Burzovní kalendář 13. 1. - 17. 1. 2014

| redakce

V centru pozornosti bude v polovině ledna výsledková sezóna, která se v USA rozjíždí naplno. Údaje o hospodaření za 4Q2013 zveřejní velké americké banky v čele s Goldman Sachs, JPMorgan a Bank of America. Investoři budou sledovat i projevy členů Fedu, kteří by mohli naznačit, jak vyhodnotí nečekaně nízký počet nových pracovních míst v americké ekonomice. Z makrodat zaujmou čísla o inflaci v USA i Evropě nebo americká průmyslová výroba.

USA

13/1 až 17/1 Výsledková sezóna (JPMorgan, Citigroup, Goldman Sachs, Intel a další)

13/1 Federální rozpočet

13/1 Projev člena Fedu Dennise Lockharta

14/1 Maloobchodní tržby

14/1 Dovozní a vývozní ceny

14/1 Podnikové zásoby

14/1 Projevy členů Fedu Charlese Plossera a Richarda Fishera

15/1 Index cen výrobců

15/1 Béžová kniha Fedu

15/1 Projevy členů Fedu Charlese Evanse a Dennise Lockharta

16/1 Index spotřebitelských cen

16/1 Týdenní počet žádostí o podporu v nezaměstnanosti

16/1 Projev člena Fedu Johna Williamse

16/1 Index aktivity filadelfského Fedu

16/1 Index cen bydlení

16/1 Projev šéfa Fedu Bena Bernankeho

17/1 Započatá výstavba

17/1 Průmyslová výroba

17/1 Index spotřebitelské důvěry Michiganské univerzity

Širší indexy mají za sebou další růstový týden. Nejvíce se dařilo indexu Nasdaq, který stoupl o 1,03 %, S&P 500 posílil o 0,6 %, Dow o 0,2 % klesl.

"Trh zůstává překoupený, ale nepotvrzuje prodejní signály. Dokud se index S&P 500 bude obchodovat nad zónou 1 800 až 1 810, býci mají navrch. Sezónní pattern Santa Claus rally je minulostí, nyní teoreticky následuje několik dnů poklesu (takzvaný lednový defekt). Výsledkovou sezónu zahájila jako vždy Alcoa, nicméně to není firma, která by mohla ovlivnit celý trh. V novém týdnu bude už nepochybně zajímavější sledovat hospodářská čísla největších amerických bank," píše ve svém pravidelném technickém komentáři pro Investiční web opční obchodník Josef Košťál.

Události uplynulého týdne si připomeňte zde: Americké akcie předvedly v pátek dokonalou houpačku. Širší indexy uzavíraly v plusu

Nový týden bude patřit výsledkové sezóně, která by se měla rozjet naplno především v bankovním a technologickém sektoru. Čísla o hospodaření za 4Q2013 zveřejní například v úterý JPMorgan a Wells Fargo, ve středu Bank of America, ve čtvrtek Goldman Sachs, Citigroup, Intel a v pátek Morgan Stanley. Přehled všech zveřejňovaných výsledků najdete ZDE.

Výsledky naznačí, zda jsou odhady firemních zisků v roce 2014 nadhodnocené a do jaké míry jsou "přepálené" ceny akcií. "Co se týče dalšího zlepšení vývoje ekonomiky, dlouho se nic nového na trhu nestane. Zatím však není jasné, zda firemní zisky rostou podobně jako trh. To bude další zkouška pro akcie," říká Rick Meckler, prezident LibertyView Capital Management.

Index S&P 500 se obchoduje na 15,6násobku očekávaných zisků, což je více než průměrné P/E 14,1. V roce 2013 posílil index o 29,6 %, ve čtvrtém kvartálu o 9,9 %.

