Kolaps jako v roce 2008 akcie nečeká, korekce bude příležitostí nakupovat

| redakce

Analytik z True Wealth Systems Brett Eversole uklidňuje investory, aby se nebáli stále očekávanější tržní korekce. Sice se každým dnem zvyšuje pravděpodobnost, že přijde, ale soudě podle historie by nemělo jít o katastrofu ve stylu krize v roce 2008.

Americký akciový trh šlape jako hodinky

Americké akcie mají za sebou nejlepší rok za téměř dvě dekády, naposledy se jim takto dařilo v roce 1997. Ztráty v rámci loňského roku byly nejvíce 6% mezi květnem a červnem. Pořádnou korekci akcie nezažily od podzimu 2011, kdy trh v několika měsících klesl o 19 %.

Nedostatek volatility řadu investorů znepokojuje, protože občasné vlnobití je zdravé a žádoucí pro každý býčí trh. A jak investoři nadále hromadí akcie bez většího zakolísání, stále více analytiků a stratégů mluví o tom, že je trh zralý na korekci.

Další korekce nebude opakováním roku 2008

Investiční guruové v médiích přičítají kolísavý vývoj trhu dvěma emocím investorům - strachu a chamtivosti. Když ale začnete pátrat po skutečných důkazech, začnou tyto dva argumenty pokulhávat. Mainstreamová média sice prodávají poutavý příběh, ale chybí mu fakta.

Pohled na 60 let tržních dat odhaluje, jak často dochází k akciovým poklesům a co určuje jejich závažnost. Od roku 1953 přišlo 16 medvědích trhů podle upravené definice, že medvědím trhem je stagnace nebo pokles akcií (více než 15% propad nebo minimálně šest měsíců klesajících cen). Takový medvědí trh je běžný každé čtyři roky. Poslední byl před dvěma roky (koncem roku 2011).

Podle historie si tedy na medvěda počkáme ještě dva roky. Navíc být neměl být tak dramatický jako například v roce 2008. Data totiž naznačují, že když akcie padají současně s probíhající recesí ekonomiky, je propad mnohem vážnější.

medvědí trhyprůměrná ztrátadélka (v měsících)
s recesí-38,2 %18,2
bez recese-17,9 %9,1

Medvědí trhy během recesí trvají zhruba dvaktát déle než ty, které se dostaví při lepší kondici ekonomiky. To je pro současnost dobrá zpráva, protože americká ekonomika roste sice pomalu, ale jistě. Recese zatím není na obzoru, odhadují přední světoví ekonomové. Také nejsledovanější makroindikátory signalizují, že "je vzduch čistý".

Historie naznačuje, že by příští korekce měla být podobná 19% propadu z roku 2011 a že nepřijde hned. Kdy ji vyhlížet? Toť otázka, na kterou nikdo nezná odpověď. Jisté ale je, že až přijde, nemá smysl panikařit. Nebude to krach, jen další z hrbolků na cestě k vyšším maximům a skvělá příležitost k nákupům.

Zdroj: Daily Crux

reklama
reklama