Co musíte ráno vědět (23. ledna)

| redakce

Jak se ve středu obchodovalo v Evropě i za oceánem, co plánuje britská centrální banka a jak vznikl poločas? To vše musíte ráno vědět.

1. Americké akcie se ve středu obchodovaly smíšeně, investoři zvažují hospodářské výsledky firem

Americké akcie se ve středu obchodovaly smíšeně. Investoři zvažovali zveřejněné hospodářské výsledky, které nestačí na to, aby vyvolaly růst hlavních indexů nad nedávná historická maxima. Dow odepsal 0,26 %, S&P 500 zakončil prakticky na nule se ziskem 0,06 % a technologický Nasdaq zpevnil o 0,41 %. Nejlépe si v indexu Dow vedly společnosti Boeing, Walt Disney a United Technologies, která svými hospodářskými výsledky investory potěšila. Dolů ho naopak opět táhla IBM.

Dalio v Davosu: Amerika je nuda, Čína v bublině

Pádný argument od muže, který nepovažuje akciový trh za jednu velkou bublinu

2. Evropské akcie ve středu po kolísavém obchodování zůstaly poblíž šestiletých maxim

Evropské akcie ve středu kolísaly a regionální index Stoxx Europe 600 se pohyboval kolem nuly v mírném plusu, aby nakonec přidal 0,09 %. Euro Stoxx 50 odepsal nakonec minimálních 0,06 %, britský index FTSE 100 odepsal 0,12 % na 6 826,33 bodu, francouzský CAC 40 posílil o 0,03 % na 4 324,98 bodu a německý DAX ztratil 0,1 % na 9 720,11 bodu. Nejvíce se dařilo sektorům technologií a síťových služeb, ztrácely naopak pojišťovny a banky, ztrácely naopak pojišťovny a banky.

Nejlepší investice tohoto tisíciletí

3. Pražská burza ve středu posílila, podržely ji akcie Erste Group Bank a skupiny ČEZ

Index PX ve středu zpevnil o 0,40 % na 1 029,60 bodu. Nejobchodovanější akcií dne byla skupina ČEZ, která se sama postarala téměř o polovinu objemu zobchodovaných cenný papírů a podražila o 0,57 % na 526 Kč. Dařilo se však i Erste Group Bank, jejíž akcie zpevnily o 1,21 % na 788 Kč. Přes procento připsaly i cenné papíry NWR (+1,22 %). Pohoršila si naopak developerská společnost Orco, která zlevnila o více než dvě procenta, a více než procento odevzdal i Unipetrol. Akcie Komerční banky, druhého nejčastěji obchodovaného titulu dne, zakončily lehce pod nulou se ztrátou 0,07 %.

V podvečer pak NWR oznámila své prodeje a produkci za 4Q2013 a celý loňský rok. Uvedla také, že dohodla ceny dodávek uhlí na první kvartál 2014 a zahájení revize kapitálové struktury společnosti. Více zde: NWR se dohodla na cenách uhlí na 1. čtvrtletí 2014, klesly o 7 %. Firma zahájila revizi kapitálové struktury

Pražská burza v roce 2014: Dividendové tituly ano, rtuťovité akcie jako NWR ne a ČEZ s otazníkem, radí Petr Hlinomaz z BH Securities

4. Očekávané události

První polovina týdne byla na americká makrodata chudá, ale ve čtvrtek to Spojené státy trhům vynahradí. Jako každý týden zveřejní počet nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti, předběžný index nákupních manažerů, prodeje starších domů a index cen domů podle FHFA. Agentura Markit odhalí i předběžné indexy nákupních manažerů v eurozóně, Německu a Francii. Eurozóna navíc zveřejní i spotřebitelskou důvěru a Itálie maloobchodní tržby. Pokračuje také konference Světového ekonomického fóra v Davosu. Co dalšího čeká trhy v průběhu celého týdne, se dozvíte v našem burzovním kalendáři. Hospodářské výsledky za čtvrtý kvartál 2013 oznámí například společnosti Lockheed Martin, McDonald's, Starbucks, Microsoft nebo Nokia. Očekávané čtvrteční výsledky si prohlédněte ZDE.

