Akcie letos zkušeným investorům vydělají 10 %, tvrdí stratég

| redakce

Rok 2013 přál odvážným investorům, zatímco opatrné zklamal. Spokojeni byli podílníci akciových fondů a portfolií, případně investoři do rizikových dluhopisů. Na peněžním trhu nelze vysoké výnosy očekávat ani letos, protože neexistují náznaky zvýšení úrokových sazeb. Správnou volbou by tedy i v tomto roce mohly být akcie.

Rok 2013 dle Aleše Prandstettera, investičního stratéga z ČSOB, ukázal, že konzervativní investice nemusejí být vždy optimální volbou. "Dluhopisové výnosy byly nízké. Platilo, že čím bezpečnější dluhopis, tím nižší výnos. Jen pár komodit udrželo hodnotu. Drahé kovy (kromě paládia) byly vyloženě špatnou investicí, propad ceny zlata lze směle poměřovat s nejhoršími propady akciových trhů," popisuje situaci Prandstetter.

Výkonnost jednotlivých druhů aktiv v roce 2013 vyjádřená pomocí ETF
Výkonnost jednotlivých druhů aktiv v roce 2013 vyjádřená pomocí ETFZdroj: Bespoke Investment Group

Samozřejmostí zůstává i v letošním roce diverzifikace. "Výnosy na peněžním trhu, na běžných i spořicích účtech zůstanou slabé. Výnosovým motorem by proto mohly být opět akcie," tvrdí stratég. "Nelze ale již očekávat takovou výkonnost jako loni, naopak je potřeba počítat s větší kolísavostí. Znalého investora by to ale nemělo překvapit. Pokud vyčká, může se dočkat výnosu okolo 10 %."

Pro akciové trhy bude letos zásadní vývoj firemních zisků. "Rostoucí kupní síla a méně přísná úsporná opatření jsou hlavními důvody, proč letošní rok bude pravděpodobně lepší než ten minulý. Evropské firemní zisky by mohly narůst o 13 %, v USA o 10 %," předpovídá Prandstetter.

V rámci pohledu na složení akciového portfolia zůstávají podle něj stálicí akcie s vysokými dividendami. Tento druh cenných papírů totiž nabízí stabilnější návratnost. "Z pohledu na jednotlivé regiony pak vyplývá, že je dobré volit oblasti, kde je očekáván nejsilnější nástup opětovného růstu ekonomiky. Jedná se o firmy na rozvíjejících se asijských trzích a v eurozóně," dodává Prandstetter.

Zdroj: ČSOB

reklama
reklama