O bitcoinu s legendou: Co všechno jste chtěli vědět a (ne)báli se zeptat

| Roman Chlupatý

Bitcoin nedává investorům spát. Měna, která se objevila před pěti lety na šedavé periferii, proto začíná hýbat i jádrem středního proudu, tedy Wall Street. Čerstvě to potvrdila Wells Fargo, která na příští týden svolala zástupce největších finančních institucí a regulátorů s cílem dohodnout se, jak k bitcoinu přistupovat. Mnohé o této kryptoměně totiž zůstává neznámé a neprozkoumané i těmi, kdo po ní pokukují. Částečně proto, že stále není uživatelsky příliš přístupná, říká guru české bitcoinové komunity Marek Palatinus.

Bitcoin stál před třemi měsíci 200 dolarů. V prosinci se vyšplhal na 1 200 dolarů, následně se zřítil k pěti stovkám, aby opět atakoval tisícovku. Je to investice, nebo spíše hazard?

Marek Palatinus
Marek Palatinus

Bitcoin je opravdu velmi rizikový. Ty cenové výkyvy jsou, dovolím si tvrdit, o řád vyšší než u čehokoli jiného. Pokud se ale člověk na investici do bitcoinu podívá jako na vysoce rizikovou, se všemi důsledky, které z toho vyplývají, proč by ji neměl udělat.

Od listopadu je možné bitcoin ve Vancouveru koupit z prvního bitcoinového bankomatu na světě. Od té doby se podobné mašiny objevily v dalších čtyřiadvaceti zemích. Kdy dorazí k nám?

O bankomatu, který by měl přijít do České republiky, mám jen mlhavé informace, takže spekulace o jeho zavedení nemohu potvrdit ani vyvrátit. Každopádně je pravděpodobné, že se tu dříve či později objeví, popularita bitcoinu je totiž značná. Nyní je nejbližší bitcoinový bankomat v Bratislavě.

Ze zmíněného bankomatu ve Vancouveru během prvního dne lidé vytáhli bitcoiny za deset tisíc dolarů. Svědčí to o popularitě této kryptoměny a nebo spíše o umně provedeném PR?

Bankomat nabízí asi nejjednodušší způsob nákupu bitcoinů. Člověk přijde, vloží bankovky, přiloží k bankomatu chytrý telefon s bitcoinovou aplikací a bankomat mu do ní bitcoiny okamžitě převede. Je to jednoduché a v porovnání se situací před rokem, kdy bylo potřeba najít někoho, kdo vám bitcoiny prodal, případně se registrovat na bitcoinových burzách, mnohem jednodušší.

Kurz bitcoinu se mění prudce a často. Není tedy výběr z bankomatu tak trochu jako ruleta, za kterou si navíc provozovatel například ve Vancouveru nechá platit 3 % hodnoty transakce?

Kurz, který bankomat nabízí, se na něm zobrazuje. Je zhruba o procento nebo dvě vyšší, než je aktuální kurz na bitcoinové burze MtGox. Je důležité zdůraznit, že přirážku si nastavuje provozovatel bankomatu, takže se může lišit jak v čase, tak bankomat od bankomatu.

Bitcoin
Bitcoin

Mám bitcoiny v mobilu, ale co dál? Jeden americký pár nedávno navštívil tři kontinenty a za cestu, jídlo i spaní platil bitcoiny, i ty nejběžnější věci ale prý byly komplikované.

Bitcoin je měna, která roste zdola, tedy od nadšenců. Žádný stát nevynucuje akceptaci bitcoinu. Není zde ani žádná velká organizovanost, neexistují žádné nadace na podporu bitcoinu. V Americe existuje Bitcoin Foundation, ale ta se spíše stará o technický běh sítě. To znamená, že přijímání bitcoinu v obchodech se šíří zvolna. Jen v Americe ale bitcoin akceptují již řádově desítky tisíc obchodů.

Bude tedy blízká budoucnost bitcoinu o jeho prorůstání do reálné ekonomiky, o růstu počtu míst, která ho přijímají? Nebo se bude měnit i bitcoin a servis s ním spojený?

V současnosti je bitcoin pro běžného člověka, který nemá zkušenost s počítači a nerozumí bezpečnosti, jen těžce použitelný. Jde tedy o přiblížení bitcoinu lidem. Proto například pracujeme na hardwarové peněžence, která má eliminovat problém zajištění koncových počítačů. Loni se totiž objevilo poměrně dost případů ukradených bitcoinů, ať už z webových peněženek, nebo přímo od uživatelů. Právě hardwarová peněženka by měla posunout zabezpečení běžného uživatele mnohem dále.

Někteří lidé jsou vůči bitcoinu skeptičtí i kvůli jeho původu. Neví se ani to, zda je Satoši Nakamoto, který je pod projektem podepsán, jeden člověk. Co si myslíte vy?

Podle mě bitcoin vytvořila skupina lidí. Bitcoin a jeho idea totiž od začátku propojují mnoho odlišných oblastí lidského vědění a z mého pohledu prostě není možné vše najednou nejen znát, ale hlavně zkombinovat do funkčního systému. Na druhou stranu, ono to vlastně není důležité. Je to zajímavost, ale dnes už je to tak, že bitcoin opravdu jede sám na sebe. To, že Satoši odešel z bitcoinové komunity, výrazně pomohlo bitcoinu a jeho důvěryhodnosti, byť to bylo pro mnoho lidí překvapivé. Ukázalo se, že decentralizovaný projekt měny dokáže existovat bez jakéhokoli řízení a bez otce zakladatele.

reklama
reklama