Co musíte ráno vědět (27. ledna)

Co musíte ráno vědět (27. ledna)

| redakce

Jak dopadl krvavý pátek na světových burzách, co se nelíbí šéfovi ČEZ Benešovi a co získají zákazníci inzerentů Googlu zdarma? To vše musíte ráno vědět.

1. Americké akcie v pátek krvácely a prožily nejhorší týden za poslední měsíce

Burzy reagovaly na výprodej akcií a dalších aktiv na rozvíjejících se trzích, kde ceny klesají v obavách ze zpomalování čínské ekonomiky a kvůli potížím v dalších zemích od Turecka přes Ukrajinu až po Argentinu. Investoři se také připravují na to, že americká centrální banka v týdnu opět omezí podpůrnou měnovou politiku. Index Dow v pátek ztratil 1,96 % a uzavíral na 15 879,11 bodu. Širší index S&P 500 klesl o 2,09 %, když prolomil hranici 1 800 bodů a uzavřel na 1 790,29 bodu, a Nasdaq ztratil 2,15 % na 4 128,17 bodu.

Výprodeje začaly na burze již ve čtvrtek kvůli údajům z Číny, kde poprvé po půl roce klesla aktivita v průmyslu. Za celý týden tak americké akcie výrazně zlevnily, index Dow dokonce nejvíce od května 2012, když ztratil 3,52 %. Širší S&P 500 ztratil 2,63 % a v pátek prorazil psychologickou hranici 1 800 bodů i 50denní klouzavý průměr. Nasdaq za týden přišel o 1,65 %.

Týden na trzích podle burzovních grafů: Medvědi se zakousli hluboko. Spustí jejich útok pravou korekci?

4 důvody "výplachu" na mladých trzích, který v závěru týdne vyděsil investory na burzách

2. Ceny evropských akcií v pátek klesaly vlivem propadů na mladých trzích

Západoevropské akcie utrpěly nejhlubší propad za posledních sedm měsíců a smazaly veškeré zisky, kterých dosáhly od začátku roku. Trh srazily obavy investorů ze situace v Latinské Americe, zejména v souvislosti s propadem argentinského pesa. Britský FTSE 100 ztratil 1,62 %, francouzský CAC 40 2,79 % a německý DAX 2,48 %. Regionální Stoxx Europe 600 odepisoval kolem dvou procent, nejvíce od června. Všechny jeho sektory se pohybovaly v červených číslech. Nejhůře na tom byl sektor základních materiálů, nejméně ztrácelo síťové odvětví. Za celý týden celoevropský index EuroStoxx 50 odepsal 3,99 %, německý DAX ztratil 3,6 %, britský FTSE 100 umazal 2,42 % a francouzský CAC 40 klesl o 3,84 %. Indexy se tak od začátku roku propadly do ztráty. Například pro DAX šlo o nejhlubší týdenní pokles za sedm měsíců.

Velká transatlantická rotace: Na jaké evropské akcie letos vsadit?

3. Pražská burza v pátek zakončila obchodování se ztrátou více než procenta

Za týden index PX odepsal 1,14 % na 1 015,43 bodu. Velkou část těchto ztrát zaznamenal v pátek. Hluboko do mínusu se v pátek propadly akcie společnosti Orco (-7,60 %) po zveřejnění rozhovoru s Radovanem Vítkem o budoucnosti firmy, v němž nevyloučil její likvidaci. Rostly naopak akcie NWR, které korigovaly čtvrteční 20% pokles. V pátek tak akcie NWR přidaly 4,05 %.

Bankovní akcie jako černý kůň světových trhů i pražské burzy. Co čeká Erste a Komerční banku?

4. Očekávané události

V USA budou zveřejněny prodeje nových domů a index průmyslové aktivity Fedu v Dallasu, v Německu vyjde index podnikatelské aktivity Ifo. Nejočekávanější však budou výsledky firem. Čisla o hospodaření za 4Q2013 totiž oznámí například společnost Caterpillar, ale především Apple. Od Applu se čekají meziročně mírně lepší čísla, zisk na akcii by měl podle odhadů agentury Bloomberg vzrůst o 1,9 % na 16,067 USD. Od tržeb se čeká 5% růst na 57,5 miliardy USD. Další očekávané výsledky najdete ZDE. Co na trzích čekat po celý týden, se dozvíte v našem burzovním kalendáři.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Věřitelé NWR se chystají na boj

Investoři do dluhopisů NWR ztratili šanci vyčkat na odeznění nepříznivé situace na trhu s uhlím poté, co banky společnost odstřihly od 100milionové úvěrové linky a přiměly ji k restrukturalizaci. Hodnota zajištěných dluhopisů NWR, které se v současnosti obchodují 27 % pod svou nominální hodnotou, spadla na 61 centů za euro, když společnost oznámila, že najala na právní poradenství k revizi dluhové struktury Blackstone. Skupiny dluhopisových investorů oslovily za stejným účelem firmy Moelis & Co. a Freshfields, a vyhlásily tak boj o kontrolu největšího českého producenta uhlí. Informaci získala agentura Bloomberg od nejmenovaného spolehlivého zdroje.

