měly ruským státním firmám ztížit přístup k financím a zasáhnout více než dvě desítky vysoce postavených jednotlivců. Opatření by měla vstoupit v platnost začátkem příštího týdne, podle evropských představitelů však může na jejich uplatnění mít vliv právě vývoj příměří na Ukrajině.

Rusko prý bude reagovat, uvalí-li na něj EU nové sankce

Mládek: Sankce by byly omezily dodávky pro ropný průmysl za 5 miliard

6. Ebola: Zatím asi 4 tisíce nakažených a 2 100 mrtvých

Epidemie eboly nepolevuje, naopak. Podle Světové zdravotnické organizace ze zatím zhruba 3 967 lidí nakažených zemřelo 2 105 lidí. 40 % případů nakažení je z posledních 3 týdnů. Jde o páteční údaje.

Vybraná kritická fakta o ebole a její současné epidemii v západní Africe

7. Volkswagen prý chce snížit výrobu v Rusku

Největší evropská automobilka Volkswagen snižuje výrobu aut ve své továrně v ruské Kaluze, kde se vyrábějí rovněž vozy Škoda Fabia a Octavia. Důvodem je pokles rublu a reálných mezd v zemi. Uvedl to německý časopis Automobilwoche. Automobilka chce zato investovat v Thajsku. Nový závod automobilky, jejíž součástí je i česká Škoda Auto, má vyrábět úsporná auta. Thajská vláda by měla schválit výstavbu továrny v úterý.

VW prý kdysi špehoval brazilské odboráře i pozdějšího prezidenta

8. Ve Skotsku v průzkumu poprvé vyhráli příznivci odtržení od Spojeného království

V neděli byl zveřejněn vládní průzkum, který odhalil, že aktuálně 51 % Skotů chce hlasovat pro osamostatnění. Britská vláda připravuje k rychlému schválení některé ústupky (větší nezávislost na úrovni rozpočtu a podobně). Proti je britský ministr financí George Osborne. "Skotové takto nemohou prohrát - buď se odtrhnou a budou nezávislí, což by chtěla většina, nebo si ponechají výhody členství v EU, ale od Londýna dostanou takřka volnou ruku," nechal se slyšet.

Investoři se připravují na možné odtržení Skotska od Spojeného království, libra může ztratit až 10 %

9. V Brazílii odhalili měsíc před volbami rozsáhlý korupční skandál

Uvězněný někdejší ředitel brazilské energetické společnosti Petrobras Paulo Roberto Costa při výslechu udal jména téměř 50 vysokých politiků zapojených do rozsáhlé korupce. V Brazílii přitom běží kampaň před říjnovými volbami, v nichž se rozhodne o příštím prezidentovi, poslancích i guvernérech. Mezi jmény, které Costa uvedl, je i několik ministrů. Podle Costy požadovali z kontraktů, které Petrobras uzavřel s dodavateli v minulém desetiletí, tříprocentní podíl. Šlo o lidi z vládní Strany pracujících a dvou dalších stran, jež podporují nynější prezidentku Dilmu Rousseffovou. Volby se konají 5. října a Rousseffová v nich kandiduje. Její podpora však podle průzkumů klesá ve prospěch její hlavní soupeřky Mariny Silvaové.

10. Samaras: Řecká ekonomika ve 3. čtvrtletí vzroste, poprvé za 6 let

Řecká ekonomika vykáže ve třetím čtvrtletí poprvé za šest let růst. Uvedl to v sobotu řecký premiér Antonis Samaras. Současně oznámil, že vláda chystá snížení některých neoblíbených daní zavedených kvůli finanční krizi. Samaras označil za "nebývalý" úspěch, že se ekonomiku těžce zadlužené země daří dostat z hluboké finanční krize. "V posledních pár letech jsme udělali více reforem než v předchozích desetiletích," prohlásil s odkazem na své působení ve funkci premiéra.

11. Miliardové "střípky" z Facebooku a Alibaby

Facebook je připraven investovat miliardy do rozšíření internetu. Společnost je připravena investovat miliardy dolarů do splnění svého cíle, kterým je dostupnost internetu pro všechny lidi na planetě. "To, na čem nám opravdu záleží, je připojení každého na světě," prohlásil Mark Zuckerberg v Mexiku na akci pořádané mexickým miliardářem Carlosem Slimem. "I když to znamená, že Facebook musí utratit v příští dekádě miliardy dolarů, aby se tak stalo, věřím, že v dlouhodobém horizontu to bude dobrá věc pro nás a pro celý svět."

Alibaba může získat na burze 24,3 miliardy USD, což by byl nový emisní rekord. Největší čínský internetový prodejce Alibaba Group Holding může získat prodejem svých akciových poukázek na newyorské burze NYSE až 24,3 miliardy dolarů. Znamenalo by to nový rekord v akciových emisích firem, které vstupují na veřejný trh. Podle agentury AP to plyne z dokumentů, které v pátek Alibaba podala u Komise pro cenné papíry a burzy (SEC). Podle zdrojů agentury Reuters vstoupí Alibaba na burzu již ve druhém zářijovém týdnu.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Krize je minulostí: Dubaj představila plány na zábavní komplex s Legolandem

Realitní společnost kontrolovaná dubajským panovníkem Meraas Holding představila plány na výstavbu zábavního a rekreačního komplexu ve městě, jehož součástí by měl být i první tematický park Legoland na Blízkém východě. Počáteční práce na projektu v hodnotě 2,7 miliardy USD začaly již v únoru a první fáze projektu má být dokončena v roce 2016. Kromě Legolandu první fáze projektu zahrnuje také park na téma Bollywood, oslavující indický filmový průmysl, a další nazvaný Motiongate Dubai, který slibuje přivést k životu hollywoodské postavy. Dubajští developeři již jednou plánovali v jiné části emirátu výstavbu Legolandu a parku Universal Studios, které měly být součástí širšího komplexu nazvaného Dubailand. Tyto plány však byly stejně jako desítky dalších projektů odloženy nebo zrušeny kvůli globální finanční krizi.

