Tajemství úspěchu ve třech heslech

Tajemství úspěchu ve třech heslech

| redakce

Tato tři hesla mohou změnit váš život: "tvořit", "ve velkém" a "vzdorovat". Když se "zakousnete" a budete se jich držet, zajistíte si mimořádnou konkurenční výhodu. Dělá to málokdo, a právě proto byste vy měli začít. Nejlépe hned!

1. Tvořte, seč vám síly stačí

Kreativita je recept na splnění všech přání. Chcete podnikat? Založte firmu. Chcete se stát spisovatelem? Začněte psát. Nemusíte absolvovat ty nejlepší kurzy, stačí, když se do toho pořádně "opřete". Vytvářejte věci s přidanou hodnotou. Jen správné věci stojí za povšimnutí. Když něco tvoříte, ruku v ruce se tím sami rozvíjíte. Psaní, umění, podnikání – všechny vaše zkušenosti se sčítají a hodnota narůstá.

Většina lidí dělá chybu v tom, že směňuje čas za peníze – má nudné zaměstnání, které nenabízí seberealizaci. Když místo toho čas investujete do tvorby hodnot, tyto věci pak mohou žít svým vlastním životem a pracovat i tehdy, když spíte. Díky tomu se můžete stát šťastnějšími a svůj osud třímat pevně v rukou.

2. Když něco, tak ve velkém

S tímto konceptem máte téměř zaručené vítězství. Nemusí to znamenat, že dostanete vždy to, co jste chtěli (ve skutečnosti se to spíše nestává), málokdy ale dojde k tomu, že byste zcela selhali. Dlouhodobě skoro vždy úspěchy vyváží ztráty.

Baví vás psát? Tak proč psát statusy na Facebooku, když můžete napsat novelu. S velkou pravděpodobností ji nedokončíte, bude trvat pětkrát déle oproti původním odhadům nebo z toho vyleze užvaněný brak, kterým se prokoušou jen tři vaši nebozí příbuzní. Nicméně i cesta může být cíl. Jen samotný proces zajistí, že přestanete být líní a pohodlní a začne se vám dařit.

3. Vzdorem za budoucími úspěchy

Pokud si myslíte, že je svět logický nebo férový, čeká vás v životě hodně frustrace a trápení. Svět ale dává smysl. Ovšem ne tak, jak by se na první pohled mohlo zdát. Tvrdá dřina, talent, chytrost a odhodlání nestačí, i když vám vaše instinkty a výchova vnucují opačný pohled.

Brzdou jste si během svého života vy sami. Víte, co chcete dělat. Bavilo by vás to. Ale nejde to a vy nevíte proč?

Většina lidí má tendenci ze svých neúspěchů vinit okolí - "šéf je pes", "ekonomika beznadějná" nebo "holky hloupé". Nejsou vám některé výroky povědomé? Svalování viny na druhé vede jen k popírání a bolesti. Přitom se stačí zaměřit na své "vnitřní já" a zeptat se ho, zda by se nemohly některé věci dělat trochu jinak. A pokud i po této sebekonfrontaci shledáváte, že je problém mimo vaše "pole působnosti", upusťte od něho a posuňte se dále.

Zdroj: Oliver Emberton

reklama
reklama