Akcie AAA Auto žijí po stažení z burzy vlastním životem. Co se děje s cennými papíry největšího českého autobazaru?

| Jan Sochor

Pro analytiky je to mrtvá akcie. AAA Auto opustila loni v létě burzu a od té doby jako kdyby pro velké banky a brokery neexistovala. Jenže akcie "Áček" se dále obchodují na burze RM-SYSTÉM a stále je drží velké množství drobných investorů, kteří se o dění v AAA čile zajímají. Plán majoritního vlastníka firmy Anthonyho Dennyho vykoupit celý zbylý podíl zatím nevychází. Může drobný investor na akciích AAA ještě vydělat?

Akciím AAA Auto se poměrně daří. Velký skok přišel především v říjnu, kdy se cena dostala až na 33,90 Kč. Od té doby se akcie drží nad 30 korunami. Jsou tak o 10 Kč dražší, než když firma akcie vykupovala před svým stažením z burzy.

Vývoj akcií AAA Auto na burze RM-SYSTÉM
Zdroj: RM-SYSTÉM

Investoři přitom lační po informacích. Společnost přestala zveřejňovat kompletní hospodářské výsledky, uvedla jen čísla o prodejích vozidel. Na začátku ledna firma zveřejnila, že loni prodala 56 648 vozů, meziročně o 10,3 % více.

Ti, kdo ještě drží akcie AAA Auto, mají několik možností, jak je zhodnotit (i když asi těžko mohou čekat, že za ně dostanou stejně jako při IPO, kdy se akcie prodávala za 55 Kč). Ačkoli jsou čísla o hospodaření častým tématem diskuzních fór na téma AAA Auto, kurz akcií v RM-SYSTÉMU jen těžko reflektuje nějakou fundamentální hodnotu akcie. Jakákoli čísla o hospodaření však mohou s kurzem zahýbat krátkodobě ve chvíli, kdy tyto informace budou brát v potaz právě oni zbylí drobní investoři. To může být dobrá příležitost ke spekulacím, protože méně informovaní investoři mohou s cenou pohnout výše díky nízké likviditě.

Ta však na druhou stranu neposkytuje prostor pro velkoobjemové obchody. V lepších dnech se denně zobchoduje několik tisíc kusů akcií, takže jde samozřejmě o zisky v řádech tisícovek.

Dennyho váhání

Zásadní jsou naopak informace o dalších krocích majoritního akcionáře Anthonyho Dennyho, který dříve oznámil záměr akcie z burzy stáhnout a celý podíl prodat. To se mu však, zdá se, nedaří.

"Jak bylo dříve zveřejněno, v rámci odkupu firma získala 4,45 % akcií. Na trhu tak v tu dobu mělo zůstat mezi minoritními akcionáři ještě téměř 18 % akcií. Záměr Anthonyho Dennyho prodat 'celou' firmu tak zůstal v nedohlednu. Na trhu se spekuluje, že za zmiňovaným následným vzestupem kurzu na RM-SYSTÉMU a poměrně přetrvávající aktivitou (likviditou) může stát jeho snaha získat od minoritních akcionářů další podíly," říká analytik z BH Securities Jiří Zendulka.

Oficiálně Denny mlčí. Mediální zástupce AAA Auto Vítězslav Horák Investičnímu webu řekl, že společnost ukončila výkup na základě zveřejněné nabídky posledním dnem, kdy byly její akcie obchodovány na pražské burze, a stav akcií vykoupených společností se od doby výše uvedeného zveřejnění nezměnil. Podle Horáka je "přímý podíl Anthonyho Dennyho dlouhodobě 3,774 % a v poslední době se nezměnil".

Jak ale naznačuje Zendulka, Denny může skupovat akcie nepřímo a postupně, což by mělo být pro investory pozitivní. Každý takový nákup s větším objemem je možné využít k realizaci zisků.

"Předpokládám, že nakonec dojde ke stažení akcií i z RM-SYSTÉMU a Denny celou společnost prodá novému zájemci. Dennyho argumentem, proč k tomu zatím nedošlo, byla zpočátku negativní situace na kapitálovém trhu, který následně vystřídal požadavek potenciálního kupce na stažení akcií z burz. Obě tyto překážky nyní již neplatí, a pokud tedy byly příčinou pozdržení obchodu, jeho uskutečnění nyní již nic nebrání," říká Jiří Šimara ze společnosti CYRRUS.

Otázka je, proč Denny zatím společnost neprodal. Je možné, že nemůže najít kupce. Pokud se mu to podaří, věci se mohou začít hýbat. A může se objevit další nabídka odkupu akcií.

reklama
reklama