Zabijáci akcií připraveni k útoku

Zabijáci akcií připraveni k útoku

| redakce

Řada povahových rysů typických pro smetánku z Wall Street může snadno pohřbít očekávaný býčí trh v roce 2014. Jaké to jsou, prozrazuje zarytý pesimista a bývalý investiční bankéř z Morgan Stanley Paul B. Farrell.

Býci dovádějí, optimisté se usmívají a konsenzus investičních guruů předpovídá letos akciím 18% zhodnocení. Ani očekávaného zvyšování úrokových sazeb se nezaleknou. Od roku 2008 banky vydělaly díky levným Bernankeho penězům obrovské peníze a najdou si další příležitosti, jak ještě více zbohatnout na úvěrech pro Main Street, až nová šéfka Fedu Yellenová omezí odkupy dluhopisů a zvedne sazby. Optimisté si v duchu opakují to samé staré přísloví Wall Street jako vždy na vrcholu cyklu: "Trend je můj přítel."

Trend je přítel do chvíle, než se obrátí

Loni se dokonce i dluhopisový guru Bill Gross nedržel svých vlastních rad a přehnal to se svým 2bilionovým impériem, pokud šlo o rizika. "Grossův omyl ohledně exitu Fedu se šíří napříč fondy Pimco", "Největší pokles za poslední dvě dekády" - tyto a další titulky přinášel Bloomberg, když dluhopisový král vykázal loni zhruba 2% ztrátu. Důvodem byl konec 30letého býčího trhu s dluhopisy.

Loni se vyplatily sázky proti medvědům, je nyní čas na shortování?

Trendy jsou pro stáda. Wall Street miluje jízdu na trendu, ale neumí sesednout. Novoroční optimisté ani letos nezklamali a zahltili média pozitivními predikcemi. Jak ale nedávno sdělil Forbesu miliardář Ken Fisher, jinak dlouhodobý býk, "konsenzuální sentiment, obzvláště mezi profesionály, je vždy chybný".

Vzdorovat trendu se vyplácí

Začátek minulého roku byl plný pesimismu. Bill Gross, Peter Schiff, Terry Burnham, Marc Faber, Gary Shilling a další vytasili pochmurné predikce. A co na to akcie? Ty americké zhodnotily o 30 %. Loni se zkrátka vyplatilo být kontrariánem a shortovat medvědí konsenzus. Analogicky by se letos mělo zadařit sázkám proti optimistům.

Následující rysy lidské povahy najdete hojně jak na Wall Street, tak u traderů holdujících vysokorychlostnímu obchodování (HFT), denních traderů z Main Street a finančních poradců. Tedy prakticky u každého, kdo má co do činění s finanční branží.

1. Přehnaný optimismus: Nafukuje Wall Street novou bublinu?

The Economist nedávno varoval, že optimismus může být špatnou zprávou. Proč? Dobré zprávy pro světový růst tlačí úrokové míry vzhůru a politické odhodlání k reformám dolů. Navíc letošní volby v USA budou znamenat více než jen ohrožení optimismu Wall Street. I přes novoroční jásot byla každý rok od finanční krize pozitivní očekávání zklamána. Největším nebezpečím je v současnosti optimismus jako takový.

2. Amnézie: Wall Street přišel od roku 2008 většinu paměti

"Bankéři z Wall Street jsou krátkodobě uvažující optimisté bez vzpomínek na extrémní krizi v roce 2008," varoval bývalý ministr financí Tim Geithner v New York Times. Zapomněli na to, co se stalo, když to Spojené státy přehnaly s riziky. Wall Street je hluchá, hloupá a slepá. Ignoruje negativní důsledky, diskontuje dlouhodobé náklady na nulu a odsouvá je budoucím generacím.

3. Nezralost: Narcistní sobečtí egocentristé

Wall Street je věčně optimistickým egocentrickým dítětem, chce všechno, a kdykoli si vzpomene. Nekompromisně. Prahne po okamžitém uspokojení. Nakonec se mladé generace vzbouří proti hromadám dluhů, které se na ně chystá přehodit. Se svým úzkým zaměřením Wall Street riskuje třídní revoluci podobnou roku 1929 a následné Velké depresi.

  • 1
  • 2
reklama
reklama