Ovlivní krize na Ukrajině cenu plynu?

| redakce

Situace na Ukrajině se vyhrocuje. Vláda premiéra Azarova sice odstoupila, prezident Viktor Janukovyč však zůstává ve funkci a opozice do doby, než odejde z úřadu i on, ustupovat nehodlá. Spekuluje se přitom o tom, že Janukovyč připravuje použití síly. "V krizovém scénaři by to mělo dopad na ceny plynu ve střední Evropě," říká analytik z Erste Group Bank Tamás Pletser.

"Pokud se současná krize na Ukrajině změní v občanskou válku, může to dopadnout na prodej plynu vedený přes Družbu. Vliv by to však mělo jen na jižní část plynovodu, která vede přes Ukrajinu. To může vést k omezení nebo přerušení dodávek do České republiky, Slovenska, Maďarska a Rumunska," říká Pletser.

Ropovod Družba
Zdroj: Globalresearch

Výpadek však může být nahrazen plynem ze západní Evropy. "Důležité je, že severní část Družby i plynovod Nord Stream mají přebytečné kapacity, aby obsloužily západní Evropu včetně regionu CEE. Navíc je tu množství přípojek. Ceny by tak vzrostly spíše v regionu CE než na západě Evropy," vysvětluje Pletser.

Pokud se situace na Ukrajině normalizuje, první věc, kterou udělá ten, kdo bude u moci, bude otevření plynovodu, míní analytik. Brzy tento problém bude vyřešen zcela, protože Rusko staví další potrubí Southern Stream. "V současnosti však vidím jen malou šanci, že se naplní tento krizový scénář," říká Pletser.

Ukrajinský parlament ve středu druhým dnem pokračuje v mimořádné schůzi, od níž si opozice slibuje další zásadní ústupky prezidenta Viktora Janukovyče. V úterý poslanci zrušili balík nedemokratických zákonů přijatých v polovině ledna a Janukovyč přijal demisi premiéra Mykoly Azarova i celé vlády. To opozice slaví jako důležité, nicméně jen dílčí vítězství.

Napjatou atmosféru dokumentují informace některých ukrajinských médií, podle nichž se vláda připravuje na to, že nakonec proti demonstrujícím přece jen zasáhne silou. Jeden z opozičních předáků Arsenij Jaceňuk v noci na středu prohlásil, že trvá nebezpečí vyhlášení výjimečného stavu.

reklama
reklama