Co musíte ráno vědět (28. ledna)

| redakce

Jak zahájily týden burzy v Evropě i zámoří, jaké řešení pro krachující státy navrhuje Bundesbank a odkud na svět přicházejí děti? To vše musíte ráno vědět.

1. Americké akcie v pondělí ztrácely kvůli údajům o prodeji domů a Fedu

Americké akcie v pondělí oslabily kvůli nečekaně horším prodejům nových domů za prosinec, byť za celý rok se prodalo o 16,4 % domů více než v roce 2012, což znamená nejlepší výsledek od roku 2008. Investory příjemně překvapily hospodářské výsledky společnosti Caterpillar, jejíž zisk i tržby se sice meziročně snížily, trh ale čekal hlubší pokles. Index Dow se ještě chvíli před ukončením obchodování pohyboval mírně nad nulou, v závěru však spadl do červených čísel a odepsal 0,26 %. S&P 500 ztratil 0,49 % a technologický Nasdaq oslabil o 1,08 %. Výsledky nad očekáváním představil po závěru řádného obchodování Apple. Zklamaly ale prodeje iPhonů, což akcie poslalo o více než 7 % níže.

Týden na trzích podle burzovních grafů: Medvědi se zakousli hluboko. Spustí jejich útok pravou korekci?

4 důvody "výplachu" na mladých trzích, který v závěru týdne vyděsil investory na burzách

2. Evropské akcie v úvodu týdne oslabovaly, regionální index spadl nejníže za poslední měsíc

Burzy v Evropě zahájily poslední lednový týden v červených číslech. Index Stoxx Europe 600 ztrácel kolem 0,7 % a spadl na nejnižší hodnotu za poslední měsíc. Britský FTSE 100 odepsal 1,70 %, francouzský CAC 40 0,41 % a německý DAX 0,46 %. Nejvíce se dařilo technologickému sektoru a mírně nad nulou se pohybovaly i realitní společnosti, přes dvě procenta naopak odevzdaly ropné firmy a o procento oslabily telekomunikace a automobilky. Objem zobchodovaných akcií v indexu Stoxx Europe 600 byl v pondělí téměř 50 % nad průměrem za posledních 30 dní.

Velká transatlantická rotace: Na jaké evropské akcie letos vsadit?

3. Pražská burza zahájila poslední lednový týden ztrátou, PX prohrál bitvu o udržení 1 000 bodů

Index PX v pondělí bojoval o udržení 1 000 bodů, ztratil však v závěru 1,62 % a klesl na 999,03 bodu. Objem obchodů v pondělí přesáhl miliardu korun, burza se převážně pohybovala v červených číslech. Dvěma nejčastěji obchodovanými emisemi byly banky - Erste Group Bank odepsala 2,89 % a Komerční banka 1,15 %. Třetím nejčastěji obchodovaným titulem byl ČEZ, který odevzdal 1,16 %. Přes tři procenta ztrácela mediální CETV i těžařská společnost NWR, v poslední aukci se však propadla ještě více do ztráty a nakonec její akcie zlevnily o 5,45 % poté, co ratingová agentura Moody's firmě snížila hodnocení na Caa3.

Bankovní akcie jako černý kůň světových trhů i pražské burzy. Co čeká Erste a Komerční banku?

Na akcie NWR prší zhoršená doporučení. Akcie v Praze výrazně oslabují

4. Očekávané události

Spojené státy zveřejní objednávky zboží dlouhodobé spotřeby, index cen domů S&P/Case-Shiller, spotřebitelskou důvěru a index aktivity richmondského Fedu. Spojené království odhalí předběžnou zprávu o HDP za čtvrtý kvartál a ceny domů a Německo maloobchodní tržby. Pražská burza bude sledovat mimořádnou valnou hromadu Komerční banky. Nejočekávanější však budou výsledky firem. Čísla o hospodaření za 4Q2013 oznámí například Yahoo!, Ford Motor, AT&T, Pfizer nebo Electronic Arts. Další očekávané úterní výsledky najdete ZDE. Co na trzích čekat po celý týden, se dozvíte v našem burzovním kalendáři.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Moody's snižuje rating NWR na Caa3 s negativním výhledem. Bojí se odpisu dluhopisů

Ratingová agentura Moody's snížila hodnocení úvěrové spolehlivosti těžební společnosti New World Resources o dva stupně na úroveň Caa3. Upozornila, že možné změny v kapitálové struktuře podniku by mohly přinést ztráty majitelům dluhopisů. NWR je vlastníkem producenta černého uhlí OKD.

6. Bundesbank navrhuje při hrozbě státního bankrotu daň z majetku

Členské země eurozóny ohrožené státním bankrotem by měly v budoucnu místo žádosti o pomoc od ostatních členských států nejprve zavést jednorázovou daň z majetku. Ve své měsíční zprávě to v pondělí navrhla Deutsche Bundesbank, tedy německá centrální banka.

7. Bank of America čelí podezření z front runningu

Americké ministerstvo spravedlnosti a Komise pro obchodování s futures kontrakty na komodity údajně vyšetřují Bank of America kvůli podezření z toho, že prováděla vlastní future obchody před většími příkazy od klientů.

8. Turecká lira klesá na další rekordní minima. Centrální banka zasáhne

Turecká měna v pondělí pokračovala v sestupu na nová rekordní minima. Propad liry nastartovala prosincová odhalení rozsáhlé korupce ve vládě a minulý týden jej zrychlily kroky tamní centrální banky, která navzdory rostoucí inflaci a volání investorů nezasáhla proti ztrátám hodnoty měny zvýšením úrokových sazeb. Nyní se chystá zasáhnout.

9. Index podnikatelského klimatu institutu Ifo v Německu v lednu stoupl na 110,6 bodu z prosincových 109,5 bodu

Nálada podnikatelů se podle institutu Ifo v lednu mírně zlepšila. Index podnikatelského klimatu stoupl na 110,6 bodu, očekával se mírnější růst na 110 bodů z prosincových 109,5 bodu. Hodnocení současné situace se také zlepšilo - indikátor vyskočil na 112,4 bodu z 111,6 bodu v prosinci. Budoucí očekávání vzrostlo na 108,9 bodu z prosincových 107,4 bodu, čekal se nárůst na 108 bodů.

ZEW: Důvěra analytiků a investorů v německou ekonomiku v lednu nečekaně klesla

10. Island nechal své banky během krize padnout. Nyní je plánovaná 2% míra nezaměstnanosti realistickým cílem

Island v roce 2008 svým bankám státní pomoc neposkytl a ty, které byly příliš velké na záchranu, nechal zkrachovat. Nyní je zřejmé, že rozhodnutí učiněná před pěti lety zemi vyslala vstříc rekordně nízké nezaměstnanosti. Zdá se, že 2% vládní cíl je zcela realistický.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

Bonus

Kde se berou děti?

Reklamu na americký Super Bowl chystá i automobilka Kia. Měl by v ní vystupovat Laurence Fishburne a teaser na spot už byl zveřejněn.

Loni Kia u diváků zabodovala reklamou, v níž tatínek zahnaný do kouta odpovídá na otázku 'Odkud se berou děti?'.

reklama
reklama