Co musíte ráno vědět (30. ledna)

| redakce

Jak akcie reagují na vývoj měn rozvojových zemí, jak probíhalo jmenování české vlády a co je v životě důležité? To vše musíte ráno vědět.

1. Fed znovu přitáhl kohoutky, americké akcie v reakci na to prohloubily propad

Americké akcie ve středu před rozhodnutím Fedu ztrácely kolem půl procenta. Poté, co se Bernanke rozloučil se svou funkcí dalším utažením měnových kohoutků, zamířily akcie ještě hlouběji do červených čísel, kde také středeční seanci uzavřely. Dow ve středu odepsal 1,19 %, S&P 500 1,02 % a technologický Nasdaq 1,14 %. Nejvíce se v indexu Dow dařilo společnostem DuPont, Microsoft a Verizon Communications, největší ztráty naopak zaznamenaly Boeing, který ve středu reportoval výsledky, Coca-Cola a Home Depot.

4 důvody "výplachu" na mladých trzích, který v závěru týdne vyděsil investory na burzách

2. Evropské akcie ve středu neudržely předchozí zisky, když plán turecké centrální banky na podporu měny nezafungoval

Evropské akcie ve středu ztrácely, když se plán turecké centrální banky na podporu měny obrátil proti ní a lira po krátkém posílení znovu spadla, stejně jako další měny rozvojových zemí. Britský FTSE 100 odepsal 0,43 %, francouzský CAC 40 0,68 % a německý DAX 0,75 %. Dařilo se sektoru základních materiálů, technologiím a maloobchodu, přes procento naopak odevzdaly automobilky, které po zveřejněných výsledcích stahovala níže italská společnost Fiat (-4,1 %), a pojišťovny.

Velká transatlantická rotace: Na jaké evropské akcie letos vsadit?

3. Pražská burza znovu spadla pod tisíc bodů

Index PX ve středu odepsal 1,31 % na 990,63 bodu a ocitl se opět pod tisícibodovou hranicí. Objem zobchodovaných akcií přesáhl miliardu korun, většina titulů však ztrácela. Nejvíce odepsaly cenné papíry pojišťovny VIG po zveřejnění výsledků, které trhy nepotěšily. Přes 1,5 % odevzdaly akcie ČEZ, Erste Group Bank i těžařské NWR. Naopak téměř 2,5 % připsala Fortuna a o více než procento si polepšila tabáková společnost Philip Morris ČR.

Erste: NWR naředí akcie. Doporučujeme je prodávat

Bankovní akcie jako černý kůň světových trhů i pražské burzy. Co čeká Erste a Komerční banku?

4. Očekávané události

Spojené státy jako každý čtvrtek zveřejní týdenní počet nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti. Kromě toho odhalí předběžná data o HDP za čtvrtý kvartál (stejně jako Španělsko) nebo rozjednané prodeje domů. Německo vydá zprávy o nezaměstnanosti a inflaci a eurozóna indexy důvěry v ekonomiku, v průmyslu a v sektoru služeb. Dozvíme se také, jak jsou na tom tržby maloobchodníků v Japonsku a index nákupních manažerů ve výrobě v Číně. Čísla o hospodaření za 4Q2013 oznámí například Visa, Colgate-Palmolive, ExxonMobil, 3M, Google nebo Amazon.com. Další očekávané čtvrteční výsledky najdete ZDE. Co na trzích čekat po celý týden, se dozvíte v našem burzovním kalendáři.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Jihoafrická centrální banka se připojuje k dalším rozvíjejícím se zemím a zvedá úrokovou sazbu

Centrální banka JAR zvedla úroky z 5 % na 5,5 %. Mladé trhy se potýkají s odlivem investorů a propadem měn. Úroky již zvýšily Indie nebo Turecko. Otázka je, jaký mají tato opatření efekt. Po výrazném zásahu turecké centrální banky, která zvýšila úroky z 7,75 % na 12 %, turecká lira sice posílila, během dne však všechny své zisky odevzdala a k dolaru opět výrazně oslabila.

6. Vyšší úroky podle ministra tureckou ekonomiku výrazněji nepoškodí

Prudké zvýšení úrokových sazeb v Turecku tamní ekonomiku výrazněji nepoškodí. Řekl to ve středu turecký ministr financí Mehmet Şimşek. Dodal, že je zatím brzy na úpravu vládní prognózy, podle které by měla turecká ekonomika v letošním roce vykázat růst v rozsahu 4 %.

7. Obama chce zvýšit minimální mzdu a přimět střední třídu šetřit si na důchody

Obama ve svém projevu o stavu Unie kromě zvýšení minimální mzdy navrhl také zavedení nových spořicích účtů pro lidi, kteří si chtějí odkládat na penzi. Tyto účty by se měly jmenovat MyRA (My Retirement Account, tedy "můj důchodový účet"), a měly by umožnit střední třídě spořit na penzi jednoduše a bez rizika., a měly by umožnit střední třídě spořit na penzi jednoduše a bez rizika.") Byly by dostupné prostřednictvím zaměstnavatelů skrze podobně stavěný účet na důchodové spoření "Roth IRA" a byly by kryté vládou, podobně jako spořicí dluhopisy.

8. "Milý pane premiére, šest chyb v 1,5stránkovém dopise je moc a nesvědčí o profesionalitě." Zeman jmenoval novou vládu

Prezident Zeman jmenoval nové ministry. V proslovu po jmenování však premiéra Sobotku kritizoval za to, že v dopise s navrhovanými ministry měl šest významných chyb. "Obdržel jsem dopis předsedy vlády obsahující návrhy na jednotlivé kandidáty. Ve třech případech jsem se rozhodl těmto návrhům nevyhovět," prohlásil Zeman. "Zaprvé, odmítl jsem jmenovat ministrem životního prostředí pana Brabence, místo toho jsem ministrem životního prostředí jmenoval pana Brabce. Zadruhé, odmítl jsem jmenovat pana Martina Jurečku ministrem, místo toho jsem jmenoval ministrem pana Mariana Jurečku. Zatřetí, odmítl jsem jmenovat pana Jurečku ministrem zdravotnictví, místo toho jsem ho jmenoval ministrem zemědělství."

9. Čína se stala největším konzumentem červeného vína na světě

Čína předběhla Francii a Itálii a stala se největším konzumentem červeného vína na světě. Největším konzumentem vína obecně zůstávají Spojené státy. Informovala o tom obchodní asociace VINEXPO.

10. Bernanke se s Fedem rozloučil snížením tempa odkupů dluhopisů o dalších 10 miliard USD

Americká centrální banka pokračuje v opatrném omezování své podpůrné měnové politiky. Měnový výbor Fedu podle očekávání rozhodl, že nákupy dluhopisů, které mají stimulovat ekonomický růst, se od února sníží o dalších deset miliard dolarů na 65 miliard dolarů měsíčně. Dvoudenní zasedání, které naposledy řídil Ben Bernanke, tak navázalo na prosincové první rozhodnutí o zmírnění stimulace.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

Bonus

Guinness zveřejnil novou reklamu, v níž vypráví příběh sester Tracy a Lanny Barnesových. Obě jsou olympijské biatlonistky, ale pouze jedna se her zúčastní. Spot je součástí kampaně "Made of More", kterou se Guinness snaží poukázat na to, že je v lidech skryto více, než si mnohdy myslí.

reklama
reklama