Best of Investiční fórum: Ekonomický a investiční výhled na rok 2014 očima předních expertů (1/2)

| redakce

Druhý lednový týden se v pražském hotelu DAP sešla zajímavá společnost. Na historicky pátém Investičním fóru se setkali přední čeští ekonomové a investoři a svého zástupce vyslal i renomovaný evropský bankovní dům. Diskuze se točila okolo ekonomického a investičního výhledu na rok 2014 a opomenuty nezůstaly ani alternativní způsoby alokace investic. Jako tečku za celým fórem nabízíme souhrn všeho podstatného, co během pěti přednáškových a diskuzních bloků zaznělo.

Ekonomický a investiční výhled na rok 2014

  • William de Vijlder (hlavní investiční stratég BNP Paribas Investment Partners)
V. Investiční fórum (William de Vijlder)
V. Investiční fórum (William de Vijlder)

Hlavní investiční stratég BNP Paribas Investment Partners William de Vijlder v úvodním bloku pátého Investičního fóra zdůraznil, že se rok 2014 ponese především ve znamení centrálních bank. Zejména americký Fed, ECB a Bank of Japan podle něj budou pokračovat v uvolněné měnové politice, v případě Evropy navíc není zcela vyloučené, že se monetární politika dočká dalšího uvolňování.

"Americká centrální banka tvrdí, že sazby nezačne zvyšovat dříve než na začátku roku 2015. Ani tak by ale neměly být zvýšeny o více než 100 bazických bodů. Jinými slovy, Fed bude politiku, která je pro trhy pozitivní, udržovat ještě velmi dlouho," poznamenal Vijlder. Držet hotovost je proto podle něj v současné situaci špatné rozhodnutí. "Na jedné straně je zde rostoucí a oživující globální ekonomika, na straně druhé tři nejvýznamnější centrální banky, které budou růst světového hospodářství nadále podporovat."

Poměrně rezervovaně proto Vijlder z pozice investora nahlíží na dluhopisový trh. "Výnosy z dluhopisů jsou velmi nízké, což reflektuje přesvědčení trhu, že politika centrálních bank bude nadále skutečně uvolněná," uvedl. Na druhou stranu ale upozornil, že výnosy dluhopisů s delší dobou splatnosti pomalu rostou, což lze interpretovat jako přesvědčení investorů, že se postoj centrálních bank v delším horizontu výrazně změní. Výnosy desetiletých amerických a německých vládních dluhopisů by podle něj letos mohly dosáhnout 5, respektive 4 %. Kapkou vody v poušti by se však mohly stát dluhopisy mladých trhů vydávané v dolarech nebo eurech. "Spready těchto bondů jsou podle nás atraktivní a nervozita, kterou jsme zaznamenali v loňském roce, byla přehnaná," řekl. Stejně tak by podle něj investoři měli brát v potaz i korporátní high yield dluhopisy.

Chování centrálních bank by letos mělo výrazně ovlivňovat také měnový trh. "Dolar podle nás bude v roce 2014 posilovat zejména vůči euru, přičemž by toto posilování mělo v okamžiku, kdy trhy začnou více očekávat utažení politiky Fedu, nabrat na síle," vysvětloval. Pokud se tedy investoři pro následujících dvanáct měsíců chtějí zajistit proti případnému negativnímu vlivu omezování QE na akciové trhy, měli by částí svých investičních prostředků spekulovat i na pokles kurzu eurodolaru. "Bude-li růst ekonomiky Spojených států příliš silný, budou v roce 2014 akciové trhy trpět, dolar ale naopak zažije silnou rally. Kombinace akcií a amerického dolaru tedy z našeho pohledu představuje velmi zajímavý mix."

Z pohledu jednotlivých regionů Vijlder pro letošní rok sází kromě Spojených států i na Evropu a mladé trhy, například Čínu nebo Rusko. "Ukazatel P/E je v USA nad dlouhodobým průměrem, americký trh jako takový je rozhodně dražší a Evropa levnější. Stejně tak zlevňují i mladé trhy," uvedl. Atraktivitu evropských akcií by navíc mohlo podpořit očekávání, že zisky zdejších firem letos vzrostou o 10 %, zatímco ve Spojených státech pouze o 7 %.

V závěru svého vystoupení se William de Vijlder věnoval potenciálním rizikům v roce 2014. Těmi jsou podle něj zejména hrozba návratu eurozóny do recese a na druhé straně Atlantského oceánu paradoxně již dříve zmíněný příliš silný růst amerického hospodářství, který by mohl urychlit utahování uvolněné měnové politiky Fedu. Jistá rizika s sebou nesou i obavy z cyklického vývoje čínské ekonomiky.

"Centrální banky trhy ujišťují, že pokud dojde k problémům v ekonomice, zasáhnou. Není tedy potřeba držet hotovost. Investorům radím, aby se soustředili na dluhopisy z mladých trhů s vysokými výnosy, možností jsou také konvertibilní dluhopisy. Co se týče akcií, přikláním se na stranu Evropy a mladých trhů. V tuto chvíli mohu doporučit Rusko a Čínu," shrnul Vijlder své postoje. "Japonsko představuje těžkou volbu, velmi záleží na tom, jak se bude vyvíjet japonská měna a otázka vlivu (ne)realizace strukturálních reforem, bez kterých se země do budoucna neobejde. Světové akciové trhy budou také reagovat na politický vývoj – v mnoha zemích se konají volby, které by se mohly promítnout do uvažování investorů," dodal Vijlder na závěr svého vystoupení.

Kompletní videozáznam prvního bloku V. Investičního fóra

  • 1
  • 2
reklama
reklama