Rizika číhají i na trhu s ETF

Rizika číhají i na trhu s ETF

| redakce

Každá investice obsahuje rizika. Již při výběru burzovně obchodovaného fondu zvažte, jak velký pokles na účtu unesete. V horizontu několika týdnů se může hodnota akciového ETF propadnout i o desítky procent. Tím ale výčet rizik nekončí.

Oproti uložení peněz na spořicích účtech a termínovaných vkladech existuje při každé investici tržní riziko. To je chápáno jako možnost, že se tržní cena cenných papírů vydá jiným směrem, než jste původně očekávali. V případě burzovně obchodovaných fondů lze zaznamenat ztrátu v případě růstu i poklesu trhu; záleží na tom, o jaký typ fondu jde.

Pro dlouhodobé investory je nežádoucí dlouhodobější pokles trhu. Pokud jste například očekávali růst cen evropských akcií (například ETF na index Euro Stoxx 50), a vlivem negativních zpráv dojde k poklesu, zaznamenáte na obchodním účtu ztrátu. Pro krátkodobé spekulanty, kteří využívají takzvané short ETF, je naopak nežádoucí růst trhu.

Pokles nemusí znamenat ztrátu

Ztráta na obchodním účtu ještě není reálnou ztrátou. Pokud jste s určitou "dočasnou ztrátou" předem počítali, v případě negativního vývoje postižené ETF pravděpodobně neprodáte. Kdo však pokles trhu psychicky neunese, může vše prodat a vykázat skutečnou ztrátu.

Řada drobných investorů nedokáže správně odhadnout, jak velký pokles je schopna tolerovat. Především v období všeobecného optimismu na trzích může být ztráta vnímána jako něco možného, ale velmi vzdáleného. Opak však často bývá pravdou. Představte si ten nejčernější scénář a vžijte se do situace, kdy přicházíte o dvacet i více procent svého majetku. Budete usínat klidně?

Důležitý je výběr správného fondu

Nikoho nepřekvapí, že mezi burzovně obchodovanými fondy existují rozdíly. Obecně platí, že hodnota dluhopisových ETF v čase méně kolísá než hodnota akciových či komoditních ETF. Rozdíly jsou i v rámci jedné kategorie fondů. Například ETF kopírující státní dluhopisy jsou obecně méně rizikové než fondy zaměřené na podnikové dluhopisy.

Stejně tak jsou rozdíly mezi akciovými fondy. Široký fond kopírující vývoj cen světových akcií bude méně rizikový než akcie firem z rozvíjejících se trhů. Kolísavost (tedy rizikovost) celého investičního portfolia je určena navážením jednotlivých fondů.

Rizika spojená s cizími měnami

Žádný z burzovně obchodovaných fondů není obchodován v korunách. Český investor tedy podstupuje vždy měnové riziko. Pokud během nákupu ETF dojde k posílení koruny například vůči dolaru, realizujete v případě zpětné směny dolaru do koruny ztrátu. Případnou ztrátu může snížit "vyčkání" na výhodnější směnný kurz.

Pokračování článku Aleny Müllerové najdete na serveru ETFs.cz.

Zdroj: ETFs.cz

reklama
reklama