Vyspělé vs. mladé trhy? Kdepak souboj!

| redakce

Od doby, kdy začal Fed omezovat kvantitativní uvolňování, analytici radí prodávat aktiva z rozvíjejících se trhů a nakupovat akcie z vyspělých regionů. Co když ale oba světy nejsou tak úplně v opozici?

Silné vyspělé akciové trhy a těžký rok pro emerging markets. Skutečně?

Piyush Gupta, šéf DBS Group, na tuto v současnosti často omílanou tezi upozorňuje klienty. "Souhlasím s polovinou tohoto tvrzení. Věřím, že dojde k oživení na vyspělých trzích," vysvětluje, "nejsem ale z táboru těch, kteří považují světové trhy za hru s nulovým součtem a předpokládají, že pokud se bude dařit vyspělým trhům, doplatí na to emerging markets."

Po většinu roku 2013 se nicméně trhy podle výše uvedeného hesla chovaly. Dobré výsledky měly americké, japonské a evropské akcie, mladé trhy zaostávaly. Gupta ale neočekává, že by měl tento stav pokračovat. "Když se důvěra dostane na určitý stupeň (obzvláště v USA s jejich velkou investorskou komunitou), pak se optimismus šíří do celého světa," říká šéf DBS a vysvětluje, že převládá všeobecný pohled, že v případě růstu sazeb dolary a ostatní kapitál opustí Asii, úvěrové podmínky se zpřísní, a tím pádem bude mít region problém.

Asie zažila pět let růstu bez potřeby poptávky Západu. Růst podle Gupty přichází z domácí spotřeby a poptávky. Navíc "demografická dividenda" plynoucí z mladší asijské populace, urbanizace a rozvoj infrastruktury budou poptávku v regionu výrazně podporovat.

Gupta pochybuje o tom, že by takzvaný exit Fedu měl vést k odlivu prostředků z mladých trhů. V této souvislosti upozorňuje na zajímavou skutečnost, že 85 % peněz v rámci QE stejně "přistálo" zpátky na účtech Fedu. "Firmy a banky v USA sedí na hromadách peněz, nenechaly peníze pracovat," vysvětluje. "Když získají větší důvěru v ekonomiku a budou chtít peníze využít, kam je pošlou? Myslíte si, že světové investiční společnosti budou masivně investovat jen do USA a Evropy a nealokují žádný kapitál v Asii?"

Pesimismus ohledně emerging markets je přehnaný

Ostatní finančníci také podle všeho pesimismu ohledně rozvíjejících se trhů odolávají. "Zatímco mladé trhy jako investice poslední roky příliš investory neuspokojovaly, lidé ignorovali fakt, že mladé trhy stále rostou rychlejším tempem než vyspělý svět," říká Richard Titherington, šéf pro rozvíjející se trhy v JPMorgan Asset Management. "Kolem Japonska rostoucího o 1 % je rozruch, ale v případě Číny rostoucí o 7 % převládá pesimismus."

Nekonvenční monetární politiky USA, eurozóny a Japonska jsou podle Titheringtona brzdou pro rozvíjející se trhy, protože ty nic takového nepotřebují. I když je ve svém výhledu mnohem optimističtější oproti konsenzu, není si jist, zda akcie na mladých trzích předeženou své konkurenty z vyspělých trhů. "Pokud americké akcie zopakují zhodnocení o 20 nebo 30 %, lze to samé čekat od mladých trhů? Předstihnou aspoň samy sebe, tedy svůj loňský výkon?" zamýšlí se Titherington. "Myslím, si že ano. Když nakupujete něco, co je levné, má to obvykle tendenci k návratu ceny k průměru, tedy ve váš prospěch."

Zdroj: CNBC

reklama
reklama