Stabilita do portfolia aneb Což takhle dát si pivo?

| Jan Sochor

Pražskou burzu by již brzy mohly oživit akcie skupiny Pivovary Lobkowicz, která chystá IPO. Pro českého investora je možnost investovat do výrobce národního nápoje minimálně zajímavá. Jak si ale stojí světové pivovarnické akcie a jak mohou Pivovary Lobkowicz obstát na trhu?

Stabilní akcie s nízkou závislostí na hospodářském cyklu - tak zní obecné hodnocení akcií světových pivovarnických skupin. Už to ale naznačuje, že pokud počítáme s rychlejším zotavením světové ekonomiky, nemusí to být pro pivovary výhoda. Nejrychleji přitom rostou pivní rozvíjející se trhy v Asii nebo Jižní Americe. Důležité tak bude sledovat růst na emerging markets.

"Vzhledem k tomu, že v následujících letech očekáváme růst úrokových sazeb, bude makroekonomické prostředí na pivní akcie působit spíše negativně, a to i přes očekávané dobré ekonomické prostředí. Zmíněný rozvoj spotřeby na rozvíjejících se trzích bude působit proti, na druhou stranu je tento fakt v cenách již zahrnut," říká Aleš Prandstetter, investiční stratég z ČSOB Asset Management, která provozuje fondy investující do pivních akcií.

Velcí vládnou

Výhody pivního odvětví na burze jsou poměrně jasné. Obor je lehce pochopitelný i pro retailové investory, zvláště v tuzemských podmínkách jsou odborníky na pivo téměř všichni. Mentálně jsou tak tyto akcie přístupné širokému spektru investorů. Obvykle jde z pohledu zaměření o poměrně "čisté" podniky, které kromě piva nedělají nic moc jiného.

"Globální trh s pivem je velký, stále roste a otevírá se (meziregionální importy prémiových piv). V globálním měřítku se tedy prostor pro schopné společnosti zvětšuje. Do značné míry může být výhodou absence silnější vazby vývoje trhu na ekonomický cyklus. Vyspělé pivní trhy neklesají primárně z titulu ekonomického zpomalení, ale vlivem jiných dlouhodobějších faktorů, rychle se rozvíjející země naopak vykazují růst spotřeby," říká Karel Potměšil, analytik ze společnosti CYRRUS.

Obor nicméně skýtá nemalé hrozby. Západní trhy jsou poslední dobu charakterizovány poklesem spotřeby, ať již z titulu prostého nasycení a rostoucí konkurence substitutů, nebo z důvodu vyššího tlaku na zdravější životní styl. Je také potřeba si uvědomit, jak výjimečná je česká pivní kultura. Jsou i země, kde je spotřeba piva omezována vládou. "To se děje v některých islámských zemích. Stejné omezování spotřeby vidíme v Rusku, nám kulturně nepochybně bližším, kde vláda argumentuje zdravotními důvody," říká Prandstetter.

Analytici proto doporučují zaměřit se na největší hráče na trhu, jako jsou Anheuser-Bush InBev (majitel Staropramenu), SABMiller (majitel Prazdroje) nebo kanadský Molson Coors. Tyto firmy totiž dokáží vzhledem ke své velikosti dlouhodobě diverzifikovat výše zmíněná rizika.

"Ovládají pravidelně celé nové trhy akvizicemi předních místních společností (často s ne zcela využitými kapacitami, tedy s prostorem pro navyšování výstavu bez dodatečných investic), míří dlouhodobě na rostoucí trhy (zvláště do Latinské Ameriky a Asie), dokáží z akvizic těžit nákladové i výnosové synergie, budují portfolia globálních i místně silných značek, tedy zde bych se měl jako investor setrvale na pozoru. Lokální hráči mohou být zajímaví, nicméně v konkrétním případě je už potřeba blíže znát místní podmínky a konkrétní strategii podniku na daném trhu," říká Potměšil.

Zrádné Rusko

I mezi velkými hráči najdeme rozdíly. Zatímco největší společnost na trhu Anheuser-Bush InBev a kanadský Molson Coors předvedly loni velmi slušný růst (+23 % a +34 %), SABMiller a Carlsberg posílily jen v řádu jednotek procent, Heineken dokonce ztratil. Firmy se tak liší i v ocenění podle ukazatele P/E a ukazatele PEG, který bere v úvahu i růst zisků.

FirmaOdhadované P/E 2013Odhadovaný zisk na akcii v USDPEGDividendový výnosPrůměrné doporučení*
Anheuser-Bush22,24,7363,261,54 %1,7
SABMiller20,072,131,912,38 %2,6
Molson Coors13,853,992,872,39 %2,9
Heineken17,13,782,131,94 %4
Carlsberg16,56,851,140,97 %3

* Číslo udává průměr investičních doporučení (1 - strong buy, 5 - strong sell)

Z tabulky je patrné, že největší dva hráči na trhu, tedy Anheuser-Bush a SABMiller, jsou proti trhu výrazně nadhodnocení. Po zohlednění růstu zisků je na tom SABMiller výrazně lépe. Obě firmy přitom patří k těm, kterým by se dle doporučení analytiků mělo dařit více než Heinekenu nebo Carslbergu, u kterých jsou doporučení spíše "držet" nebo "prodat".

Nižší P/E je způsobeno samozřejmě i horším výkonem v roce 2013. Nečeká se přitom, že by Heineken a Carlsberg letos předvedly oslnivý výkon. Heineken se potýká s poklesem poptávky ve střední a východní Evropě, především v Rusku. Kvůli tomu dokonce snížil odhad celoročního zisku za rok 2013, který prý proti roku předchozímu mírně klesne. Ruský trh potrápil i dánský Carlsberg. Ten snížil svou prognózu pro Rusko, pro celý trh však nechal v platnosti růst čistého zisku v řádu procent. Rusové tak Heineken a Carlsberg trápí, zvýšili totiž daně z piva, omezili reklamu a přeřadili pivo z kategorie potravin mezi alkoholické nápoje.

Heineken
Zdroj: Bloomberg

Ze střední a východní Evropy přitom Carlsbergu plyne více než čtvrtina tržeb. Firma se tak chce více zaměřit na Asii. Heineken zase chystá nové produkty. "Hodnotový investor by mohl nakoupit akcie Heinekenu nebo Carlsbergu, protože jsou poměrně levné. Jenže růst provozního zisku je nízký a ještě to tak nějaký čas zůstane," říká analytik z Liberum Capital Pablo Zuanic. Obě firmy totiž mají z Evropy (západní i východní) velkou část tržeb a budou muset zvyšovat podíly na nových trzích.

Carlsberg
Zdroj: Bloomberg
  • 1
  • 2
reklama
reklama