Lepší hned než později: Naučte se kontrolovat a omezovat své výdaje

Lepší hned než později: Naučte se kontrolovat a omezovat své výdaje

| redakce

Začátek roku vnímá hodně lidí jako příležitost změnit něco k lepšímu. Leden je dobrou startovní čárou pro pozitivní změny. Každý doufá, že předsevzetí začnou brzy přinášet viditelné výsledky a že v jejich dodržování vytrvá po zbytek roku. Pro ty, kteří se rozhodli lépe hospodařit s penězi, nabízíme pár tipů, aby se mohli letos těšit dobrému finančnímu zdraví.

1. Zmapujte situaci a udržte finance pod kontrolou

V prvé řadě je důležité ujasnit si priority a možnosti a stanovit si jasné cíle, jichž chcete dosáhnout. Netýká se to jen dlouhodobých plánů, jako je pořízení vlastního bydlení, ale i běžných situací. Jednoduchý finanční deník vám prozradí, kolik a za co utrácíte, a odhalí rezervy, které můžete využít k úsporám.

Vždy si dávejte přiměřené a konkrétní cíle, například "každý měsíc ušetřím alespoň 1 000 korun". Takové předsevzetí lze jednoduše a průběžně kontrolovat. Z plnění krátkodobých cílů budete mít dobrý pocit.

Rada navíc: Nastavte si limit na jednotlivé kategorie výdajů, například na provoz auta. Své útraty pak ohlídáte ještě lépe.

2. Na půjčky s rozumem

Slibte si, že k půjčkám budete přistupovat vždy s rozmyslem. Je důležité si uvědomit, zda danou věc či zážitek opravdu potřebujete. Vždy také zvažte, zda budete mít dostatek peněz na splácení. "Při sjednávání půjčky sledujte výši RPSN, tedy roční procentní sazbu nákladů," radí Martina Slavíková z Era Poštovní spořitelny. Je to číslo, které udává podíl z dlužné částky v procentech, jejž musí spotřebitel zaplatit v souvislosti s úvěrem nebo půjčkou, jejich správou a dalšími výdaji spojenými s jejich čerpáním. Jedná se tedy o veškeré náklady, které jsou s půjčkou spojeny. Jednoduše řečeno,RPSN ukazuje, kolik za úvěr zaplatíte na úrocích a dalších poplatcích.

Rada navíc: V případě potřeby překlenutí občasného nedostatku financí zvolte raději platbu kreditní kartou. Bezúročně si tak můžete půjčit peníze u českých bank na zhruba 50 dnů.

3. Zapojte děti a jděte s dobou

Do novoročního předsevzetí zahrňte i své děti. Začněte je učit, jak spravovat finance a zacházet s nimi, třeba prostřednictvím kapesného. Rozhodně se nemusí jednat o velké částky. Děti se tak naučí zacházet s penězi a poznají jejich hodnotu. "Na začátku se s dětmi domluvte, k čemu má kapesné sloužit, tedy co si z něj musejí samy hradit. Částka by měla určitě převyšovat nutné výdaje, aby si váš potomek mohl vždy něco ušetřit," upozorňuje Slavíková.

Slibte si, že letos začnete více využívat moderní technologie. Usnadní vám to život, a navíc ušetříte čas i peníze. Pokud ještě nemáte internetové bankovnictví a smartbanking, zřiďte si je. Místo placení složenek na poště nebo zadávání papírových příkazů v bance provádějte platby jednoduše ze svého počítače nebo chytrého telefonu. V obchodech plaťte častěji kartou. Při placení kartou totiž za nákupy poplatek neplatíte, při výběru z bankomatu ano. Pokud navíc máte bezkontaktní kartu, nemusíte při platbě do 500 korun ani zadávat PIN, takže zaplatíte rychleji a pohodlněji než hotovostí.

Rada navíc: Pokud své děti chcete naučit hospodařit s financemi, sjednejte jim jejich první bankovní účet.

4. Myslete na zadní vrátka

Jistě znáte pořekadlo, že štěstí přeje připraveným. Určité vlastní úspory se vždy hodí. Další předsevzetí by tedy mělo být "myslet na zadní vrátka a začít se spořením včas".

Nejprve si ujasněte své budoucí největší výdaje. Většina domácností za ně považuje investice do vlastního bydlení. Proto s pravidelným spořením začněte třeba u stavebního spoření. Do budoucna budete mít vedle naspořené větší částky také možnost pořídit si půjčku na bydlení za výhodnějších podmínek. Pokud si budete chtít vzít úvěr již v průběhu spoření, pak můžete využít překlenovací úvěr.

Pokud chcete být připraveni na nečekané životní události, nezapomeňte na životní pojištění. Měsíční částka nemusí být vysoká a pojištění vám bude krýt záda v řadě nepříjemných situací. V případě, že splácíte hypotéku, je dobré životní pojištění zvláště důležité. Na stáří se zase můžete zajistit díky vhodnému výběru produktů určených na penzijní spoření.

Rada navíc: Stavební spoření můžete uzavřít i svým dětem, nebo si z něj můžete před odchodem do důchodu uhradit rekonstrukci bytu, aby vám domov ve stáří více vyhovoval.

Zdroj: Era Poštovní spořitelna

reklama
reklama