Co musíte ráno vědět (2. ledna)

| redakce

Jaká makrodata doplní první obchodní den na vyspělých trzích v roce 2014, jak se bude letos dařit jihokorejskému exportu, kdo nově vládne Velkému jablku a kolik zaplatili dubajští šejkové za největší ohňostroj na světě? To vše musíte ráno vědět.

1. Očekávané události

V Evropě bude čtvrtek dnem indexů nákupních manažerů. Údaje ze zpracovatelského sektoru za prosinec zveřejní například Itálie, Francie, Německo nebo Velká Británie. Se souhrnnými čísly se přidá eurozóna, stranou nezůstane ani Česká republika, která odhalí index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru od společnosti HSBC. HSBC/Markit také zpřesní čínský index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru za prosinec (flash: 50,5 bodu, listopad: 50,8 bodu). Spojené státy zveřejní počet nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti, agentura Markit odhalí index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru, který posléze doplní i údaje institutu ISM. Investoři se také dozví, jak se v USA v listopadu vyvíjely výdaje na stavební projekty.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

2. Čínský průmysl v prosinci zpomalil

Čínský index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru v prosinci klesl na čtyřměsíční minimum 51 bodů (odhad: 51,2 bodu, listopad: 51,4 bodu). Na zpomalení výkonnosti průmyslu se nejvíce podepsaly pokles exportních objednávek a oslabení výroby. "Pokles indexu nákupních manažerů poukazuje na mírné zpomalení ekonomického růstu," poznamenal ekonom Čang Li-kun. "Průmyslová výroba bude mít zřejmě mírně klesající tendenci i v příštích měsících a zpomalovat může i růst exportu. Takový vývoj by znamenal, že se čínské hospodářství stále nachází pod jistým tlakem," dodal.

3. Jižní Korea očekává nejsilnější růst exportu od roku 2011

Jihokorejský ministr obchodu, průmyslu a energetiky Jun Sang-čik očekává, že v roce 2014 jihokorejský export poroste nejsilnějším tempem od roku 2011. Vývoz čtvrté největší asijské ekonomiky by letos podle jeho odhadů měl vzrůst o 6,4 %. Na expanzi jihokorejského vývozu by se nejvíce měly podílet odvětví mobilních telefonů, automobilový a lodní průmysl. "Ekonomika Spojených států se slibně zotavuje a podle odhadů by se mělo dařit i čínskému hospodářství. Tyto faktory by měly k růstu jihokorejského exportu silně přispět," říká Sang-čik. "Limitujícím faktorem zůstává posilování korejského wonu vůči americkému dolaru a japonskému jenu."

4. Analytici: Tuzemské akcie by mohly letos mírně posílit

České akcie by po loňském téměř 5% poklesu mohly v tomto roce mírně posílit. Růst indexu PX ovšem nebude závratný. Shodli se na tom analytici oslovení agenturou ČTK. Mírné zvýšení kurzu by podle nich mohly zaznamenat zejména akcie elektrárenské společnosti ČEZ. "V tomto roce nečekám u tuzemských akcií žádné zázračné zmrtvýchvstání," řekl hlavní analytik společnosti CYRRUS Marek Hatlapatka. Index PX podle něj o několik procent posílí, zajímavější však budou pro investory zahraniční trhy. Banky, které byly v roce 2013 tahouny indexu, jsou relativně férově oceněné, jejich příspěvek k růstu pražské burzy tak očekává jen omezený. Mírně zvednout by se měly akcie ČEZ, ovšem nebude to nic razantního. "Telefónica bude zřejmě stagnovat v očekávání nabídky na odkup akcií ze strany PPF. Ostatní tituly mají příliš malou váhu, než aby výrazněji ovlivnily index PX," dodal Hatlapatka.

Nejlepší a nejhorší české akcie: Na co v roce 2014 (ne)sázet na pražské burze

5. New York má nového starostu, na radnici nastoupil demokrat Bill de Blasio

Na post newyorského starosty ve středu 1. ledna 2014 oficiálně nastoupil demokrat Bill de Blasio, který se stal v pořadí již 109. hlavou americké metropole. V listopadových volbách, v nichž byl jeho hlavním protikandidátem Joseph J. Lhota, získal de Blasio 73,3 % hlasů, a stal se tak prvním demokratickým starostou New Yorku od roku 1993, kdy své působení čele města ukončil David N. Dinkins.

6. Lotyšsko se stalo osmnáctou zemí eurozóny

Eurozóna se o půlnoci z úterý na středu rozrostla o nového člena. Eurem od 1. ledna 2014 oficiálně začalo platit Lotyšsko. Kompletní přechod od lotyšského latu k euru bude nicméně trvat ještě dva týdny. Po tuto dobu se budou obě měny používat společně, při platbě laty však již Lotyši dostanou zpátky pouze eura. Centrální banka bude eura za laty směňovat neomezeně za pevný kurz jednoho eura za 0,702804 latu. Komerční banky budou peníze bez poplatků vyměňovat do konce června 2014.

7. Fiat od fondu VEBA koupí 41,46% podíl v automobilce Chrysler. Stane se jejím jediným vlastníkem

Italská automobilka Fiat oznámila, že od zaměstnaneckému fondu VEBA amerického syndikátu UAW koupí jeho menšinový podíl v automobilce Chrysler. Fiat za 41,46 % akcií Chrysleru zaplatí 3,65 miliardy USD, a stane se tak jeho jediným vlastníkem. Součástí transakce je dále výplata 700 milionů USD fondu VEBA ze strany Chrysleru, k vypořádání tohoto závazku má dojít ve čtyřech ročních splátkách.

Fiat zaplatí fondu Veba 1,75 miliardy dolarů z vlastní hotovosti, zbytek peněz bude uhrazen formou mimořádných dividend. Společnost v rámci zprávy oznámila, že nabytí 41,46 % akcií Chrysleru očekává do 20. ledna a že pro vypořádání transakce nebude nucena přikročit k navyšování kapitálu.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

Bonus

Dubaj světu představila největší ohňostroj historie

K oslavám Nového roku patří okázalé ohňostroje. Dubajským silvestrovským oslavám jen tak někdo konkurovat nemůže. Tamní šejkové nechali do vzduchu o poslední prosincové půlnoci poslat za šest minut neuvěřitelných 400 tisíc raket, čímž se zapsali do Guinessovy knihy rekordů. Dosavadní primát držel Kuvajt, který v roce 2012 při příležitosti 50 let své existence odpálil přibližně 77 tisíc raket. A cena dubajského ohňostroje? 6 milionů dolarů.

reklama
reklama