LONG roboti, SHORT lidé

| redakce

Stále větší využití průmyslových robotů na úkor poklesu pracovních míst pro lidi. Trend, který trvá mnoho let, během krize nabral na síle.

Zajímavý graf Bank of America Merrill Lynch je trochu nefér, protože srovnává růst počtu světových průmyslových robotů a pracovní místa v průmyslu jen v USA. I tak je ale zajímavé sledovat, jak rychle počet strojů ve výrobě roste.

LONG roboti, SHORT lidé
LONG roboti, SHORT lidéZdroj: Bank of America

Tak trochu soumrak zaměstnanosti v (americkém) průmyslu, chtělo by se říci. Automatizace výroby ale probíhá i v ostatních zemích. Ekonomiky tak zažívají technologický pokrok, který na jedné straně sice stojí pracovní místa, na druhé straně však nutí k aktivitě v oblasti služeb.

Mezi nejznámější společnosti, které se zabývají výrobou průmyslových robotů, patří společnost Fanuc. Lze sem zařadit i některé firmy známé z jiných oblastí, například výrobce těžké techniky Komatsu, někdy je v souvislosti s roboty řeč také o společnosti John Deere nebo o některých zbrojařích. Další společnosti, na které lze v souvislosti s rozvojem robotiky vsadit, najdete například ZDE, Bloomberg jim pak věnuje samostatnou stránku.

Jak roboti zabíjejí ekonomiku Jak roboti zabíjejí ekonomiku Martin Ford, autor "The Lights in the Tunnel: Automation, Accelerating Technology and the Economy of ... 5 způsobů, jak roboti pomohou zdravotnictví 5 způsobů, jak roboti pomohou zdravotnictví Americké nemocnice si již delší dobu pohrávají s myšlenkou většího zapojení robotických pomůcek do každodenní ...
reklama
reklama