Krugman: Ekonomika se neuzdravila, jen jsme se přestali mlátit baseballovou pálkou do hlavy

Krugman: Ekonomika se neuzdravila, jen jsme se přestali mlátit baseballovou pálkou do hlavy

| redakce

Podle laureáta Nobelovy ceny za ekonomii Paula Krugmana to sice vypadá, že se USA i Evropa vrátí po letech fiskálního utahování kohoutků k silnějšímu růstu, dlouhodobá rizika však přetrvávají.

"Dlouho jsme se mlátili do hlavy baseballovou pálkou. Teď jsme s tím přestali, takže se najednou cítíme lépe," říká Krugman, který je známý keynesiánec a nemá v lásce, když vláda příliš šetří.

Ohledně dalšího vývoje v USA je poměrně optimistický a čeká slušný růst právě proto, že se podařilo omezit některé brzdy růstu, především takzvanou sekvestraci (sérii automatických výdajových škrtů). "Snížili jsme deficit příliš rychle. To byla hlavní brzda růstu. Utažená fiskální politika v USA odečetla od růstu v roce 2013 1,5 až 2 procentní body," míní ekonom. "Když sami sobě přestanete dělat hloupé věci, vaše situace se zlepší."

Stagnace ve stylu Japonska

V Evropě oceňuje Krugman zásah ECB pod vedením Maria Draghiho. Centrální banka podle něj nabídla adekvátní podporu a pomohla vládám s financováním, což uklidnilo trhy a pomohlo eurozóně, aby se začala léčit.

Krugman ovšem kritizuje tvrdé vládní škrty v zadlužených zemích. "Vlády přiškrtily ekonomiku, ale poměr dluhu k HDP v těchto zemích narostl. Situace v Evropě byla nakonec zvládnuta jen díky ECB," připomíná.

Poměr dluhu k HDP - Itálie, Španělsko, Portugalsko, Řecko
Poměr dluhu k HDP - Itálie, Španělsko, Portugalsko, ŘeckoZdroj: Eurostat

Podle Krugmana jsou však v USA i v Evropě silné deflační tlaky. Ty ho vedou k přesvědčení, že tyto regiony čeká osud Japonska v 90. letech. "Jedině vyšší inflace způsobí, že mzdy porostou a státy se vypořádají s dluhy. Všechny vyspělé ekonomiky fungují pod svým potenciálem. Západní svět následuje japonskou cestu stagnace," uzavírá ekonom.

Zdroj: CNBC

reklama
reklama