Jeff Gundlach k roku 2014: Peníze se dají vydělat na zlatě a těžařích, trh se bude točit kolem Fedu

| redakce

Uznávaný manažer a odborník na dluhopisy Jeff Gundlach z DoubleLine vstupuje do roku 2014 s otevřeným hledím. Akcie budou volatilnější než loni, příležitostí ale bude stále hodně. Z názorů Wall Steet si mnoho nedělá.

Gundlach se pro letošní rok naplno zařadil mezi kontrariány. Zatímco Wall Street předpokládá, že bude akciová jízda z loňského roku pokračovat (i když v omezené míře), Gundlach varuje před vyšší volatilitou spojenou s předpokládaným postupným omezováním kvantitativního uvolňování. Margin debt, tedy objem půjček na nákupy akcií, je na NYSE rekordní, což je také spíše varovný signál.

Co s cenami akcií udělá ústup od kvantitativního uvolňování?
Co s cenami akcií udělá ústup od kvantitativního uvolňování?

Loni byly americké akcie nebývale stabilní ve své cestě za historickými rekordy, v jejichž blízkosti se nyní nacházejí. Největší pokles v rámci roku 2013 byl stále čtvrtý nejmenší za desítky let.

Největší pokles v rámci roku byl v roce 2013 minimální, letos čekejme větší volatilitu
Největší pokles v rámci roku byl v roce 2013 minimální, letos čekejme větší volatilitu

Výnosy z desetiletých amerických dluhopisů se aktuálně pohybují mezi 2,8 a 3 %. Většina ekonomů předpokládá jejich růst během roku alespoň na 3,4 %, Gundlach ale v nejbližších týdnech vyhlíží spíše jejich pokles na 2,5 %. Výnosová křivka v USA je hodně strmá, podle uznávaného experta na dluhopisy už příliš strmější nebude.

Ceny komodit v roce 2013 postupně mírně klesaly, a to poměrně stabilně (Gundlach sleduje Thomson Reuters/Jefferies CRB Commodity Index). Tato stabilita ho vede k názoru, že se letos na komoditním trhu můžeme dočkat překvapení, která vyvolají větší kolísání cen.

Samostatnou kapitolou je zlato, které má za sebou nejhorší rok za 30 let. Většina trhu zlatu příliš nevěří, medián odhadů je nyní na 1 220 USD za unci, Gundlach ale věří, že se kov letos podívá minimálně na 1 350 USD za unci. "Vydělat se bude dát i na akciích těžařů," doplňuje známý manažer.

Vyloženě spekulativními tipy z dílny DoubleLine Capital jsou pro letošní rok dluh Portorika a společnosti J.C. Penney, která prochází velice složitým obdobím i na burze. "Kdo má žaludek na obrovskou volatilitu, může zkusit vydělat na těchto dluzích," upozorňuje Gundlach na to, že opravdu nejde o investici pro každého.

Z velkých firem se mu stále relativně líbí Apple. "Může klidně zdražit nad 600 USD za akcii. Může, více k tomu nelze říci," usmívá se Jeff Gundlach.

Na měnovém trhu se DoubleLine nepouští "máminy sukně". "Americký dolar bude nepochybně patřit k tomu nejlepšímu na trhu. Naše portfolio je striktně denominované v dolarech," říká dluhopisový guru. Naopak se mu nelíbí bitcoin, a to ani jako spekulace. Riziko zpomalení pak vidí na americkém realitním trhu.

Zdroj: DoubleLine Funds

reklama
reklama