Prezentace (nejen) o ropě, kterou každý rok sleduje celý trh: Co se bude dít do roku 2035?

| redakce

Společnost BP minulý týden představila svůj výhled na trh s ropou do roku 2035. Tempo růstu světové poptávky po energii podle ní v následujících dvaceti letech zpomalí a Spojené státy se do roku 2035 stanou energeticky soběstačnými. Globální poptávka po energii se podle prognózy do roku 2035 zvýší o 41 %, v minulých 23 letech dosáhlo tempo růstu 55 %.

Růst poptávky potáhnou rozvíjející se ekonomiky, především rostoucí spotřeba v Číně a v Indii. Ve vyspělých ekonomikách v Severní Americe a v Evropě se bude "hlad" po energii naopak zvětšovat jen pomalu.

Podle hlavního ekonoma BP Christofa Rühla za celkovým zpomalením stojí efektivnější využívání energie. "Jednoduše řečeno, lidé hledají způsoby, jak energii využívat účinněji, protože jim to šetří peníze," řekl podle serveru BBC.

Dodavatelům bude při pokrývání vyšších energetických potřeb pomáhat rostoucí využití energií z obnovitelných zdrojů. Světové emise oxidu uhličitého ale podle předpovědí v dalších 21 letech stoupnou o 29 %, a to i přes jejich snížení v Evropě a ve Spojených státech.

Blízkovýchodní země produkující ropu budou podle prognózy v příštích dvou desetiletích čelit rostoucí konkurenci v důsledku rozmachu těžby ropy z břidlic a stoupající poptávce na domácích trzích. To by mohlo snížit příjmy těchto zemí z exportu ropy, které jsou klíčové pro jejich veřejné finance.

Spotřeba energie na Blízkém východě podle prognózy do roku 2035 stoupne o 77 %, tedy dvojnásobným tempem než těžba ropy. Na export tak bude možné využít jen 65 % celkové produkce ropy namísto současných 72 %.

V galerii si můžete projít kompletní prezentaci BP k jejímu výhledu trhu s ropou, plynem a uhlím do roku 2035. Věnuje se světové energetice, dopravě, emisím a podobně. Doporučujeme stránky 8, 10, 12, 18, 26, 28, 36, 44, 52, 54, 58, 60, 70, 72, 74, 88 a 94. Ano, na lichých

Zdroj: BP, ČTK

reklama
reklama