Abeceda geopolitického rizika na rok 2014: Čeho by se investoři (ne)měli bát

| redakce

Slovníček krizových oblastí by měl patřit ke standardní výbavě každého investora. Vývoj v posledních letech totiž ukazuje, že "mávnutí motýlích křídel" na jedné straně světa stále více ovlivňuje finanční trhy na té druhé. Proto jsme se na začátku roku rozhodli sestavit seznam míst, která stojí za pozornost. V některých případech jde o staré známé, v jiných jsme se snažili ukázat na méně diskutované, ale přitom podobně zajímavé a závažné události a trendy.

Afghánistán

Spojenecké jednotky mají letos zemi opustit. Otázkou je, zda a do jaké míry dokáže fungovat bez nich. Jistou (de)stabilizační roli sehrají regionální mocnosti, které mají o Afghánistán zájem kvůli nerostnému bohatství a strategické poloze. V případě, že dojde k implozi, může země rozbouřit už tak volatilní region. Do světa pak Afghánistán může začít posílat zase o něco více tvrdých drog a ještě tvrdších fanatiků.

Británie

Skotské referendum s největší pravděpodobností skončí neúspěchem separatistů. Už samotný plebiscit by nicméně mohl povzbudit choutky fanoušků osamostatnění dalších evropských regionů. V Británii jde o Walesany, na kontinentu například o Katalánce nebo ligu severoitalských států. Navíc může jít o lakmusový papírek, který napoví, jak se Británie nakonec postaví k EU.

Čína

Prezident Si Ťin-pching se snaží za pochodu redefinovat ekonomický a sociální model druhé největší ekonomiky světa. To lze přirovnat k chůzi po laně, z něhož může zemi do propasti chaosu shodit i ten nejmenší poryv větru. Pod ním si lze představit mimo jiné výraznější ochlazení ekonomiky, růst sociální nerovnosti, kriticky vysokou míru znečištění životního prostředí, kostlivce ukryté v šedé bankovní zóně nebo bující korupci.

Džibuti

Tento africký státeček střeží vstup do Rudého moře. V porovnání se svými sousedy – Etiopií, Eritreou, Somálskem a Jemenem (přes moře) – je na pohled stabilní. Snahy vlády angažovat se v domácích záležitostech okolních zemí to ale mohou změnit. Nervozita po útocích na obchodní dům Westgate v keňském hlavním městě Nairobi proto i v Džibuti roste, což přispívá k tomu, že žádný kapitán lodi proplouvající touto oblastí nespí klidně.

Egypt

Nejlidnatější země arabského světa nadále hledá stabilní základ, na kterém by stála. Probíhající volby, které Muslimské bratrstvo, jedna ze dvou klíčových skupin v zemi, bojkotuje, na tom takřka jistě nic nezmění. Z toho vyplývající nestabilita podbarvená náboženským pnutím může opět o něco zvýšit tlak v papiňáku zvaném Blízký východ. Samotná hrozba exploze může přiškrtit Suezský průplav.

Filipíny

Donedávna miláček investorů jako by se zprotivil bohům. Minulý rok zemi postihl tajfun, na začátku letošního roku ji zasáhly ničivé povodně. Filipínce navíc letos šokoval útok granátem na školu na jihu země, který připomněl potenciálně destabilizující spodní proud tvořený islamisty a komunisty. Sečteno a podtrženo, Filipíny jsou další nestabilní zemí v Jihočínském moři, které je samo o sobě místem stále ostřejších střetů.

Grónsko

Globální oteplování postupně odkrývá bohatství dlouho skryté pod ledem (nebo tomu alespoň mnohé mocnosti a korporace věří). Dlouho zapomenutý ostrov, který si na Dánsku vydobývá stále více svobody, se toho snaží využít. Ekologické iniciativy varují, že v chatrném prostředí může dojít ke katastrofě. Nejen ony ale vidí Grónsko (a vody kolem něj) jako novodobý Klondike. Ti, kteří si na něj brousí zuby, vítězí.

reklama
reklama