Nervozita z Janet Yellenové? Předchozí šéfy Fedu trh nevítal zrovna s otevřenou náručí

| redakce

Janet Yellenová se na začátku února stane jednou z nejmocnějších žen světové ekonomiky, když usedne do křesla předsedkyně Federálního rezervního systému. Žádná doba hájení ale centrální bankéřku nečeká, a to nejen proto, že není ve vedení banky žádným nováčkem. Trhy totiž k novým šéfům Fedu bývají neúprosné vždy.

Alespoň to platí v případě akcií. Ty americké (index S&P 500) v poměru k aktuálním cenám zlata po nástupu 4 z 5 posledních předsedů Fedu (George William Miller v 70. letech vydržel ve funkci příliš krátce na to, aby mělo smysl zahrnout do srovnání i jeho funkční období) vždy začaly rychle ztrácet. Nový šéf Fedu byl tedy vždy "přivítán" poklesem cen akcií, zlato fungovalo jako bezpečnější alternativa.

"Zlato po nástupu nového předsedy Fedu rychleji zdražuje než akcie, ty případně více ztrácejí, pokud se obě aktiva vyvíjejí stejným směrem," shrnuje Julian Emanuel, derivátový a akciový stratég z UBS Securities. "Pokud by historie fungovala jako nápověda toho, co se může od února dít, trhy si otestují vůdcovské a komunikační dovednosti Janet Yellenové."

Vývoj cen amerických akcií a zlata (poměr S&P 500 a zlata) v letech po nástupu šéfa Fedu do úřadu
Vývoj cen amerických akcií a zlata (poměr S&P 500 a zlata) v letech po nástupu šéfa Fedu do úřadu

Zdroj: UBS

reklama
reklama