Nepřehlížejte fundamenty. Exit Fedu vás může nepříjemně zaskočit

Nepřehlížejte fundamenty. Exit Fedu vás může nepříjemně zaskočit

| redakce

Larry Doyle, bývalý trader s hypotéčními aktivy a autor "In Bed with Wall Street: The Conspiracy Crippling Our Global Economy" a blogu Sense on Cents, varuje investory před opomíjením fundamentů.

Doyle s úsměvem vzpomíná na výrok jednoho svého kolegy na téma trhů: "Nevím, co jsou zač, ale vím, na jakých jsou úrovních." Je to bohužel tak - řada obchodníků s cennými papíry nerozumí detailně trhům, na nichž "točí" peníze klientů. Zaměřují se pouze na denní toky a technický vývoj v rámci tržního sektoru. Jen málo pozornosti věnují fundamentům.

Opomíjet "grunt" se ale nevyplácí. Vzhledem k vlivu vysokofrekvenčního obchodování (HFT) na akciové trhy a tištění peněz Fedu, které dominuje dluhopisovému trhu, je na místě opatrnost. Investoři by neměli usnout na vavřínech, a už vůbec ne investovat pod tlakem.

V konsenzu se neočekává, že by omezování QE mělo vyvolat na trzích bouři. Centrální banka totiž slíbila nízké sazby po delší dobu, než původně předpokládala. I tak je ale existuje několik rizik, která by v souvislosti s exitem Fedu investory mohla rozhodit.

1. Nedostatek likvidity od brokerů

Vážný nedostatek likvidity jsme zaznamenali již koncem jara 2013, kdy se poprvé o možnosti exitu Fedu začalo mluvit. V tomto ohledu se dosud změnilo jen málo. Brokeři v USA navíc letos poskytnou pravděpodobně ještě méně likvidity vzhledem k implementaci Volckerova pravidla.

2. Růst volatility z historických minim

QE Fedu hodně utlumilo tržní volatilitu. Býci argumentují, že omezení o pouhých 10 miliard USD měsíčně představuje marginální rozdíl. To je sice pravda, ale trhy často zohledňují sebemenší pohyby pro zjištění budoucích cen. Pouhé 10miliardové omezení tak může způsobit růst volatility, především když bude tapering Fedu posuzován na procentní bázi. Zpozorněte proto u investic citlivých na vyšší volatilitu.

3. Pravděpodobný posun k strmější výnosové křivce

Zatímco Fed naznačuje, že udrží úrokové sazby na nízké úrovni dlouhodobě, krátkodobé dluhopisy zůstanou proto zhruba na podobných úrovních. S méně uvolněnou politikou Fedu, která by vytvářela podporu delšímu konci výnosové křivky, se zde sazby pravděpodobně posunou nepatrně vzhůru. Neměly by vzrůst dramaticky z jednoho prostého důvodu - tlumené inflace.

**V případě tohoto scénáře by investoři měli být opatrní ohledně investic, jako jsou vybraná hypotéční aktiva nebo jiné strukturované produkty, u nichž lze počítat s prodloužením durace.

4. Kombinace všech tří faktorů

Investoři jsou nadále nuceni složitě hledat investice, které generují smysluplné výnosy a poskytují dostatečnou diverzifikaci portfolia. Banky jim proto vnucují instrumenty "šité na míru", což jsou značně strukturované a komplikované produkty. V reálu ale nesou mnohá rizika. Zvažte především, jaký výkon investice může podávat v případě volatilnějšího tržního prostředí.

Věnujte pozornost fundamentům a rizikům spjatým s konkrétními investicemi, abyste určili skutečnou vnitřní hodnotu aktiv. Stojí to čas a námahu. Pokud to není ve vašich silách, obraťte se na odborníky, ale ujistěte se, že vaši finanční poradci nebo brokeři skutečně chrání vaše zájmy.

Zdroj: MarketWatch

reklama
reklama