Evropské akcie zahájily týden poklesem, sentiment na trzích určoval páteční neúspěch Donalda Trumpa
18:00

Evropské akcie zahájily týden poklesem, sentiment na trzích určoval páteční neúspěch Donalda Trumpa

Evropské akciové trhy v pondělí zakončily seanci v mínusu. Investoři se vraceli k pátečnímu dění v USA. Neúspěch...
Evropské akcie Shrnutí evropského obchodování
17:27

Ruská automobilka AvtoVAZ hodlá stáhnout své akcie z burzy

Největší ruský výrobce automobilů AvtoVAZ hodlá ještě letos své akcie stáhnout z moskevské burzy. S odvoláním na dva...
Rusko Auta Evropské akcie
Vklady v řeckých bankách klesly nejníže od roku 2001
17:08

Vklady v řeckých bankách klesly nejníže od roku 2001

Vklady v řeckých bankách v únoru klesly o 0,6 procenta na 119,07 miliardy eur. Dostaly se tak nejníže od října 2001,...
Řecko Banky Evropské banky
Pražská burza v pondělí klesla, tabáková firma Philip Morris ČR přišla o procento
16:45

Pražská burza v pondělí klesla, tabáková firma Philip Morris ČR přišla o procento

Pražská burza v úvodu nového týdne uzavřela pod nulou, když index PX odepsal 0,31 % na 979,45 bodu. Dolů ji táhly...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
16:02

Číňané hodlají investovat do pozemků kolem Panamského průplavu

Čínské podniky mají zájem podílet se na rozvoji území kolem Panamského průplavu. Jde o součást čínské obchodní...
Čína Investice
Prezident Zeman jmenuje příští týden Havlíčka ministrem průmyslu
15:31

Prezident Zeman jmenuje příští týden Havlíčka ministrem průmyslu

Prezident Miloš Zeman jmenuje příští týden novým ministrem průmyslu a obchodu Jiřího Havlíčka. Havlíček to řekl po...
Česká republika Politika Průmysl
15:22

Euro se vůči dolaru dostalo na nejvyšší hodnotu od loňského listopadu

Euro se během pondělní seance vyšplhalo až na hladinu 1,09 EUR/USD, což je nejvyšší hodnota od loňského listopadu. Za...
Euro Americký dolar Měny
15:03

Katar hodlá investovat v Británii pět miliard liber

Katar hodlá v příštích pěti letech investovat v Británii 5 miliard liber, a posílit tak obchodní spojení se zemí...
Katar Investice Spojené království
14:42

Evropa by podle ekonomů ve francouzských prezidentských volbách měla doufat ve vítězství Emmanuela Macrona

Prezidentské volby ve Francii jsou již za dveřmi. První kolo očekávaných voleb, které by mohly napovědět o...
Evropská unie Francie Prezidentské volby
Evropská komise schválila fúzi amerických Dow Chemical a DuPont
14:22

Evropská komise schválila fúzi amerických Dow Chemical a DuPont

Evropská komise v pondělí schválila plán sloučení amerických chemických společností Dow Chemical a DuPont. Obě firmy...
Americké akcie Evropská unie Fúze a akvizice
14:00

Ze světa investičních doporučení (27. března)

Které akcie si v pondělí vysloužily pozornost analytiků? Nabízíme přehled vybraných nových a upravených investičních...
Americké akcie Evropské akcie Investiční doporučení
13:39

Britské domácnosti jsou ohledně brexitu pesimističtější než dříve

Britská premiérka Theresa Mayová ve středu aktivuje článek 50 Lisabonské smlouvy, čímž oficiálně zahájí proces...
Spojené království Evropská unie
13:22

Rychle rostoucí trh fintech v Česku dosahuje 5,1 miliardy Kč

Rychle rostoucí trh finančně-technologických společností (fintech), které využívají technologie jako sociální sítě,...
Česká republika Fintech Technologie
13:02

Objem spotřebitelských úvěrů v eurozóně v únoru vzrostl nejvíce za šest let

Objem bankovních úvěrů pro domácnosti v zemích eurozóny rostl v únoru nejrychlejším tempem za více než šest let....
Eurozóna Úvěry Evropská ekonomika
11:59

Dubajská Emaar chce koupit internetového prodejce Souq

Dubajský provozovatel luxusních nákupních center Emaar Malls podal nabídku na převzetí předního arabského...
Blízký a Střední východ Internet Fúze a akvizice
11:39

Americké akcie rostou, malé firmy však příliš důvodů k radosti nemají

Americké akcie od nástupu Donalda Trumpa do prezidentského úřadu nespočetněkrát stouply na nové rekordy, ne všechny...
Americké akcie Donald Trump Spojené státy americké (USA)
11:14

Hyundai zavřela továrnu v Číně, vládne politické napětí

Jihokorejská automobilka Hyundai na týden uzavřela jednu ze svých továren v Číně, uvedla to ve svém pondělním...
Jižní Korea Asijské akcie Auta
Trumpův zeť Kushner povede tým pro správní reformu a inovace
10:51

Trumpův zeť Kushner povede tým pro správní reformu a inovace

Prezident Donald Trump v pondělí oznámí vytvoření nového úřadu s rozsáhlými pravomocemi, jehož úkolem bude reforma...
Donald Trump Spojené státy americké (USA) Politika