Čínský HDP roste, ale akcie padají. V čem je zakopaný pes?

Čínský HDP roste, ale akcie padají. V čem je zakopaný pes?

| redakce

Pokud by se akcie chovaly přesně podle vývoje HDP, pak by byly ty čínské po mnoho let jasným vítězem. Tak jednoduše to ale na trzích nechodí. Příkladem je výkonnost šanghajského akciového trhu v roce 2013. Čínský HDP šel nahoru, akcie dolů. Index Shanghai Composite se měl loni dokonce nejhorší výkonnost v celé Asii.

Absence korelace mezi čínským růstem a akciovým výkonem mate portfoliomanažery už řadu let a vede ke konstrukci řady teorií, které se tuto divergenci snaží objasnit.

1. Iracionální čínský investor

Tato teorie špatný výkon akcií klade za vinu generaci investorů-začátečníků, kteří následují spíše dav než vývoj zisků nebo růst ekonomiky. Jako by byl loni každý příliš zaneprázdněný hromaděným složitých rizikových produktů, než aby se díval na akcie.

2. Místní jsou lépe informovaní než zbytek světa

Druhá teorie tvrdí pravý opak. Zdejší investoři nejsou iracionální, naopak. Nejsou hloupí, takže vědí, že nelze důvěřovat oficiálním statistikám. Poučili se z těžkých lekcí po sérii slabých ziskových reportů. Oslnivý růst HDP se totiž stále ne a ne promítnout do zisků.

Obavy ohledně spolehlivosti statistik se už objevily v roce 2006, kdy současný čínský premiér Li Kche-čchiang poznamenal, že růst HDP je "umělý". On osobně se prý při měření výkonu ekonomiky spíše spoléhá na data týkající se spotřeby elektřiny, dopravy nebo úvěrové aktivity bank.

3. Ekonomika se nezvětšuje, každý jen platí více za to samé

Jiní zase argumentují, že čínské údaje o HDP nám sice říkají, že rostou ceny, ale nemusejí nutně signalizovat zvětšující se ekonomiku.

Skutečnost, že ceny rostou, nelze vyvracet. Růst je ale patrný i jinde. Zvyšuje se počet uživatelů internetu nebo poptávka po komoditách. V dalších oblastech už ale situace tak růžová není - mnohá odvětví trpí nadbytečnými kapacitami a v zemi jsou celá takzvaná města duchů.

Stará a nová Čína

V Číně je potřeba rozdělit celkový růst na ten "dobrý", reálný, a ten zbývající, "pochybný". Například analytici z Reorient Research vidí "dvě Číny" s dvěma hlavními agregáty HDP - starou Čínu s kouřícími komíny a exportní ekonomikou a novou "high-tech" Čínu se spotřebitelsky zaměřenou ekonomikou a silným sektorem služeb. Cílem je dostat do portfolia co nejvíce té nové Číny.

Slabý akciový výkon vysvětluje fakt, že v Číně docházelo k růstu mezd na úkor firemních zisků. Dalším důvodem je velké zatížení bank. Špatná výkonnost finančních titulů odráží strach investorů z dopadů probíhající restrukturalizace ekonomiky.

Naděje pro čínský trh

Morgan Stanley uvádí, že slibné nemusejí být pro čínský akciový trh pouze nové technologie. Sklízet úspěchy bude podle nich každá firma, která dokáže jakkoli těžit z technologického rozvoje a rychle se adaptovat na nové podmínky. To jí umožní snadno expandovat na zahraniční trhy a uvádět na trh nové produkty. Nezalekne se ani rostoucích mzdových nákladů. Díky technologiím půjde Čína cestou světové integrace pracovních trhů. Ta drží mzdy na uzdě v celé řadě odvětví, a to i v těch tradičně výše hodnocených.

Výnosy budou pramenit především z kapitálu (místo tradiční práce), což podpoří zisky. Tento trend "ziskového supercyklu" se podle Morgan Stanley může týkat například výrobce elektroniky Lenovo a internetových gigantů Baidu a Tencent.

Zda z toho bude benefitovat šanghajský akciový trh, ale není jisté. Baidu je listovaná v USA, zatímco Lenovo a Tencent v Hongkongu. Pokud chce šanghajská burza růst v souladu s čínským HDP, musí se vypořádat s novou várkou IPO. Je potřeba přivést na burzu více firem z oblasti nové, technologické ekonomiky.

  • 1
  • 2
reklama
reklama