Medvědí zpráva pro americkou ropu? Produkce v USA neustále roste

| redakce

Mezinárodní agentura pro energii (IEA) varuje před rostoucím objemem těžby ropy ve Spojených státech. Produkce v USA vzrostla v posledních letech díky boomu těžby z břidlic. Jen za loňský rok stoupla o 15 %, což je celosvětově nejvyšší meziroční posun za posledních 20 let.

Tvrdou regulací exportu ropy však Spojené státy omezují novou poptávku ze zahraničí po vlastní produkci. Jak uvádí IEA, rostoucí objemy lehké ropy, která nesmí opustit Severní Ameriku, představují pro energetický průmysl výzvu, aby na zákaz vývozu nadále upozorňoval.

Produkce ropy v USA

Zpráva IEA dále uvádí, že s větší produkcí souvisí také rychlý růst kapacit v rafinériích, ropovodech i na železnici. Prosincový objem zpracované ropy v amerických rafinériích byl nejvyšší za posledních 8 let. Export ropných produktů do Kanady se zvýšil na přibližně 155 tisíc barelů denně.

S rostoucí produkcí se počítá i nadále. Předpověď na letošní rok je zvýšení o 780 tisíc barelů denně. I když se zdá, že trh zatím další nárůst nabídky ropy vstřebá bez změny exportních pravidel, nabízí se otázka, jak dlouho tento stav může vydržet. Poptávka po ropě v rozvinutých zemích se zvýšila v roce 2013 poprvé od roku 2010. Podle IEA však budou i v příštích letech největšími tahouny růstu celosvětové poptávky země rozvojové.

Světová spotřeba ropy

Spotřeba ropy v USA v posledních dvou letech stoupá a loni v říjnu se vyšplhala na nejvyšší úroveň od poloviny roku 2011. To zároveň pomohlo nahradit zpomalení poptávky v Číně, která je druhým největším spotřebitelem ropy na světě.

Spotřeba ropy v USA

Autorem článku je Petr Habiger.

Zdroj: Colosseum

reklama
reklama