Co musíte ráno vědět (17. ledna)

| redakce

Jak burzy reagovaly na zveřejněné hospodářské výsledky a makrodata, proč je pátek přelomovým dnem pro společnost Apple a jaká nebezpečí číhají na děti v on-line prostoru? To vše musíte ráno vědět.

1. Americké akcie ve čtvrtek trpěly kvůli bankám a řetězcic Best Buy

Americké akciové trhy do čtvrtečního obchodování vstupovaly s mírnými ztrátami a index S&P 500 sklouzl z rekordu, na který se ve středu vyšplhal. Ze tří nejvýznamnějších amerických akciových indexů se nad nulu dokázal během dne probojovat pouze technologický Nasdaq, který nakonec s mírnými zisky i uzavřel. Wall Street dolů výrazně srážel téměř 30% propad akcií maloobchodního řetězce Best Buy a oslabovaní akcií velkých bank jako Goldman Sachs nebo JPMorgan Chase. Investoři zvažovali dopad zveřejněných makrodat a výsledky firem, které v některých případech příjemně překvapily. Goldman Sachs svými čtvrtletními finančními výsledky sice překonala odhady analytiků, její ziskovost však ve čtvrtém čtvrtletí meziročně výrazně klesla. Očekávání trhu naopak nedokázala naplnit Citigroup.

Dow oslabil o 0,39 % na 16 417,01 bodu a klesl i širší S&P 500, který uzavřel se ztrátou 0,13 % na 1 845,89 bodu. Mírně naopak posílil technologický Nasdaq, a to o 0,09 % na 4 218,69 bodu. Nejvíce ve čtvrtek odepisovaly finanční tituly a sektor cyklického spotřebního zboží. Dařilo se naopak titulům ze sektorů základních materiálů, služeb a zdravotnictví.

Nevydařenou obchodní seancí si prošly akcie maloobchodního řetězce Best Buy (-28,59 %), které se po oznámení slabých předvánočních prodejů staly dokonce nejslabším titulem z indexu S&P 500. Společnost také odhaduje, že se jí ve čtvrtém čtvrtletí zhoršila zisková marže.

Jeff Gundlach k roku 2014: Peníze se dají vydělat na zlatě a těžařích, trh se bude točit kolem Fedu

15 let překonával trh. Nyní prozrazuje, co letos čekat od akcií

2. Evropské akcie ve čtvrtek sklouzly z šestiletých maxim

Evropské akcie ve čtvrtek ztrácely, regionální index Stoxx Europe 600 sklouzl z šestiletého maxima a pohyboval se lehce pod nulou. Britský FTSE 100 ztratil 0,07 %, francouzský CAC 40 0,30 % a německý DAX 0,17 %. Nejvíce se dařilo sektoru základních materiálů, potravinářským firmám a sektoru zdravotní péče, ztrácely naopak telekomunikace, technologický sektor a banky.

Ekonomové na nože: Je eurokrize za námi, nebo se vlastně nic nezlepšilo?

3. Pražská burza ve čtvrtek odevzdala předchozí zisky

Index PX ve čtvrtek ztratil 0,96 % na 1 025,75 bodu. Burzu dolů táhly především bankovní tituly. Nejobchodovanější akcií byla Komerční banka, která se sama postarala o polovinu zobchodovaného objemu na celé burze a ztratila 2,86 % na 4 381 Kč. Druhým nejčastěji obchodovaným titulem byla Erste Group Bank, jejíž akcie zlevnily o 1,38 % na 790,70 Kč. Na třetí příčce se podle zájmu ve čtvrtek umístil ČEZ, který podražil o 0,56 % na 517,90 Kč. Telefónica C.R. zpevnila o 0,37 % poté, co Evropská komise schválila prodej společnosti PPF, která ke zprávě doplnila, že plánuje dovršit převzetí českého operátora do konce ledna. Přes dvě procenta připsala i Fortuna, která oznámila, že díky olympijským hrám a mistrovství světa ve fotbale v Brazílii očekává v roce 2014 vyšší zisk.

