Erste: NWR naředí akcie. Doporučujeme je prodávat

| redakce

Analytik z Erste Group Petr Bártek snížil doporučení na akcie NWR na "prodat" a cílovou cenu upravil na 12 Kč.

"Snižujeme cílovou cenu na 12 Kč za akcii kvůli o 4 až 11 % nižším průměrným očekávaným cenám uhlí v letech 2014 až 2015 a hrozbě naředění akcií," píše Bártek.

Ceny koksovatelného uhlí pro 1Q2014 klesly o 7 % na 91 EUR/t. "Při těchto cenách přijde NWR v roce 2014 o 130 milionů EUR. NWR bude mít zabezpečenou likviditu pro rok 2014, v prvním pololetí 2015 však už bude mít problémy s financováním," říká Bártek.

Firma minulý týden oznámila, že bude měnit kapitálovou strukturu, na což akcie reagovaly prudkým poklesem.

Podle Bártka je nejpravděpodobnější scénář, že firma vymění dluhopisy splatné v roce 2021 za akcie. "Je těžké odhadnout, jak přesně bude naředění akcií vypadat, ve hře je ale 50% ředění," říká Bártek.

Hlavním cílem změny struktury by podle Bártka mělo být snížení úrokových nákladů. Při současných cenách uhlí bude volné cash flow negativní i po plné provozní restrukturalizaci a zavření dolu Paskov. "Podle našich odhadů musí firma snížit roční úrokové náklady z 62 milionů EUR na přibližně 30 milionů EUR, aby dosáhla neutrálního volného cash flow," říká Bártek.

Podle něj tak firma vymění za akcie nezajištěné dluhopisy se splatností v roce 2021 v hodnotě 275 milionů EUR. Následovat bude navýšení kapitálu a později nabídka zpětného odkupu dluhopisů se splatností v roce 2018.

Výměna dluhopisů v hodnotě 275 milionů EUR (obchodují se 15 % pod nominální hodnotou) by při současných cenách navýšila počet akcií o 22 %. Ušetřila by na úrokových nákladech 22 milionů EUR.

"Tento scénář nicméně vypadá velmi optimisticky pro akcionáře a jako špatný obchod pro držitele dluhopisů. Realisticky tak vidíme spíše naředění počtu akcií o 50 %." V tomto případě by transakce vypadala jinak:

Jak může vypadat výměna dluhopisů NWR za akcie
Jak může vypadat výměna dluhopisů NWR za akcie

Věřitelé NWR se chystají na boj

NWR také varovala před propadem zásob uhlí. "Očekáváme, že zásoby pro doly v provozu klesnou na 145 milionů tun, což znamená průměrnou životnost dolů 17 let. Cokoli pod 20 let přitom znamená problém," říká Bártek.

NWR - odhady výsledků
NWR - odhady výsledků

NWR se dostala po zveřejnění zprávy o změně kapitálové struktury pod tlak. Analytici rychle snižovali investiční doporučení, ratingová agentura Moody's zhoršila firmě rating.

Zdroj: Erste Group Bank

reklama
reklama