9 plus 9: Loňská překvapení a letošní výhledy

| redakce

Analytici předních světových bank po roce zase oprášili své křišťálové koule a začali věštit, co nás na finančních trzích čeká a nemine v roce 2014. Máloco na trhu jde tak, jak očekává konsenzus Wall Street, a letošek nejspíše nebude výjimkou. Jaká byla největší překvapení roku 2013 a co se čeká letos?

9 ohlédnutí za rokem 2013:

1. Netflix

Mediální společnost se oklepala z krize a byla loni nejvýkonnější akcií indexu S&P 500. Akcie Netflixu zečtyřnásobily svou hodnotu.

Netflix - analýza výnosů
Netflix - analýza výnosůZdroj: Bloomberg

Kdo by to čekal? Určitě nikdo z analytiků z Wall Street, kteří jsou za věštění vývoje trhu placení. Podle Thomson Reuters na začátku roku neuvěřitelných 30 z 36 analytiků, kteří Netflix pokrývali, ohodnotilo akcii ubohým "držet" (trh "hold" většinou bere jako mírné "sell") nebo přímo "sell". Před rokem byla jejich průměrná cílová cena pro akcii 68 USD, nyní je 344 USD.

Netflix - doporučení analytiků (leden 2014)
Netflix - doporučení analytiků (leden 2014)Zdroj: Bloomberg

2. Dech beroucí rally amerických akcií

Přestože americké akcie do roku 2013 vstupovaly podle mnoha dlouhodobých ukazatelů již nadhodnocené, zažily boom. S&P 500 narostl zhruba o 30 % a zanechal většinu ostatních indexů daleko za sebou. Kdo by to čekal? Rozhodně ne portfoliomanažeři. Koncem roku 2012 mezi nimi magazín Barron's odhalil posilující medvědí sentiment.

S&P 500 - analýza výnosů
S&P 500 - analýza výnosůZdroj: Bloomberg

3. Larry Summers neuspěl

Velký hráč z Wall Street a Washingtonu je mimo hru. Bývalý ministr financí, ředitel Harvardu, ekonomický poradce Obamy a manažer hedgeového fondu byl začátkem roku favoritem na post šéfa Fedu. V Kongresu se proti němu ale zformovala tvrdá opozice. Jak na prezidenta sílily tlaky, aby jmenoval politicky průchodnějšího kandidáta, byla nakonec vybrána Janet Yellenová.

4. Oživení nemovitostního trhu

Růst dlouhodobých sazeb poháněný silnější ekonomikou vyvolal posun sazeb konvenčních 30letých hypoték zhruba o třetinu (z 3,4 % na 4,4 % ke konci roku podle predikcí asociace hypotéčních bank MBA). Přestože růst sazeb hypoték zvedl náklady na nákupy nových domů, nemovitostní trh nad tím jen pokrčil rameny a pokračoval v zotavování. Ceny domů rostou dále a ignorují předpovědi korekce.

Predikce sazeb 30letých hypoték
Predikce sazeb 30letých hypotékZdroj: Bloomberg

5. Propad ceny zlata

Příznivci investic do zlata dlouho předpovídali katastrofu. Americký dluh prorazil 17bilionovou hranici, vláda přestala na čas fungovat kvůli politické dysfunkci a USA se přiblížily defaultu. Co nato trh se zlatem? Asi to pro něj nebyly dost velké katastrofy, protože cena zlata spadla za rok téměř o 30 %. Byl to jeden z nejprudších ročních propadů od doby, kdy se vedou statistiky.

Dlouhodobý vývoj ceny zlata
Dlouhodobý vývoj ceny zlataZdroj: Bloomberg

6. Boom japonských akcií

Před rokem portfoliomanažeři v průzkumu Bank of America Merrill Lynch prozradili, že nesnášejí japonský akciový trh. Japonské akcie patřily mezi nejnenáviděnější třídy aktiv na světě. Ale co se nestalo? Nový japonský premiér Šinzó Abe spustil expanzivní ekonomickou politiku a rozpoutal rally na akciovém trhu. Nikkei 225, index akcií největších japonských forem, narostl téměř o 60 %.

Nikkei 225 - analýza výnosů
Nikkei 225 - analýza výnosůZdroj: Bloomberg

7. Emerging markets zaostávaly

Ve stejném průzkumu Bank of America Merrill Lynch přední portfoliomanažeři označovali za nejpreferovanější třídu aktiv "rychle rostoucí mladé trhy" jako BRIC, Tchaj-wan nebo Jižní Koreu. Rozvíjející se trhy ale podle indexu MSCI oslabily o 7 % (v dolarovém vyjádření). Negativní výnos investorům nabídly dokonce i po započtení dividend (-4,5 %).

MSCI Emerging Markets Index - analýza výnosů
MSCI Emerging Markets Index - analýza výnosůZdroj: Bloomberg

8. Nový papež

Nikdo neočekával, že papež Benedikt XVI. rezignuje, k něčemu podobnému nedošlo bezmála 600 let. Nikdo ani nečekal, že jeho následník František spustí kritiku současného finančního systému s hesly, jako je "ekonomika vyloučení", "peníze novou modlou" nebo "finanční systém, který vládne, spíše než aby sloužil".

9. Nejvýkonnější trh

Světově nejvýkonnější akciový trh byl podle MSCI ten bulharský, přepočteno na dolary svou hodnotu zdvojnásobil. Dalšími trhy s hvězdnými výkony byly Spojené arabské emiráty (84 % v dolarovém vyjádření), Argentina (73 %) a Zimbabwe (35 %).

A co věstí finanční odborníci z Wall Street pro rok 2014? Jaký je konsenzus? Výhled na letošní rok je dobrý, ale podobně vysoké výnosy jako loni nečekejte. Rizika stále číhají za každým rohem.

Zdroj: Investmentnews.com, Wall Street Journal

reklama
reklama