Světové ekonomické fórum v Davosu

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Komise navrhuje v roce 2030 snížení emisí o 40 % z úrovně 1990

Evropská unie by měla do roku 2030 snížit emise skleníkových plynů o 40 % ve srovnání s rokem 1990. Navrhla to ve středu Evropská komise. V návrhu nového rámce pro klimatickou a energetickou politiku počítá i s celounijním závazkem produkovat ke stejnému roku 27 % energie z obnovitelných zdrojů. Součástí rámce je i reforma systému obchodování s emisními povolenkami od roku 2021. Návrh ve středu novinářům představil předseda Evropské komise José Barroso.

Snížení emisí je ústupkem velkým firmám, míní ekologové. Co na to byznys?

6. Carl Icahn pokračuje v nákupech akcií společnosti Apple

Icahn na svém Twitteru uvedl, že jeho pozice v Applu přesáhla 3 miliardy USD. Známý investor stále tlačí na Apple, aby zvýšil výplaty hotovosti akcionářům. A nakupuje akcie společnosti. V brzké době slibuje na téma možného zvýšení odkupů akcií a dividend napsat další dopis. Pro CNBC později během středy uvedl, že "je pro něj zatím vlastně výhodné, když Apple ve smyslu výplat nic nedělá, protože o akcie není takový zájem, takže může nakupovat levněji".

Životopisec Steva Jobse: Google sebral Applu inovátorskou korunu

David Einhorn v uplynulém čtvrtletí vstoupil do pozice ve firmě Anadarko Petroleum a zbavil se Airbusu a ThyssenKrupp

7. Vládní dluh zemí Evropské unie ve třetím čtvrtletí 2013 vzrostl na 86,8 % z 86,7 % ve druhém kvartálu

Zadlužení zemí platících eurem se v loňském třetím čtvrtletí snížilo na 92,7 % HDP, kleslo tak poprvé po šesti letech. Oznámil to ve středu evropský statistický úřad Eurostat. Zadlužení všech členských států Evropské unie se ale znovu zvýšilo na 86,8 % z 86,7 %.

8. Soud zamítl žalobu Británie na regulaci short sellingu v EU

Evropský soudní dvůr ve středu zamítl žalobu Velké Británie namířenou proti legislativě, která v Evropské unii omezuje takzvaný short selling, tedy spekulace na pokles cen akcií. Británie napadla část legislativy, která Evropskému úřadu pro cenné papíry a trhy (ESMA) dává právo zakázat short selling v jakékoli členské zemi EU v případě, že se akciové trhy dostanou do krize. Podle soudního rozhodnutí je však tato pravomoc v souladu s pravidly EU.

9. Bank od England nevidí nutnost zvyšovat hned úrokové sazby, i když míra nezaměstnanosti dosáhne cílových 7 %

Guvernéři britské centrální banky se na lednovém zasedání shodli, že nebude potřeba zvyšovat úrokové sazby hned, i když bude dosaženo 7% cílové míry nezaměstnanosti. Vyplývá to ze zveřejněného zápisu ze zasedání.

Tříměsíční míra nezaměstnanosti ve Spojeném království v listopadu spadla téměř na cílovou hladinu centrální banky

10. Soud zrušil některé mzdové škrty, jež Řecko zavedlo kvůli pomoci. Španělsko se těší přízni investorů

Soud v Řecku zrušil některé mzdové škrty, které před dvěma lety zavedla tamní vláda, když plnila podmínky mezinárodní úvěrové pomoci. Oznámila to ve středu justice. Verdikt nejvyššího správního soudu by podle některých úředníků mohl zvýšit výdaje až o půl miliardy eur.

Španělsko ve středu získalo na svůj nový desetiletý dluhopis objednávky v rekordním celkovém objemu 40 miliard eur. Byla to nejvyšší poptávka po dluhopisu některé země eurozóny v historii. Dokládá to dramatický návrat investorů k zemím postiženým dluhovou krizí. Výnos nového dluhopisu aukce určila na 3,845 %. Úvěrové náklady Španělska se nyní pohybují na minimech od roku 2006, kdy ještě země požívala důvěry investorů a její úvěrový rating se držel na prestižním nejvyšším stupni AAA.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

Bonus

Jak vznikl poločas?

Americký Superbowl se blíží a zuby na reklamní časy si brousí i společnost Pepsi. V reklamním preview přináší vysvětlení toho, jak vznikl koncept poločasu v americkém fotbalu.

reklama
reklama