Očekává se přitom, že zisky za 4Q2013 vzrostou o 7,7 % meziročně a tržby se mírně zlepší o 0,4 %. Podle odhadů analytiků, které sesbírala agentura Bloomberg, by zisky firem z S&P 500 měly v letošním roce vzrůst průměrně o 9,5 % (což je dvojnásobek míry růstu z roku 2013) a tržby o 3,9 %.

"Očekávání růstu zisků jsou poměrně ambiciózní. Uvidíme, zda se je podaří naplnit. Výsledky za 4Q2013 však budou velmi různorodé. Třeba maloobchodníci, kterým se dařilo prodávat on-line, vykáží dobrá čísla, ostatní však zůstanou za odhady," myslí si Virginie Robert, spoluzakladatelka investiční společnosti Constance Associés.

Výsledky však nebudou jediným tématem, které bude investory zajímat. Nový týden by mohl přinést částečnou odpověď na otázku, jak bude Fed dále postupovat v utlumování podpory ekonomiky. K měnové politice se vyjádří řada představitelů Fedu včetně dosluhujícího šéfa banky Bena Bernankeho. V pátek totiž investory rozhodila zpráva, že americká ekonomika v prosinci vytvořila nečekaně nejméně pracovních míst za tři roky. Míra nezaměstnanosti přitom klesla na 6,7 %.

Už v pátek vystoupil prezident Fedu v Minneapolis Narayana Kocherlakota, který prohlásil, že centrální banka, jež dostala od Kongresu pověření, aby se zaměřila na ekonomiku s dostatkem pracovních míst a stabilními cenami, by mohla oba tyto cíle naplnit lépe uvolněnější měnovou politikou. "Musíme být velmi opatrní při omezování stimulů," řekl Kocherlakota.

Ve středu bude také zveřejněna Béžová kniha Fedu o stavu americké ekonomiky. Z makroekonomiky pak zaujmou úterní maloobchodní tržby (očekávání +0,1 po +0,7 % meziměsíčně), páteční průmyslová produkce (očekávání +0,3 po +1,1 % meziměsíčně) a spotřebitelská důvěra podle univerzity v Michiganu (očekávání 83,5 po 82,5 bodu).

"Celkově očekáváme, že se investoři zaměří na rozšifrování pátečních údajů o zaměstnanosti a na jejich potenciální dopad na měnovou politiku Fedu. Výsledková sezóna by mohla působit mírnou volatilitu, ale celkově očekáváme boční trend s vlivem jednotlivých výsledků a potenciálně dalších spekulací ohledně makroekonomických dat, která mohou dotvořit očekávání ohledně další politiky Fedu," říká hlavní analytik J&T Banky Milan Vaníček.

Výsledková sezóna začíná: Čísla amerických firem mírně překonají odhady, akcie ale v únoru čeká vystřízlivění

Výsledková sezóna začíná: Čísla amerických firem mírně překonají odhady, akcie ale v únoru čeká vystřízlivění Výsledková sezóna velkých amerických společností začíná. Které sektory by mohly překonat odhady trhu? A jak ...
Akciový býk stárne Akciový býk stárne Akcioví býci již vládnou na trzích téměř pět let. Jenže jejich dominance už je příliš ... 4 akcie, které letos mohou zdražit o 100 % 4 akcie, které letos mohou zdražit o 100 % Akciové výnosy minulého roku bude těžké zopakovat. Wall Street v konsenzu očekává v roce 2014 ... S&P 500: Co nového na třetím a nejvyšším vrcholu tisíciletí? S&P 500: Co nového na třetím a nejvyšším vrcholu tisíciletí? Index S&P 500 za uplynulý rok výrazně posunul své historické maximum. JPMorgan dlouhodobě sleduje jeho ... 3 akcioví rekordmani roku 2013, jejichž vítězný sprint ještě zdaleka neskončil 3 akcioví rekordmani roku 2013, jejichž vítězný sprint ještě zdaleka neskončil Americké akcie mají za sebou mimořádně dobrý rok. Akciím deseti nejlepších firem z indexu S&P ...
reklama
reklama