Burzovní kalendář 27. 1. - 31. 1. 2014

| redakce

Ben Bernanke bude řídit poslední zasedání FOMC před odchodem z čela Fedu. Investoři očekávají další omezení objemu odkupů dluhopisů, i kvůli tomu padají kapitálové trhy na rozvíjejících se trzích i v USA a Evropě. V Americe budou zveřejněny spotřebitelská důvěra a odhad růstu HDP za loňský rok, v Německu index Ifo, odhad HDP zveřejní i Spojené království. Pokračuje výsledková sezóna, čísla oznámí Apple i Google, na pražské burze zveřejní předběžné výsledky VIG.

USA

27/1 až 31/1 Výsledková sezóna (Apple, Boeing, Facebook, Google, ExxonMobil)

27/1 Prodeje nových domů

27/1 Index průmyslové aktivity Fedu v Dallasu

28/1 Objednávky zboží dlouhodobé spotřeby

28/1 Index cen domů S&P/Case-Shiller

28/1 Spotřebitelská důvěra

28/1 Index aktivity richmondského Fedu

29/1 FOMC rozhodne o nastavení měnové politiky

30/1 Předběžný HDP za 4Q2013

30/1 Týdenní počet žádostí o podporu v nezaměstnanosti

30/1 Rozjednané prodeje domů

31/1 Osobní příjmy a výdaje

31/1 Index nákupních manažerů v oblasti Chicaga

31/1 Index spotřebitelské důvěry Michiganské univerzity

Americké akcie mají za sebou velmi špatný týden. Index Dow dokonce propadl nejvíce od května 2012, když ztratil 3,52 %. Širší S&P 500 ztratil 2,63 % a v pátek prorazil psychologickou hranici 1 800 bodů i 50denní klouzavý průměr. Nasdaq za týden přišel o 1,65 %.

Nejdůležitější události uplynulého týdne si připomeňte zde: Americké akcie v pátek krvácely. Dow zažil nejhorší týden od roku 2012

V novém týdnu budou hrát důležitou roli Fed, výsledková sezóna, ale také situace na mladých trzích a v Číně. Celkově panuje medvědí nálada.

"Klidné období posledního měsíce, kdy se S&P 500 obchodoval v rozpětí 1 800 až 1 850, skončilo. Pokud bychom uvažovali 5% mírnou korekci z maxima na 1 850, dostaneme se do zóny 1 760. K té stačí pokles o 1,7 %. V jejím okolí je i 100denní klouzavý průměr, v zóně 1 770 až 1 780 pak silný support. Pokud uvažujeme korekci jako pokles o 10 %, dostaneme rozmezí 1 660 až 1 670. To už by se býci pořádně zapotili!" píše v pravidelném technickém komentáři pro Investiční web opční obchodník Josef Košťál.

K vývoji akciových indexů budou podle něj přispívat vedle makrodat především desítky důležitých zpráv o hospodaření firem. "Ve středu večer pak Ben Bernanke za celý FOMC také může přiložit pod kotel," dodává.

Poslední zasedání Fedu v čele s Benem Bernankem vyvolává obavy především na mladých trzích, které zažívají prudký pokles kurzů měn. Jedním z důvodů je právě strach z úbytku likvidity kvůli omezování kvantitativního uvolňování. Všeobecně se očekává, že americká centrální banka bude ve středu pokračovat ve snižování tempa odkupů dluhopisů, tedy pumpování peněz do ekonomiky, o dalších 10 miliard USD měsíčně.

"Další snížení, i když očekávané, by dle našeho názoru mělo spíše nepříznivý vliv na trhy. Opětovným cílem by pak mohly být především rozvíjející se trhy. Pokud by si naopak Fed dal přestávku ve snižování objemu QE, očekávali bychom pozitivní reakci trhu," říká hlavní analytik J&T Banky Milan Vaníček.

Starosti však investorům dělá také situace v Číně, která může do vývoje na světových trzích významně promluvit. Čínský bankovní regulátor se podle agentury Bloomberg obává možných krachů v uhelném sektoru. "Čínská společnost China Credit Trust Co varovala před týdnem investory, že možná nebude schopna dostát svým závazkům a splatit svůj produkt 2010 China Credit-Credit Equals Gold #1 Collective Trust Product, splatný 31. ledna 2014. Tento produkt slibující 10% výnos (trojnásobný oproti běžným úrokům z bankovních vkladů) byl distribuován bankou The Industrial and Commercial Bank of China. Ta je největší na světě, měřeno výší aktiv. Distribuce touto bankou přidala produktům v očích investorů na důvěryhodnosti, ale nijak neovlivňovala skutečnou výši rizika," píše Jan Dvořák na serveru Proinvestory.cz. "Prostředky vybrané od investorů byly poskytnuty formou půjčky těžaři uhlí Shanxi Zhenfu Energy Group. Tato společnost je v problémech a podle všeho směřuje k bankrotu, jeden z jejích vysokých manažerů je ve vězení."

