Co v roce 2013 stálo za akciovou rally a co Amerika může závidět Japonsku

| redakce

Akciový býčí trh v uplynulém roce ve Spojených státech byl charakterizován především růstem ocenění, tedy relativním "zdražováním" akcií vzhledem k ziskovosti firem. Všude to tak ale nebylo. Koneckonců, všude se ani nedalo mluvit o nějaké rally.

Dlouhodobě jsou nepochybně motorem zdravého růstu cen akcií zisky firem. S tím souvisejí i dividendy, které bez růstu zisků také dlouhodobě nemohou růst, aby mohly přispívat k celkovému výnosu akciových investorů.

Krátkodobě jsou ale trhy ochotné platit za jednotlivé tituly různě vysokou prémii v očekávání budoucích zisků. Pokud pak nákupy "předběhnou" reálný růst zisků, roste P/E, tedy poměr ceny akcie a zisku na akcii. A přesně to se loni dělo v USA.

V Japonsku byl ale příběh jiný. Monetární stimulace ekonomiky ze strany Bank of Japan napomohla k reálnému růstu ziskovosti firem, který se tak stal hlavním motorem zhodnocení japonských akcií, z vyspělých trhů loni těch nejúspěšnějších. V dalších regionech bylo zhodnocení akcií skromnější, na mladých trzích dokonce záporné. Pražská burza by mohla vyprávět.

Jak se v roce 2013 poskládaly faktory ovlivňující vývoj cen akcií?
Jak se v roce 2013 poskládaly faktory ovlivňující vývoj cen akcií?
reklama
reklama