Goldman Sachs varuje: Pozor na evropské akcie!

| redakce

Podle americké banky Goldman Sachs už akcie v Evropě nejsou levné a krátkodobá rizika během výsledkové sezóny rostou.

Analytici vedení Peterem Oppenheimerem tvrdí, že stále věří v růst cen evropských akcií v letošním roce. Ten však bude pomalejší než loni. V krátkém období navíc výkon evropských akcií velmi závisí na firemních výsledcích. Během příštích pěti týdnů oznámí výsledky za 4Q2013 80 % společností z indexu Stoxx Europe 600. Odhady zisků přitom většinou od třetího kvartálu klesly.

Oppenheimer věří, že jsou evropské akcie v růstové fázi cyklu. "Jenže už nevypadají tak levně a krátkodobá rizika jsou vzhledem k výsledkové sezóně vysoká. Doporučujeme proto zůstat v dlouhých pozicích, ale takticky se proti případným propadům zajistit," říká.

Evropské akcie (Stoxx Europe 600)
Evropské akcie (Stoxx Europe 600)Zdroj: Stoxx.com

Růst jako živé téma

Jedním z klíčových příběhů, které analytici z Goldman Sachs sledovali v Evropě, byl ekonomický růst. Očekávali především růst periferních ekonomik, které by se měly odrazit ode dna a vzpamatovat se z krize. Jenže Oppenheimer nyní varuje, že tento faktor již v periferních ekonomikách vyprchává a růst bude zpomalovat. Dluhopisové výnosy se prý již dostaly na fundamentální hodnoty.

"Shortovat periferní ekonomiky nedoporučujeme, přesto už porostou pomaleji," říká Oppenheimer.

Analytici z Goldman Sachs také změnili svůj názor na ropné společnosti. Dříve je považovali společně s dalšími těžaři za zranitelné kvůli poklesu firemních investic. "Z hlediska ocenění jsou ropné firmy mnohem zajímavější. Doporučujeme být 'long' na integrované ropné společnosti, ale 'short' na firmy z oblasti souvisejících služeb," píší analytici.

Zdroj: CNBC

reklama
reklama