Rostou také obavy ze zpomalení růstu čínské ekonomiky. Aktivita v čínském zpracovatelském sektoru totiž podle předběžných údajů v lednu poprvé za půl roku klesla. Finální čísla budou zveřejněna ve čtvrtek.

Nemusí být ale tak zle. V USA budou zveřejněna další ekonomická data, která by měla podtrhnout obraz zlepšující se kondice americké ekonomiky a přesvědčit investory, aby dále nakupovali americké akcie. V úterý budou sledované objednávky zboží dlouhodobé spotřeby (očekávání +1,7 % po +3,4 % meziměsíčně), spotřebitelská důvěra (očekávání 77,5 po 78,1 bodu) a ve čtvrtek odhad HDP za loňský čtvrtý kvartál (očekávání +3,2 % po +4,1 % mezikvartálně).

"Existují dobré důvody myslet si, že se ekonomice bude letos dařit. Pokud se tento výhled naplní, současný pokles cen akcií je jen přechodný, způsobený propadem na rozvíjejících se trzích," napsali v páteční zprávě analytici z Deutsche Bank.

Kupce by mohl přilákat zpět také slib Fedu, že bude držet úrokové sazby nízko dlouhou dobu. Otázka zní, jak hluboko se trh propadne, dokud se investoři nevrátí? "Je to nákupní příležitost. Investoři si musejí uvědomit, z jaké míry je trh tažen likviditou, a z jaké firemními zisky," říká Quincy Krosby z Prudential Financial.

Signálem, že propad trhu je přehnaný, může být index VIX. Investoři jsou totiž ochotni platit více za pojištění proti současnému propadu trhů než proti propadům za tři měsíce. Když se to stalo naposledy (v říjnu loňského roku), začal index S&P 500 po krátké korekci stoupat k rekordům.

Velký vliv na chování burz bude mít také další výsledková smršť. Své hospodaření odhalí hned několik firem z indexu Dow, například Caterpillar, DuPont, Pfizer nebo AT&T. K tomu se přidají technologičtí obři Google a Facebook. Hned v pondělí oznámí výsledky za čtvrtý kvartál asi nejsledovanější společnost na burze a největší americká firma podle tržní kapitalizace. V případě Applu se očekává mírný růst očištěného zisku na akcii na 14,067 USD a růst tržeb na 56,5 miliardy USD. Odhady výsledků dalších firem najdete ZDE.

Výsledky zatím zveřejnila čtvrtina firem z indexu S&P 500, očekávání ohledně zisků překonalo 63,9 % z nich. Během posledních čtyř kvartálů překonalo odhady zisků 67 % firem.

Biotechnologie napodobují Nasdaq na přelomu tisíciletí. Od této bubliny se držte raději zpátky Biotechnologie napodobují Nasdaq na přelomu tisíciletí. Od této bubliny se držte raději zpátky Nějakou dobu mi vrtalo hlavou, zda ceny biotechnologických akcií náhodou trochu nepředběhly dobu a nejsou ... Nervozita z Janet Yellenové? Předchozí šéfy Fedu trh nevítal zrovna s otevřenou náručí Nervozita z Janet Yellenové? Předchozí šéfy Fedu trh nevítal zrovna s otevřenou náručí Janet Yellenová se na začátku února stane jednou z nejmocnějších žen světové ekonomiky, když usedne ... Ekonomické mýty uvedené na pravou míru: Tištění peněz, dluhový kolaps USA nebo hazardující banky Ekonomické mýty uvedené na pravou míru: Tištění peněz, dluhový kolaps USA nebo hazardující banky Blíží se vlivem hazardní hry vlád a centrálních bank s ekonomikami armagedon, nebo není strach ... Kolaps jako v roce 2008 akcie nečeká, korekce bude příležitostí nakupovat Kolaps jako v roce 2008 akcie nečeká, korekce bude příležitostí nakupovat Analytik z True Wealth Systems Brett Eversole uklidňuje investory, aby se nebáli stále očekávanější tržní ...
reklama
reklama