Proč při sestavování investičního portfolia nezapomínat na dluhopisy

| Tomáš Beránek

Silně býčí trend, který akciovým trhům dominoval prakticky celý rok 2013, mnohé investory přivedl k myšlence, že investovat do dluhopisů je v prostředí uvolněné měnové politiky zbytečné. Světoví i čeští dluhopisoví odborníci se však shodují, že interpretovat rostoucí ceny akcií jako signál k zatracení dluhopisů se investorům může brzy vymstít.

Zatímco akcie (měřeno indexem S&P 500) loni investorům zajistily více než 30% zisk, dluhopisy předvedly vůbec nejhorší výkonnost od roku 1994. To se ve Spojených státech mimo jiné projevilo i ve formě takzvané velké rotace, tedy výrazným odlivem financí z relativně bezpečného dluhopisového trhu a přechodem investorů k rizikovějším akciím. Američtí investoři loni z dluhopisových podílových fondů vybrali více než 80 miliard dolarů, do akciových fondů naopak poslali více než dvojnásobek této částky (168 miliard dolarů).

Podle místopředsedy představenstva Investiční společnosti České spořitelny Štěpána Mikoláška bylo možné podobný trend sledovat v druhé polovině roku 2013 i na domácím trhu. "V České republice jsme zastavení přílivu financí do dluhopisových fondů zaznamenali přibližně v polovině roku, přičemž v druhém pololetí již drobní investoři do svých portfolií začali přidávat výrazně větší podíl akcií. Z tohoto pohledu tedy lze hovořit o expanzi amerického trendu, byť expanzi částečně zpožděné," uvedl Mikolášek pro Investiční web.

Zajištění investičního portfolia

Analytici z americké společnosti LPL Financial nicméně upozorňují, že by investoři dluhopisy navzdory nevydařenému roku 2013 neměli zatracovat. Historické zkušenosti totiž ukazují, že lze bondy v investičním portfoliu využít jako jedinečný způsob zajištění proti neočekávaným poklesům akciových trhů.

Výkonnost akcií a dluhopisů při korekci amerických burz
Výkonnost akcií a dluhopisů při korekci amerických burz

Průměrná korekce akciových trhů podle LPL Financial mezi roky 2004 a 2013 dosahovala 12,3 %, zatímco dluhopisy investorům v době pádu trhů ve stejném období vydělaly přibližně 1 %. To sice na první pohled není oslnivý výkon, je ale potřeba si uvědomit, že se ve srovnání s klesajícími akciemi jedná o rozdíl přesahující třináct procentních bodů.

Na význam dluhopisů v portfoliu drobného investora upozorňuje také Lukáš Vácha ze společnosti Conseq. "Dluhopisy představují třídu aktiv, která v dlouhodobém srovnání za standardních okolností nabízí nižší výnosy než například akcie, ale jejich hodnota zároveň tolik nekolísá. Jsou tedy v přiměřeném rozsahu logickou volbou pro konzervativní investory," říká.

Současné ekonomické a investiční prostředí jim však podle Váchy příliš nepřeje. "Kvůli extrémně nízkým úrokovým sazbám nemají dluhopisy minimálně v krátkodobém horizontu výnosový potenciál, což znamená, že je potřeba jejich roli v portfoliu vnímat jako čistě stabilizační. Konzervativní investor by však na dluhopisy ani v prostředí uvolněné měnové politiky zcela rezignovat neměl," upozorňuje. V případě, že by se měly světové ekonomiky opět otřásat, což nikdy nelze zcela vyloučit, totiž podle Váchy lze bondy skutečně vnímat jako důležitý stabilizační prvek celého investičního portfolia.

Ruce pryč od bezpečných přístavů

Podle Štěpána Mikoláška je vzhledem k aktuálním nízkým úrovním výnosů ze státních dluhopisů velmi důležité, aby byla i tato část portfolia složena z různých segmentů dluhopisových trhů, ideálně prostřednictvím aktivní správy. Vyhnout se dluhopisům s delší dobou do splatnosti, aktivně řídit úrokovou citlivost a zakomponovat do portfolia korporátní dluhopisy investičního stupně, popřípadě také high yield bondy, je podle něj ideální strategie, kterou lze pro následující měsíce investorům doporučit.

"Od dluhopisového 'mainstreamu' může investor v roce 2014 očekávat v lepším případě stagnaci. V horším případě, pokud se centrální banky rozhodnou zvyšovat úrokové sazby, i pokles. To se týká i státních dluhopisů většiny takzvaně bezpečných zemí. Negativní výhled máme nejen na dluhopisy bezpečných přístavů, tedy Německa či USA, ale i na české státní dluhopisy," uvádí Vácha.

  • 1
  • 2
reklama
reklama