6. Dostavba Temelína by se měla dle budoucího ministra průmyslu odložit

Rozhodnutí o dostavbě Temelína je podle budoucího ministra průmyslu a obchodu Jana Mládka nejlepší odložit. Zároveň by ale měla vláda říci, jaký bude další osud vybudování dvou nových jaderných bloků v této elektrárně.

7. HSBC omezuje výběry peněz svých klientů. V jejich zájmu, upozorňuje

U nestandardních výběrů chce banka vědět, na co budou peníze použity. Má to bránit finanční kriminalitě. HSBC má přitom podle některých informací z poslední doby obrovský nedostatek kapitálu. BBC informovala, že někteří klienti banky nesměli vybrat vyšší částky, protože nebyli schopni doložit, na co je chtějí použít. HSBC přiznala, že neinformovala klienty o změně svých pravidel, která proběhla loni v listopadu.

8. Šéf ČEZ Beneš nesouhlasí s návrhem energetické politiky EU

Generální ředitel energetické skupiny ČEZ Daniel Beneš nesouhlasí s návrhem nového rámce pro klimatickou a energetickou politiku EU, se kterým přišla tento týden Evropská komise. Vadí mu závazné kritérium, podle kterého by v roce 2030 mělo 27 % vyprodukované energie pocházet z obnovitelných zdrojů.Uvedl to v pořadu Otázky Václava Moravce České televize.

9. Inflace v eurozóně zůstává podle šéfky MMF pod cílovou hodnotou

Inflace v eurozóně zůstává výrazně pod cílovou hodnotou a pokles cenové hladiny pro měnovou unii představuje potenciální nebezpečí. Na Světovém ekonomickém fóru v Davosu to řekla šéfka Mezinárodního měnového fondu Christine Lagardeová. Šéf Evropské centrální banky Mario Draghi v pátek na fóru prohlásil, že propad eurozóny do deflace považuje za nepravděpodobný. V sobotu ubezpečil veřejnost, že ECB je připravena zakročit, pokud inflace zpomalí na nižší hodnotu, než s jakou počítají předpovědi. Zopakoval také, že úrokové sazby delší dobu zůstanou na současné nízké úrovni, nebo ještě klesnou. Vlády by podle něj při podpoře růstu měly zvážit snížení daní.

10. Indie a Japonsko chtějí spolupracovat v oblasti energetiky

Indie a Japonsko podepsaly smlouvy o spolupráci v oblasti energetiky a telekomunikací. Indický premiér Manmóhan Singh u příležitosti návštěvy japonského premiéra Šinzóa Abeho v Dillí prohlásil, že Indie s Japonskem také jedná o možnosti nákupu japonského obojživelného letounu nazývaného US-2 a o možnosti spolupráce při jeho výrobě.

11. Demonstranti v Kyjevě odmítli návrhy prezidenta Janukovyče, nepokoje pokračují

Jeden z lídrů opozice Arsenij Jaceňuk se podle Janukovyčových představ měl stát novým premiérem a bývalý boxer Vitalij Kličko vicepremiérem pro humanitární záležitosti. Jaceňuk shromážděnému davu řekl, že je ochoten převzít odpovědnost, později ale začal ze svého postoje couvat. Na Twitteru zdůraznil, že post neodmítl ani nepřijal a chce vše projednat se zástupci své strany Vlast (Batkivščyna). Kličko ve vyjádření pro německý nedělník Bild am Sonntag řekl, že nabídka byla ze strany Janukovyče úskokem, který má opozici rozdělit. Podle komentátora BBC je nepravděpodobné, že by vůdci protestů na Janukovyčovy návrhy přistoupili, protože jejich hlavním požadavkem jsou nyní nové prezidentské volby, jejichž konání žádají už letos. O tom zatím Janukovyč nechce ani slyšet. (Zdroj: Aktuálně.cz, ČTK)

Bonus

Google chce nabízet zákazníkům svých inzerentů taxi zdarma

Americká technologická společnost Google má v plánu organizovat bezplatnou taxislužbu pro zákazníky restaurací, kin a dalších místních podniků, které si u firmy zadávají reklamu. Podle patentu, který Google nedávno získal, budou dopravu platit samy inzerující podniky, aby přilákaly více zákazníků. Napsal to na svém webu britský list Daily Mail.

reklama
reklama