Pražská burza v roce 2014: Dividendové tituly ano, rtuťovité akcie jako NWR ne a ČEZ s otazníkem, radí Petr Hlinomaz z BH Securities

4. Očekávané události

Spojené státy zveřejní započatou výstavbu a průmyslovou výrobu a Michiganská univerzita předběžné výsledky průzkumu spotřebitelské důvěry za leden. Spojené království vydá zprávu o maloobchodních tržbách a Česká republika odhalí vývoj na běžném účtu. Hospodářská čísla za minulý kvartál odhalí například Morgan Stanley, General Electric nebo Gazprom. Odhady pátečních výsledků naleznete ZDE. Co investoři sledují v průběhu celého týdne, zjistíte v našem burzovním kalendáři.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Varšavská burza doufá, že se ještě letos spojí s Vídní

Varšavská burza doufá, že se dohodne na spojení s vídeňským akciovým trhem ještě v letošním roce. Řekl to ve čtvrtek šéf varšavské burzy Adam Maciejewski. Skupina CEE Stock Exchange Group, která ovládá vídeňskou i pražskou burzu, začala předběžně jednat o spolupráci a případně i o spojení s Varšavou loni.

6. Evropská komise schválila prodej Telefóniky C.R. Kellnerově PPF

Evropská komise ve čtvrtek dala zelenou koupi společnosti Telefónica Czech Republic investiční skupinou PPF. Oznámila to tisková služba komise. Skupina Petra Kellnera podepsala smlouvu s Telefónikou o koupi 65,9 % společnosti za 63,6 miliardy Kč počátkem listopadu, akvizice zahrnuje také 100% podíl ve slovenské Telefónice.

7. USA: Chystaný evropský fond pro krachující banky je nedostatečný

Spojené státy mají obavy, že Evropa nepostupuje dost rázně v procesu uzdravování bank. Podle agentury Reuters to ve čtvrtek prohlásil americký ministr financí Jack Lew. Dohoda o vytvoření společného fondu pro řešení budoucích krachů bank, ke které nedávno dospěli evropští politici, je podle něj sice důležitá, ale nedostatečná.

Ohnutá německá záda, nebo rozpad společné Evropy? 4 důvody, proč bankovní unie zatím nic neřeší

8. Přímé zahraniční investice v Číně loni vystoupily na rekord

Přímé zahraniční investice v Číně loni vzrostly o 5,3 % na rekordních 117,6 miliardy dolarů. Oznámilo to ve čtvrtek tamní ministerstvo obchodu. Zpráva podle analytiků ukazuje, že investoři mají v druhou největší ekonomiku světa nadále důvěru.

9. Francie prodala 1% podíl v Airbusu za 451 milionů eur

Francouzská vláda prodala zhruba jednoprocentní podíl v evropském výrobci letecké techniky Airbus Group za 451 milionů eur. Oznámil to ve čtvrtek francouzský ministr financí Pierre Moscovici. Vláda, která o záměru část akcií prodat informovala ve středu, se v poslední době snaží prodejem státního majetku zlepšit stav veřejných financí.

10. China Mobile začne v pátek prodávat iPhony. Prémiový model iPhone 5S bude stát 5 288 jüanů

Dlouho očekávaná dohoda mezi společnostmi Apple a China Mobile vyvrcholí v pátek zahájením prodeje iPhonů v Číně. Prémiový 16GB model iPhone 5S bude stát podle prohlášení firem 5 288 jüanů, tedy zhruba 874 USD. Přístup na čínský trh, kde může Apple oslovit 760 milionů zákazníků, je pro firmu dalším důležitým krokem v expanzi. China Mobile v týdnu oznámila, že už obdržela přibližně 1,2 milionu předběžných objednávek, přesná čísla ale ještě neměla k dispozici.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

Bonus

Víte, kdo si chatuje s vašimi dětmi?

Nezisková organizace Innocence en Danger, která bojuje proti zneužívání dětí, odstartovala reklamní kampaň, jež vás přinutí přestat používat emotikony označované jako "smajlíci". Snaží se upozornit rodiče s heslem "Kdo si skutečně chatuje s vaším dítětem?" na nebezpečí, které pro děti představuje internet. Nikdy nevíte, kdo se může skrývart za přezdívkami v on-line prostoru.

Reálný emotikon (Zdroj: Innocence En Danger)
Reálný emotikon (Zdroj: Innocence En Danger)
Reálný emotikon (Zdroj: Innocence En Danger)
Reálný emotikon (Zdroj: Innocence En Danger)
reklama
reklama