Co musíte ráno vědět (29. ledna)

| redakce

Jak se změnila nálada na trzích, co brání EU v dosažení vyšší zaměstnanosti a jak pobouřit cenzory? To vše musíte ráno vědět.

1. Americké akcie v úterý navzdory propadu Applu po třech dnech poklesů posílily

Americké akcie se v úterý po otevření trhů obchodovaly smíšeně. Investoři zvažovali pondělní výsledky společnosti Apple, která sice ohlásila rekordní prodeje iPhonů, avšak očekávání trhu přesto nenaplnila. A nepotěšil je ani nečekaný propad objednávek zboží dlouhodobé spotřeby, který by mohl signalizovat slabší spotřebitelské výdaje, a tedy i slabší HDP za poslední kvartál loňského roku. Přesto však nakonec mezi investory převážil optimismus a všechny tři hlavní akciové indexy uzavřely v zelených číslech. Dow posílil o 0,57 % na 15 928,56 bodu, širší S&P 500 přidal 0,61 % na 1 792,50 bodu a technologický Nasdaq uzavřel se ziskem 0,35 % na 4 097,96 bodu. Z deseti hlavních sektorů amerických burz uzavřely všechny kromě technologického v plusu, nejvíce se dařilo odvětví základních materiálů, finančním titulům a sektoru zdravotnictví.

4 důvody "výplachu" na mladých trzích, který v závěru týdne vyděsil investory na burzách

2. Evropské akcie zastavily propad a mírně posilovaly díky výsledkům firem

Evropské akcie v úterý zastavily nejhorší třídenní propad za posledních sedm měsíců a mírně posilovaly. Pomohly jim v tom především výsledky evropských firem. Investoři nyní vyhlížejí středeční rozhodnutí Fedu o monetární politice. Britský FTSE 100 zpevnil o 0,33 %, francouzský CAC 40 o 0,98 % a německý DAX o 0,62 %. Nejvíce se dařilo pojišťovnám a sektorům základních materiálů a finančních služeb, mírně pod nulou naopak zůstaly ropné společnosti a telekomunikace.

Velká transatlantická rotace: Na jaké evropské akcie letos vsadit?

3. Pražská burza zastavila propad a v úterý znovu přeskočila hranici tisíce bodů

Index PX v úterý zpevnil o 0,47 % na 1 003,75 bodu. Pražskou burzu v úterý vytáhly nahoru bankovní tituly - Erste Group Bank posílila o 3,92 % na 785,50 Kč a Komerční banka připsala 1,16 % na 4 350 Kč. O více než procento podražily i akcie Fortuny (+1,21 %). Nedařilo se naopak skupině ČEZ, jejíž cenné papíry ztratily téměř tři procenta (-2,82 %) na rovných 500 Kč, přes procento odevzdala těžařská NWR a akcie Unipetrolu zlevnily o téměř dvě procenta.

Erste: NWR naředí akcie. Doporučujeme je prodávat

Bankovní akcie jako černý kůň světových trhů i pražské burzy. Co čeká Erste a Komerční banku?

4. Očekávané události

Fed rozhodne o nastavení měnové politiky, čeká se omezení objemu odkupovaných cenných papírů o 10 miliard na 65 miliard USD měsíčně. Německo zveřejní index spotřebitelské důvěry a pojišťovna VIG odhalí předběžná čísla za čtvrtý kvartál. Čísla o hospodaření za 4Q2013 oznámí také Boeing, Dow Chemical, Facebook, QUALCOMM nebo problémová společnost Nintendo. Další očekávané středeční výsledky najdete ZDE. Co na trzích čekat po celý týden, se dozvíte v našem burzovním kalendáři.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. ČEZ si půjčil s nulovým úrokem. Vydal dluhopisy směnitelné za akcie společnosti MOL

ČEZ oznámil nabídku dluhopisů za 450 milionů EUR splatných v roce 2017. Držitelé dluhopisů je budou moci vyměnit za akcie MOL od 25. ledna do 21. července 2017. Kupón bude 0 %. Cena pro výměnu byla stanovena na 61,25 eura za akcii, což představuje prémii 35 %. "ČEZ vlastní 7,68 milionu akcií MOL. Měl na tyto akcie call opci, jež však 24. ledna 2014 vypršela. ČEZ si cestou vydání vyměnitelných dluhopisů může snížit úrokové náklady," říká analytik z České spořitelny Petr Bártek.

6. Britská ekonomika rostla na konci roku nejrychleji za 6 let

Hrubý domácí produkt Spojeného království ve čtvrtém kvartálu 2013 podle předběžných údajů vzrostl v souladu s odhady mezikvartálně o 0,7 % a meziročně o 2,8 % (oproti +1,9 % ve třetím čtvrtletí), což je nejvíce od prvního čtvrtletí 2008. Podle předběžných dat za celý rok 2013 vzrostl HDP o 1,9 %, nejvíce od roku 2007.

7. MMF: Vyšší zaměstnanost EU dosáhne, když vyřeší vysoké zadlužení

Obnova důvěry veřejnosti v bankovní systém, snižování veřejných i soukromých dluhů a reforma pracovního trhu by měly být základními součástmi snah o podporu růstu a zaměstnanosti v Evropské unii. Uvedla to v úterý šéfka Mezinárodního měnového fondu Christine Lagardeová v Bruselu s tím, že unie je nyní na zásadní křižovatce.

8. Polsko podle ministra financí zatím není připraveno přijmout euro

Polsko zatím není připraveno přijmout euro. Potřebuje nejprve snížit svůj dluh a získat jistotu, že konečná podoba měnové unie pro něj bude bezpečná. Uvedl to podle agentury PAP polský ministr financí Mateusz Szczurek.

9. Akcionáři Vodafonu podpořili dohodu o prodeji podílu ve Verizon Wireless

Akcionáři britského mobilního operátora Vodafone Group v úterním hlasování podpořili prodej 45% podílu v jeho společném podniku s Verizon Wireless většinovému majiteli Verizon Communications. Dohoda, která byla oznámena loni v září, je třetí největší podnikovou akvizicí v historii. Pro Vodafone to znamená úplný odchod z amerického trhu.

10. EU zahájila kvůli nadměrnému deficitu řízení s Chorvatskem

Privatizace loďařských společností, dálnic, výrazné škrty ve státním rozpočtu a zlepšený plán výběru daní by měly do roku 2016 pomoci Chorvatsku srazit rozpočtový deficit pod 3 % HDP. Plán v úterý Chorvaté představili v Bruselu, kde ministři financí členských zemí unie rozhodli zahájit s touto jihoevropskou zemí řízení kvůli jejímu nadměrnému schodku. Chorvatsko je nejmladším členem EU, v bloku je teprve od loňského léta.

11. Turecká centrální banka rázně zakročila proti oslabující měně

Turecká centrální banka zvýšila úrokovou sazbu ze 7,75 % na 12 % ve snaze dostat pod kontrolu inflaci a podpořit národní měnu po nedávném prudkém propadu. V Ankaře to oznámilo vedení banky poté, co turecká lira zaznamenala rekordní pád.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

Bonus

Sorry, Coke and Pepsi

Americká společnost SodaStream na svou reklamu plánovanou pro Super Bowl najala herečku Scarlett Johanssonovou. Bohužel, stejně jako v loňském roce, první verzi spotu televizní stanice zamítly kvůli přímému napadání konkurenčních značek Coca-Cola a Pepsi. SodaStream proto musela přijít s cenzurovanou verzí. Do on-line prostoru však vypustila i tu necenzurovanou.

reklama
reklama