Staly se noční můrou investorů. Co se děje v zemích křehké pětky - Brazílii, Indii, Indonésii, JAR a Turecku?

| redakce

Analytici z americké Citigroup před několika dny vydali investiční výhled pro emerging markets pro rok 2014. Jako kdyby tušili, co se na konci minulého týdne začne dít. Jaké faktory v letošním roce budou hrát klíčovou roli, kterým rozvíjejícím se trhům by se investoři měli vyhnout a ekonomiky kterých zemí naopak skrývají největší potenciál?

V minulém roce podle Citigroup mezi poražené rozvíjejících se trhů patřila zcela jednoznačně pětice zemí ve složení Brazílie, Indie, Indonésie, Jihoafrická republika a Turecko. Na měnovém trhu nejvíce propadly indonéská rupie, jihoafrický rand a turecká lira, dařilo se naopak maďarskému forintu, polskému zlotému, jihokorejskému wonu a čínskému jüanu.

Výkonnost emerging markets měn (květen-prosinec 2013)
Výkonnost emerging markets měn (květen-prosinec 2013)Zdroj: Citigroup

"Z našeho pohledu se v roce 2014 bude pozornost investorů soustředit především na chování centrálních bank této pětice rozvíjejících se trhů, jelikož ty se v minulých letech zatvrzele vyhýbaly utahování měnové politiky a navracení úrokových sazeb do normálu," uvádí dokument Citigroup. Výjimkou je na poli úrokových sazeb z "křehké pětky" pouze Brazílie, která se však na druhou stranu jejich postupné zvyšování snaží kompenzovat růstem nemandatorních rozpočtových výdajů s cílem další podpory domácího hospodářství.

Vývoj reálných úrokových sazeb Brazílie, Turecka, JAR, Indie a Indonésie
Vývoj reálných úrokových sazeb Brazílie, Turecka, JAR, Indie a IndonésieZdroj: Citigroup

"Domníváme se, že jedním z hlavních důvodů, proč se investoři od jihoafrického randu a turecké liry odklánějí, je právě přetrvávající neochota tamních centrálních bank přistoupit ke zvyšování úrokových sazeb," uvádí zpráva. Kromě toho Citigroup investory pro nejbližší měsíce varuje také před nestabilitou a jen obtížně předvídatelným vývojem politické situace v těchto zemích.

Indicko-indonéský tandem na vzestupu

"Brazílie, Indie, Indonésie, Jihoafrická republika i Turecko navíc v minulosti pod záminkou podpory domácích exportérů výrazně oslabovaly své národní měny. Růst exportu se však ani v jedné z těchto zemí dosud nedostavil, což investory nutí k zamyšlení, zda není devalvace národních měn rozvíjejících se trhů odsouzena od samého začátku k neúspěchu," uvádí dále analytici ze Citigroup. (Turecké centrální bance opravdu trvalo, než se rozhodla něco dělat se slábnoucí lirou. Její mimořádné zasedání se koná tento týden - pozn. red.) V případě Brazílie, Jihoafrické republiky a Turecka Citigroup upozorňuje také na růst objemu importu z plně rozvinutých trhů, což je další faktor, který k nejistému výhledu vývoje hospodářství těchto emerging markets značně přispívá.

Vývoj exportu Brazílie, Indie, Indonésie, JAR a Turecka
Vývoj exportu Brazílie, Indie, Indonésie, JAR a TureckaZdroj: Citigroup

S ohledem na všechny výše uvedené skutečnosti analytici očekávají, že se investoři v roce 2014 v rámci "křehké pětky" zaměří především na Indii a Indonésii, tedy země, které jsou kromě stagnace importu a připravenosti navrátit svoji měnovou politiku do normálu charakteristické též otevřeností rozsáhlým strukturálním reformám, bez kterých se rozvíjející se trhy jako celek dlouhodobě neobejdou.

Navzdory slibnému výhledu by však podle Citigroup měli být investoři i v případě Indie a Indonésie nadále velmi obezřetní. "Prostředí přetrvávající uvolněné měnové politiky plně rozvinutých trhů v čele s USA je pro vývoj rozvíjejících se ekonomik velmi nepříznivé a značně limitujícím faktorem je také rostoucí riziko výrazného zpomalení čínského hospodářského růstu, který lze do značné míry vnímat jako ukazatel kondice ekonomiky celého asijského regionu," varují.

Index nákupních manažerů (PMI) pro rozvíjející se a rozvinuté trhy
Index nákupních manažerů (PMI) pro rozvíjející se a rozvinuté trhyZdroj: Citigroup

Zdroj: Citigroup

reklama
reklama