10 zásadních témat, která letos budou zajímat investory na mladých trzích

10 zásadních témat, která letos budou zajímat investory na mladých trzích

| redakce

Výhledů pro americkou ekonomiku nebo eurozónu již bylo dost. Co se více zaměřit na mladé trhy, které mnozí investoři kvůli jejich slabšímu výkonu opomíjejí? Nad čím v regionu emerging markets visí nejvíce otazníků?

1. Budou čínské sazby dále růst?

Někteří si myslí, že jediným důvodem pro loňský neúspěch mladých trhů byly obavy z exitu Fedu. Přitom od poloviny roku znepokojovala investory situace na čínském peněžním trhu. Tlaky koncem roku zesílily a vyvstaly otázky, zda bude Čína schopna nastavit přísnější podmínky na peněžním trhu po masivní úvěrové expanzi z posledních let.

2. Bude čínský jüan pokračovat v posilování?

V roce 2013 bylo v regionu těžké hledat silný rostoucí trend kdekoli jinde než na japonském akciovém trhu. Ve stínu indexu Nikkei ale trochu neprávem zůstává čínská měna, která posiluje prakticky bez korekcí. V roce 2014 přetrvávají důvody týkající se obchodní bilance země, což hovoří v prospěch posilování jüanu. Tato jednosměrka navíc podněcuje zbytek světa k dalšímu půjčování peněz Číně.

3. Bude se "velká rotace" týkat také mladých trhů?

Každý o tom mluví: Velcí hráči prodávají americké státní dluhopisy a nakupují S&P 500. Mohlo by se to samé týkat také rozvíjejících se trhů? Světoví investoři koneckonců mají stále mladé trhy ve svých portfoliích podváženy a v rámci této pozice inklinují více k dluhopisům. Lze jen těžko argumentovat, že by byly akcie firem z emerging markets příliš drahé.

4. Další zklamání z měn zemí v regionu?

Posledních několik let se měnám rozvíjejících se zemí nedařilo. Důvody byly spojeny s klesajícím rozdílem mezi ekonomickým růstem vyspělých regionů a mladých trhů. Nyní se ale začínají objevovat signály, že se "nůžky přestaly zavírat", takže by se snad měnám na mladých trzích mělo dařit o něco lépe.

5. Zůstane riziko defaultu států z regionu nízké?

S výjimkou obvyklých "podezřelých" (Argentina, Venezuela a Ukrajina) nejsou v případě emerging markets obavy z bankrotů států na místě. Fiskální pozice zemí jsou vcelku dobré, což by se nemělo změnit, pokud se soukromé sektory (a banky) nedostanou do situace, že by potřebovaly záchranné půjčky po velkém dluhovém boomu posledních let.

  • 1
  • 2
reklama
reklama