Trend, o němž se nemluví, který dlouhodobě vyšle zlato k výšinám

| redakce

Jeff Clark, analytik trhů s drahými kovy, doporučuje nakupovat zlato. Důvodem ale není žádné kvantitativní uvolňování Fedu, ale velká krize na straně nabídky zlata.

Nejčastějším argumentem pro nákup zlata, který nejodolnější zlatí býci v mainstreamových médiích nejčastěji zmiňují, je politika tištění peněz centrálních bank většiny vyspělých zemí a její vliv na budoucí kupní sílu papírových peněz. Vládám totiž nezbývá jiná možnost, jak se vyhnout placení obrovských dluhů. Monetární, fiskální a ekonomické krize jsou nevyhnutelné, a proto je potřeba se proti nim zajistit.

To je sice pravda, je tu ale ještě mnohem důležitější argument pro růst ceny zlata.

O blížící se krizi nabídky zlata mluví jen málo komoditních analytiků, natož mainstreamová finanční média. Následující čtyři faktory neodbytně tlačí na nabídku zlata. Máte už ve fyzickém zlatě vybudované pozice?

1. Omezení produkce, oddalování rozvoje a rušení těžby

Těžaři nefungují ve vakuu. Pokud cena jejich produktu za dva roky klesne o 30 %, je potřeba zareagovat a přistoupit ke změnám. Ty vedou k nižší produkci, odsouvání plánů na rozvoj těžby a omezení rozpočtu. Týká se to celého odvětví, ani nízkonákladoví producenti vůči tomu nejsou imunní.

Pokles cen drahých kovů způsobuje ztrátovost některých dolů. Když tyto ztráty přesáhnou náklady uzavření a možného obnovení produkce v budoucnu, doly nezbývá než zavřít. Nejlepší "léčbou nízkých cen" jsou nízké ceny samotné. Čím větší pokles, tím více projektů nebude schopno udržet produkční úroveň. V důsledku toho se sníží světová nabídka zlata, což bude působit na opětovný růst ceny.

Dopad na projekty týkající se rozvoje a těžby jsou ještě větší – když se obáváte o současné cash flow, nejsnazší je oddálit výstavbu nových dolů -, proto firmy omezují těžební projekty a propouštějí geology.

Graf ukazuje pokles počtu těžebních projektů po celém světě. Během prvních devíti měsíců roku 2013 jich fungovalo o 52 % méně než o rok dříve.

Těžební aktivita v dolech na drahé kovy klesá
Těžební aktivita v dolech na drahé kovy klesá

A není to jen klesající počet vrtů – klesá také kvalita těžené rudy:

Mediánový stupeň (kvalita) rud 10 světových největších zlatých nalezišť
Mediánový stupeň (kvalita) rud 10 světových největších zlatých nalezišť

V loňském roce byla kvalita rudy v největších nalezištích zlata třetinová oproti stavu před pěti lety a méně než čtvrtinová, když se podíváme na kvalitu před 14 lety. To je velký problém, protože tento trend nelze snadno zvrátit.

Trvá celé desetiletí uvést do provozu nové projekty a opětovně zprovoznit čerstvě uzavřené doly stojí čas a peníze. I když cena zlata začne opět růst, produkce se na minulou úroveň nevrátí hned. Firmy budou mít nedostatek snadno dostupné rudy a dočasně budou produkovat méně uncí.

Nižší ceny kovů zkrátka mají dopad na to, kolik zlata se "vykope".

  • 1
  • 2
reklama
reklama