Ignorujte Wall Street a nakupujte emerging markets, radí Nor

| redakce

Norská investiční společnost Skagen, která během minulého desetiletí předehnala i fondy řízené Goldman Sachs a JPMorgan, radí klientům ignorovat doporučení největších bank z Wall Street a nakupovat aktiva na mladých trzích.

Kristoffer Stensrud, zakladatel společnosti Skagen, který spravuje fond zaměřený na mladé trhy Kon-Tiki A s aktivy v hodnotě 50 miliard norských korun (8 miliard USD), věří, že série voleb na Blízkém východě, v Asii a Africe poskytne mladým trhům podporu, protože politici zvolí strategie zaměřené na stabilitu. "Volební kolečko začíná v lednu v Egyptě, Indii, Indonésii, Thajsku a Jihoafrické republice," upozorňuje Stensrud. "JAR je zajímavá země kvůli loňským sociálním nepokojům. Možná bude soustředěnější na reformy. Mohla by také následovat změna směru politiky nebo výměna vlády."

Fond Kon-Tiki A dosáhl během posledních 10 let anualizovaného výnosu 15 % a byl pátý nejlepší mezi 1 116 fondy sledovanými agenturou Bloomberg. Za minulý rok to bylo 5,5 % v dolarovém vyjádření. Pro srovnání, index MSCI Emerging Markets vykázal za stejné období 6,7% ztrátu. Největšími pozicemi fondu jsou Hyundai Motor a Samsung Electronics.

Velké banky z Wall Street (včetně Goldman Sachs) ale nadále předpovídají pokračující slabou výkonnost emerging markets, kterou loni zhoršily signály exitu Fedu.

Rada Goldmanů

Portfoliomanažeři Goldman Emerging Markets Equity Insights Fund radili investorům omezit alokaci na rozvíjejících se trzích o třetinu s odkazem na očekávané výrazné zaostávání akcií, dluhopisů a měn během následujících 10 let vlivem chybějícího konceptu ekonomických reforem pro zlepšení růstu. Goldman Sachs doporučovala klientům snížit alokaci z 9 na 6 %.

Podle Stensruda mají rozvíjející se ekonomiky stále potenciál nabídnout nadprůměrné výnosy, protože zdejší spotřebitelé budou nadále investovat do zvyšování životní úrovně. V regionu manažer věří zejména automobilkám. Sektor považuje za zajímavý vzhledem k nízké nasycenosti trhu, vysoké poptávce a rostoucí dostupnosti. "Pro firmy to znamená fantastické možnosti růstu," dodává norský portfoliomanažer.

Kon-Tiki má 17,14 % portfolia alokováno právě do automobilové výroby na mladých trzích. Zastoupeny jsou zde například akcie Great Wall Motor a čínského producenta užitkových vozidel v Indii Mahindra & Mahindra.

Další Toyota

"Hyundai si klade za cíl stát se další Toyotou - mistrem světa s nejlepší produkcí, nejvyšší kvalitou, špičkovým designem, širokou dostupností a nejvyšší produktivitou," vysvětluje Stensrud. "A já si myslím, že uspěje."

Mladé trhy těžily z úvěrového a komoditního boomu posledních 15 let, podle některých ale tento trend dosáhl vrcholu. Morgan Stanley označila v srpnu 2013 BRIC a Turecko za "křehkou pětku" kvůli jejich závislosti na zahraničním kapitálu. Société Générale má ale jiný pohled. "Krátkodobá fáze korekce bude brzy vystřídána robustní rally," věří její šéf strategií pro mladé trhy Benoit Anne.

Silnější fundamenty

"Fundamenty mladých trhů jsou silnější jak ve srovnání s minulostí, tak s rozvinutými regiony. Obzvláště pokud do analýz zahrneme prostor k 'politickým manévrům'. Navíc hrají svou roli také valuace a technická specifika, pokračuje Anne.

Stensrud očekává, že se mladé trhy oprostí od závislosti na komoditních a jiných cyklech a budou se více spoléhat na sektor služeb, který roste velice rychle. "Je nasnadě označovat JAR za těžařskou zemi, nicméně pokud se podíváte na jihoafrickou akciovou burzu, jde v základu o index služeb. A sektor služeb roste rychlým tempem ve všech rozvíjejících se ekonomikách," doplňuje šéf norského fondu a přiznává, že hodně sleduje investice do Jihoafrické republiky a do čínských internetových společností.

"Během dvou let může přijít velká změna světového paradigmatu směrem k tomu, co bychom nazvali 'nemateriální ekonomikou'," předpovídá Stensrud. To znamená stále méně produktů a energií a velký podíl e-commerce.

Zdroj: Bloomberg

reklama
reklama