Tři slova, která odtrhla akcie od reality

| redakce

Páté narozeniny býčího akciového trhu se blíží. Posilování akcií na vyspělých trzích mnohé překvapilo, především pak v posledních zhruba dvou letech. Poslední 10% nebo hlubší korekce na americkém trhu se například datuje do léta 2011. Politických i ekonomických nejistot přitom od té doby investoři museli skousnout docela dost.

"Trhy podle mě přestaly citlivě reagovat na ekonomická překvapení díky třem slovům: cokoli bude potřeba," míní tržní stratég Gerard Minack. "Slabé makro již nevyvolává pocit nejistoty nebo systémové hrozby."

26. července 2012 pronesl Mario Draghi, šéf ECB, klíčovou větu: "V rámci svého mandátu udělá ECB, cokoli bude potřeba, aby ochránila euro. A věřte mi, bude to stačit." To zvrátilo krizi v eurozóně a navždy změnilo měnovou politiku.

Centrální banky podporují ekonomiky jednotlivých zemí. "Trhy jako by se nyní domnívaly, že se vrátily staré pořádky. S tím tak úplně nesouhlasím," pokračuje Minack. Ačkoli ekonomická data v uplynulých dvou letech byla velice kolísavá, pro akcie existoval v podstatě jen jediný směr - vzhůru. Vedle Draghiho "bianco šeku" na záchranu eura k tomu nepochybně přispěla také politika Fedu, která způsobila donedávna převažující tržní mechanismus "špatná zpráva z ekonomiky = dobrá zpráva pro akcie, protože bude déle pokračovat kvantitativní uvolňování".

Akcie na vyspělých trzích již dva roky posilují bez ohledu na makrodata
Akcie na vyspělých trzích již dva roky posilují bez ohledu na makrodata

Zdroj: Business Insider

reklama
reklama