Best of Investiční fórum: Ekonomický a investiční výhled na rok 2014 očima předních expertů (2/2)

| redakce

Druhý lednový týden se v pražském hotelu DAP sešla zajímavá společnost. Na historicky pátém Investičním fóru se setkali přední čeští ekonomové a investoři a svého zástupce vyslal i renomovaný evropský bankovní dům. Diskuze se točila okolo ekonomického a investičního výhledu na rok 2014 a opomenuty nezůstaly ani alternativní způsoby alokace investic. Jako tečku za celým fórem nabízíme souhrn všeho podstatného, co během pěti přednáškových a diskuzních bloků zaznělo.

Portfolio na rok 2014

  • Ján Hájek (portfoliomanažer Top Stocks ISČS)
  • Petr Podolka (investiční ředitel ING IM)
  • Boris Tomčiak (manažer oddělení asset managementu, Colosseum)
V. Investiční fórum (zleva Petr Podolka, Ján Hájek, Boris Tomčiak)
V. Investiční fórum (zleva Petr Podolka, Ján Hájek, Boris Tomčiak)

V úvodu třetího bloku Investičního fóra se Boris Tomčiak, Petr Podolka i Ján Hájek shodli, že rok 2013 byl pro investory velmi úspěšný, zároveň ale upozornili, že letos situace tak jednoduchá nebude. Podle Tomčiaka se již investoři nebudou moci spolehnout na to, že všechno, co do svých portfolií nakoupí, automaticky poroste. Přesto nevylučuje, že by americké akcie mohly ještě mírně zdražit. "Americké akcie podle mého názoru jsou trochu dražší, ale nejsou předražené. Jejich cena rozhodně neznamená, že nemohou jít ještě o 10 až 15 % nahoru," uvedl.

Petr Podolka investorům pro následující měsíce doporučuje kromě akcií pozorně sledovat také dluhopisový trh, zejména pak bondy periferních zemí eurozóny a dluhopisy s vysokým výnosem. Na domácím trhu věří zejména finančním titulům, tedy Komerční bance, Erste a VIG. U akcií energetické společnosti ČEZ by se podle něj investoři žádných zásadních zvratů dočkat neměli. "Společnost v podstatě kopíruje ceny elektřiny, na nichž závisí. Z pohledu toho, co má pro roky 2014 a 2015 ČEZ zajištěné, sice neočekáváme žádný prudký růst, firma je na tom ale přesto poměrně dobře," zmínil.

Negativně naopak Podolka na domácím trhu nahlíží na telekomunikační sektor, jenž je na pražské burze zastoupen cennými papíry Telefóniky C.R., a také na akcie těžaře NWR, který bude s největší pravděpodobností i letos pod silným tlakem způsobeným hrozbou dalších poklesů cen uhlí. Obezřetní by investoři měli být také v případě akcií mediální společnosti CME. "Volatilita CME bude pokračovat. Dnes může stát 70 Kč, za týden klidně 120 Kč. My tomu říkáme jízda na tygrovi," poznamenal.

Portfoliomanažer akciového podílového fondu Top Stocks ISČS Ján Hájek je i letos velmi pozitivně naladěn, pokud jde o tituly ze spotřebitelského, zdravotnického a technologického sektoru. "Spotřebitelským zbytným produktům, které byly v minulých letech dobře prodávané, se v loňském roce příliš nedařilo, protože lidé, kteří v pokrizovém období spíše šetřili, začali znovu nakupovat také automobily a nemovitosti. To mimo jiné znamenalo, že jim na další zbytné zboží příliš mnoho financí nezbylo," řekl a dodal, že se ale podle něj pro příští měsíce nejedná o rizikový faktor, protože šlo pouze o krátkodobý jev, který dokládá, že se nacházíme na začátku ekonomického oživování.

V technologickém sektoru by podle Hájka mohly vyniknout zejména akcie Googlu, Facebooku a Applu. "Domnívám se, že počítačová éra pomalu končí a začíná éra mobilního internetu, na níž se společnosti jako Google, Apple nebo Facebook svezou," poznamenal. V případě sociálních sítí Facebook a Twitter však bude důležité, zda svůj obrovský potenciál dokáží zpeněžit. "Twitter je podle mě dobrý v tom, že uživatelům umožňuje, aby si vytvořili vlastní noviny – sledujete jen to, co chcete. V tom ale tkví i jeho hlavní problém – nevím, jak se uživatelé vyrovnají s tím, že jim jejich kanál najednou zanese reklama," zamyslel se.

A jak by v roce 2014 mělo vypadat ideální investiční portfolio podle Borise Tomčiaka? Především by v něm měly být zastoupeny nejen akcie a high yield dluhopisy firem s nízkým ratingem, ale přibližně 20 až 30 % financí by měl každý investor alokovat také do nemovitostí, komodit nebo dluhopisů s krátkou dobou splatnosti.

Petr Podolka na závěr doplnil, že je poměrně optimistický ohledně rizikových aktiv, což mimo jiné znamená, že i pro rok 2014 preferuje akcie před dluhopisy. "Vidíme příležitosti hlavně v Japonsku a Evropě. Ameriku vnímáme neutrálně a mladé trhy lehce negativně," řekl.

Kompletní videozáznam třetího bloku V. Investičního fóra

reklama
reklama